Zeytinyağının Bebekler İçin Faydaları Nelerdir?

0
59

Zeytinyağı, Akdeniz Havzası’nın geleneksel bir ağacının meyvesi olan bütün zeytinlerin işlenmesiyle elde edilen bir yağdır. Geleneksel yollarla üretilen ve herhangi bir kimyasal işlem görmeyen yağ, taş baskı yağ olarak adlandırılır. Sızma zeytinyağı, ilave kimyasallar veya sıcaklık işlemleri olmadan saftır. Hastalık içermeyen, doğru zamanda hasat edilen ve hemen işlenen zeytin ağaçlarının meyvelerinden elde edilir.

Zeytinyağının Bileşenleri ve Besin Değeri (bir çorba kaşığı)

Kalori: 119

Yağ: 13.50gm

Karbonhidratlar: 0

Doymuş yağlar: 2gm

Lifler: 0

Protein: 0

E vitamini: 1.8mg

K Vitamini: 8.1 mikrogram

Zeytinyağı genel sağlık, cilt ve saça olumlu etkileriyle bilinir. Çok uzun zamandan beri dünyadaki çeşitli mutfakların bir parçası olmuştur. Diğer yandan bebeklerin cilt kuruluğunu giderdiği ve nemlendirmeyi önemli ölçüde artırdığı ileri sürülmektedir. Bununla birlikte, bebekler için zeytinyağının çeşitli faydaları vardır.

Bebek Masajı İçin

Bebek masajı ebeveyn-bebek bağını güçlendirmek için olumlu bir zamandır. Masaj çocuğu sakinleştirir ve kaliteli bir uyku sağlar, aynı zamanda büyümesini ve sağlığını iyileştirir. Buradaki en önemli bir nokta, doğru yağın seçilmesidir. Zeytinyağı, bebeğin cildi için gereken dengeli yağ asidi bileşimi ve antioksidanları bulundurduğundan iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Zeytinyağının bebek cildini pürüzsüz, parlak ve sağlıklı hale getirdiği bilinmektedir. Bebek cildi için oldukça iyi bir losyon ve mükemmel bir nemlendiricidir.

Yağ cilt dokularında rejeneratif güce sahiptir ve cildin dengeli kalmasına yardımcı olur. Zeytinyağı sağlıklı yağlar bakımından zengin olduğundan, düzenli masaj yapılması kemik ve kas sağlığını arttırmada yardımcı olabilir. Zeytinyağı, cildi daha geçirgen kılan yüksek oranda oleik asit içerir. Cildin geçirgenliğindeki bir artış, nem kaybına neden olarak kuruluğa neden olur. Bu nedenle, bebeğinizin cildi aşırı kuru ya da çatlamışsa zeytinyağından kaçının.

Bebeklerde Kabızlık İçin

Bebeklerde kabızlığı hafifletmek veya bebeği yatıştırmak için, bebeğin karnına saat yönünde hareket halinde ılık zeytinyağı sürülebilir. Gazı önlemek ve huzurlu bir uyku sağlamak için de önerilir. Genellikle kabızlığı iyileştirmek için müshil olarak kullanılır. Bununla birlikte, bu çözüm araştırma ile desteklenmemektedir. Bebeklerde kabızlık ile başa çıkmak için doktor tavsiyesi almanız önerilir.

Konak İçin

Zeytinyağının, bebeğin kafasında kuru cilt tabakasının oluşumuna yol açan bir kepek türü olan konağın önlenmesinde etkili olduğu belirtilmektedir. Zeytinyağının nemlendirme özellikleri, bebeklerde konak giderilmesinde doğal bir çare olarak işlev görebilir.

  • Bebeğin saç derisine sürün.
  • Bir bez veya yumuşak bir fırça ile masaj yapın ve 15 ila 20 dakika kadar bekletin.
  • Kabuk kalınsa, yağı gece boyunca temizlemeyin.
  • Daha sonra, yumuşak bir şampuan ve ılık su kullanarak saç derisini iyice yıkayın.
  • Gevşetilmiş kabuğu, bebeğin saç derisinden yavaşça çıkarmak için bir tarak kullanın.

Bebek Bezi Döküntüleri İçin

Bir zeytinyağı emülsiyonunun kullanılması, bebek bezinin kızarıklıklarını gidermede harikalar yaratır. Emülsiyon, iki çorba kaşığı zeytinyağının bir çorba kaşığı suda karıştırılmasıyla hazırlanır. Avucunuza dökün ve yavaşça bebeğinizin bel altına yayın. Sorun düzelmezse, bir doktora başvurun.

Bebeklerde Öksürük İçin

Bebeğiniz hasta olduğunda, anne sütü en iyisidir. Yine de bazen doğal yağ bebeğinizi yatıştırır. İki ila üç damla biberiye, okaliptüs ve nane yağı ile üç ila dört çay kaşığı zeytinyağı karıştırın. Karışımı bebeğinizin göğsüne ve sırtına sürün. Yatmadan önce bebeğinize yağ ile yaptığınız masaj  bebeğinizin iyi uyumasına yardımcı olur.

Sık Sorulan Sorular

  • Zeytinyağı bebeğimin cildi için uygun mudur?

Bebek normal bir cilde sahipse zeytinyağı iyidir. Ancak bebeğin cildi geçirgen ve hassastır. Yağ oleik asit bakımından zengin olduğu için cildin geçirgen olmasını sağlayan ve doğal savunmasını zayıflatan aşırı kullanımdan kaçının. Ayrıca cilt engellerini güçlendiren yağ asidi olan az miktarda linoleik asit vardır. Bebeğin egzaması veya tahrip olmuş bir cildi varsa, yağ sürmek durumu daha da kötüleştirebilir.

  • Zeytinyağı bebek cildinin rengine etki eder mi?

Genler bebeğin cildini belirler ve onu değiştirmek için yapabileceğimiz fazla bir şey yoktur. Sağlık ve çevre sorunları, bebeğinizin ten renginde geçici bir etki yaratabilir ve bu da sorunlar çözüldüğünde normale dönecektir. Halen zeytinyağının bebeğin cildinin tenini değiştirdiğini gösteren bir araştırma yapılmamıştır.

  • Bebeğin kulaklarında ve burnunda zeytinyağı kullanılabilir mi?

Parçaları temizlemek için bebeğin burnuna, kulağına veya genzine yağ dökülmesi yaygın bir uygulamadır. Ancak enfeksiyonları önlemek için bu yerlere herhangi bir yağ dökülmemesi şiddetle tavsiye edilir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız