Bebeğinizin hijyeni ve mutluluğu için banyo şart. Fakat bebeğinizin ilk banyosu için heyecanlanıyor olabilirsiniz. Bebek banyosu aşamalarını ve dikkat edilecek noktaları bildiğinizde endişe etmemeniz gerektiğini anlayacaksınız. Bebeğiniz ve sizin için “Bebek nasıl yıkanır?” sorusunu cevaplayarak bebek banyosunda dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Haydi banyo zamanı!

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

“Bebek nasıl yıkanır?” sorusundan önce aklımıza ilk gelen soru bu olabilir. Bebekler doğduğu zaman verniksli, yağlı bir dokuyla kaplıdır. Bu doku bebeğin cildini dış etkenlere karşı korur. Bunun için bebek, ilk 24 saat yıkanmaz. Bebek doğduktan 2 gün sonra yıkanabilir ve bunun hiçbir mahsuru yoktur. Bebeğin bir sağlık sorunu yoksa, her gün yıkanabilir.

Yeni Doğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Bebeğin ilk banyosu anneler için heyecanlı bir işlem olabilir. Fakat bu oldukça zevkli bir aktivite. Bebek yıkama aşamaları konusunda ilk dikkat edilecek şey, göbek kordonudur. Bebek bağı çabucak enfeksiyon kapabileceğinden, bebeğin göbeği suyun içinde kalmamalı. Dilerseniz, bebeğin kordonu düşene kadar onu ıslak bir havlu ile temizleyebilirsiniz. Fakat uzmanlara göre göbek kordonu düşmeden de banyo yapılabilir.

Öyleyse, “Yeni doğan bebek nasıl yıkanır?” sorusuna maddeler halinde cevap verebiliriz.

Bebek Yıkama Aşamaları

Bebeğinizin havlusunu, şampuan ve banyodan sonra giyeceği kıyafetleri hazırlayın. Onun İlk banyosunu yaptırırken size yardımcı olacak biri olmalı. Fakat bu mümkün değilse ve tek başına bebek banyosu yaptıracaksanız da bu adımları sırasıyla dikkate alın.

 • 36-38 derece olan banyo suyunuzu hazırlayın. Suyun sıcaklığını banyo termometresiyle ölçebilir, dirseğinizle kontrol edebilirsiniz.
 • Bebek küvetine bebek yıkama filesini geçirin ve bebeğinizin kıyafetlerini banyosunu hazırladıktan sonra çıkarın.
 • Bebeğinizi koltuk altından doğru sırtını ve başını destekleyecek şekilde tutun. Bebeğin suya alışması için ayaklarından başlayarak suyu yavaş yavaş vücudunda gezdirin. Suyu elinizle de gezdirebilirsiniz.
 • Bebeğin pH değerine uygun bebek vücut şampuanını ıslattığınız bebek süngerine dökün ve bebeğin vücudunu köpürtün. Bebeğin parmak aralarını, koltuk altını ve bez bölgesindeki kıvrımları yıkamayı unutmayın.
 • Bebeğinizi sıkı bir şekilde tutarak yüzüstü kolunuza yatırıp sırtını, boynunu ve poposunu yıkayın.
 • Vücudunu yıkadıktan sonra, saçlarını da yıkayın. Az miktarda avucunuza dökeceğiniz bebek şampuanı ile bebeğin başını hafifçe ovalayarak köpürtün. Saçları durulamak için suyu bebeğinizin başından aşağı dökmek yerine, bebek ters pozisyondayken suyu ensesinden başlayarak arkadan doğru yavaş yavaş uygulayabilirsiniz. Böylece hem kulaklarına hem de gözlerine su kaçmasına engel olabilirsiniz.
 • Siz bebeğinizi tutarken size yardımcı olacak kişi suyu dökebilir. Tek başına bebek banyosu yaptırıyorsanız unuttuğunuz bir şey olduğunda bebeğinizi yalnız bırakmayın. Onu havlusuna sarın ve kucağınızda götürün.
 • Banyonuz artık tamam! Yumuşak hareketlerle bebeğinizi iyice kurulayın ve bebek yağını sürdükten sonra bebeğinizi bezleyin.
 • Tek başına bebek banyosu yaptırırken gerçekleştirdiğiniz adımları rutine çevirdikten sonra bu duruma çabucak alışacağınızdan emin olun ve bebeğinizin banyo keyfine tanık olmanın keyfini çıkarın.

Bebek Yıkama Teknikleri ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebek banyosu konusu oldukça önemli. Onun bağışıklığını güçlendirmesi ve keyfi için mutlaka düzenli olarak banyo yapması gerekiyor. İster tek başına bebek banyosu yaptırın ister bir yardımcınız olsun, bebeğin ilk banyosunda ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor:

 • Bebeğinizi besler beslemez banyo yaptırmayın. Bebek banyosu, bebek beslendikten 20-30 dakika sonra yaptırılabilir. Banyodan sonra onu emzirebilirsiniz. Banyodan yeni çıkmış, karnı tok bebeğin keyfine diyecek yoktur. Banyodan sonra rahatça uyuyabilir.
 • Bebeğin banyo yapacağı mekan oda sıcaklığında olmalı ve suyun derecesi 36-38 derecenin altında ya da üstünde olmamalı.
 • Bebeklerin cildi oldukça hassas olduğu için, pH 5.5 değerindeki bebek şampuanlarını kullanın ve banyo sonrası bebek yağı ile vücuduna masaj yapmayı unutmayın.
 • Bebeğinizin gözlerini, temiz bir tülbentti ıslatarak temizleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizi yıkamaya başından başlamayın. Onu suya alıştırmak için önce ayaklarını ve genital bölgesini yıkayın.
 • Bazı bebekler banyo yapmaya alışana kadar ağlar. Onun sizi hissetmesi için sürekli yumuşak bir ses tonu ile konuşun, arada ellerini tutun ve asla ani hareketler yapmayın.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız