Bebek bezinden tuvalete geçiş evresi yani tuvalet eğitimi genelde pürüzsüz değildir. Tuvalet eğitimi sürecinde hemen hemen her çocuk ortak sorunlar yaşar. Fakat tuvalet eğitiminde yaşanan sorunların da bir çözümü vardır. Önce bu sorunları tanıyalım ve neler yapabileceğimize bir göz atalım.

“Çocuğum Kakasını Tutuyor”

Çok sık görülmese de bazı çocuklar tuvalet eğitimi boyunca kakasını ısrarla tutmaya çalışır. Sorulduğunda, kakasının olmadığını da söyleyebilir fakat bunu idrar yapmadığı süreden ve onun ifadelerinden anlayabilirsiniz. Telaşlanmayın, muhtemelen kakasını yaparken kendini rahat hissetmiyor ve tutma ihtiyacı duyuyor. Onun sorunu bağırsak hareketlerini kontrol edememesi. Fakat bu zamanla gelişecek bir durumdur. Bunun normal bir durum olduğunu kabul ederek onu strese sokmayın. Gerekirse kakasını yaparken yanında olun. Bu sırada onunla sohbet edin ve oyunlar oynayın. Rahatladığı anda kakasını yapacak ve sonra yavaş yavaş bu alışkanlığı kazanacaktır.

“Çocuğum Dışkısıyla Oynamak İstiyor”

Unutmayın, tuvalet onun hayatına giren yeni bir şey ve o tam da keşfetme çağında. Bu durum size yaptığı bir protesto değil. O sadece vücudundan çıkan bu şeyi merak ediyor, hepsi bu. Lazımlığı kullanıyorsa onu birlikte boşaltabilir ya da klozete alışıyorsa sifonu birlikte çekerek idrarını ait olduğu yere birlikte gönderebilirsiniz. Tabii kakasının asla oynanacak bir şey olmadığını ve neden kaka yaptığını ona anlatmayı da ihmal etmeyin.

“Çocuğum Tuvalete/Lazımlığa Oturmamakta Israr Ediyor”

Direnç, eğitime başlamak için doğru zaman olmadığı anlamına gelebilir. Eğer çocuğunuz tuvalete oturmak istemiyorsa bu duruma hazır olmayabilir. Fakat hemen vazgeçmeyin. Onu klozete ve tuvalete siz oturtun, yanından ayrılmayın. Neden buraya oturması gerektiğini ve az sonra neler yapabileceğini ona anlatın. Neşeli ve rahat olun. Eğer hala ikna olmuyorsa sizi veya kardeşini klozete otururken izlemesine izin verin. Bu durumu güçlü bir şekilde protesto ederse, ısrar etmeyin. Muhtemelen şu an tuvalet eğitimi zamanı gelmemiştir.

“Çocuğum Sık Sık Altına Kaçırıyor”

Tuvalet kazaları bu süreçte sık sık olur. Bazen çocuklar bağırsak hareketlerini kontrol edemezler ya da idrarlarını kaçırabilirler. Sakin olun ve asla ona ceza vermeyin ya da bağırmayın. Bu durum bir başarısızlık değil, azarlamalar ya da ani tepkiler onda bir travma yaratarak tuvalet eğitiminin daha uzun sürmesine neden olabilir.

“Çocuğum Kakasını Yaptıktan Sonra Ağlıyor”

Bazı çocuklar atıklarını vücudunun bir parçası olarak kabul edebilirler. Bu size komik gelebilir fakat vücudundan bir şeylerin eksildiğini görüp korka bilirler. Tüm insanların, kedilerin hatta balıkların bile bunu yaptığını anlatarak bu durumun çok normal olduğunu ona mutlaka açıklamalısınız.

“Çocuğum Gece Yatağını Islatıyor”

Gece tuvalet eğitimi en son evredir. Yani önce gündüz tuvalet eğitimi verildikten sonra gece tuvalet eğitimine geçilir. Bu nedenle muhtemelen çocuğunuz gece tuvaletini yatağına yapar. Çocuğunuzun altının gece kuru kalabilmesi için, mesanesinin idrarı tutacak kadar büyük olması ve kaslarının uyurken de idrarı tutması için güçlü olması gerekiyor. Bu durumu daha az yaşamak için gece uykusundan hemen önce ve gece uyanmalarında onu tuvalete götürün, uyumasına yakın aşırı sıvı tüketimini engelleyin.

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız