Tüm Ayrıntılarıyla Erken Hamilelik Belirtileri

0
115243

Yumurtanın döllenmesinden sonra başlayan hamilelik dönemi, vücudun bize yaptığı uyarıları beraberinde getirir. Hızlıca değişim yaşayan hormonlar, bize hamilelik belirtilerini kolayca gösterir. Vücudun bu uyarıları, erken hamilelik belirtileri olarak kabul edilse de kesin sonuca ulaşmak için doktora danışarak gerekli testleri yaptırmalısınız. Fakat doktora gitmeden önce “Acaba hamile miyim?” şüphesi taşıyorsanız, vücudunuzu dinlemeli ve az sonra bahsedeceğimiz belirtilere sahip olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, son adet tarihine göre hesaplanır ve anne adayının gebelik hesaplaması, bu süreçten itibaren yürütülür. Erken gebelik belirtileri, ilk haftadan itibaren başlar fakat her anne bu belirtileri ilk haftadan itibaren hissedemez. Günden güne giderek belirginleşen hamilelik semptomlarına bir göz atalım.

Lekelenme (Akıntı) ve Hafif Kramplar

Genellikle 1. ve 4. hafta aralığında görülen bu durum, adet (regl) kanamasıyla karıştırılabilir. Fakat bu akıntı şeklinde lekelenmeler, adet kanaması döneminde gerçekleşiyorsa hamilelik belirtileri arasında bulunabilir. Hamilelik sürecinde embriyo rahim içi duvarına yerleşir. Bu nedenle lekelenmelere hafif ve orta şiddetli kasık ağrıları da eşlik ederek krampları ortaya çıkarabilir.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en bilinen belirtisi olan adet gecikmesi, bize bu konuda güçlü mesajlar verir. Fakat her adet gecikmesi gebeliğin nedeni olmayabilir. Stres, mevsimsel değişim gibi nedenler de adet döneminin gecikmesinin sebepleri olabileceğinden, vücudunuzdaki diğer belirtileri izlemenizde fayda var.

Bulantı ve Kusmalar

Genellikle 4-6. haftalarda kendini göstermeye başlayan mide bulantıları, sabah bulantıları olarak da bilinir. Fakat bu durum, günün herhangi bir saatinde görülebilir. Mide bulantıları sonucunda gerçekleşen kusma hali de hamileliğin işaretidir. Değişen hormonların vücuda tepkisi olan bulantı ve kusma, 1.trimester’da (İlk üç aylık dönem) sıkça görülebilir. Sabah kahvaltıdan önce tahıl ağırlıklı kraker ve leblebi tüketmek gün içinde ise bol bol protein desteği almak midenizi rahatlatacaktır.

Baş Dönmesi

Progesteron hormonunun devreye girmesiyle bariz şekilde hissedilecek olan baş dönmesi de erken dönem hamilelik belirtileri arasında bulunur. Her annede görülmese de hormon salınımının bir anda ciddi şekilde artması, bayılmalara da sebep olabilir.

Sık Sık İdrara Çıkma

Sık idrara çıkma da erken dönem hamilelik belirtilerindendir ve bu süreç 6-8. haftadan sonra başlayarak 16. haftaya kadar uzayabilir. Normalden daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyor ve idrarınızın rengi koyu sarı bir haldeyse bu durumu da bir hamilelik belirtisi olarak değerlendirebilirsiniz.

 Memelerde Hassasiyet

Östrojen, prolaktin ve progesteron hormonlarının hamilelik döneminde hızlıca salgılanması memelerin hassaslaşmasına sebep olur. Memelere dokunulduğunda hissedilen hafif acı hissinin yanında, dolgunluk, meme uçlarında koyulaşma ve karıncalanma hissi de meydana gelebilir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Sıraladığımız belirtilerden bir ya da birden fazlasını yaşadıysanız, gebe olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz. Bu şüphenin netleşmesinin en iyi yolu, gebelik testleridir. Eczaneden satın alınan gebelik testleri size bu konuda yardımcı olabilir fakat laboratuvar ortamında yapılan idrar testleri kadar kesin sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle gebelik testinizin sonucunu teyit etmek için mutlaka doktora danışmalısınız. Doktorunuz; kan testi, idrar testi ya da ultrason yolu ile en kesin sonucu size söyleyecektir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız