Hamilelik, her gün bir değişimi hayatınıza katacak macera dolu bir süreç. Anne karnındaki bebek geliştikçe anne vücudunda da değişiklikler yaşanacaktır. Fetüsün büyümesiyle ağırlık artışı, hormonsal değişikliklerin cilde kattığı farklılıklar… Her zaman güzel olan annelerin bu dönemde de yaşanan değişimlere rağmen bakımlı ve güzel olmaları mümkün. İşte birkaç adımda hamilelikte bakım ve güzellik için dikkat edilmesi gerekenler.

Kontrollü Kilo Alın

Hamilelikte bazı anneler iki kişilik yemeye odaklanır. Oysa hamilelikte sağlıklı beslenme konusu, miktardan çok besin içerikleriyle öne çıkar. Bu dönemde iştahınız açılmış olabilir. Hamile olduğunuz için kilonuz dikkatinizi çekmeyebilir fakat doğumdan sonra kilo vermenin o kadar da kolay olmayacağını bilmelisiniz. Büyüyen fetüsün gelişimi için gerekli besin içeriklerini mutlaka alın. Buna hem bebeğinizin ihtiyacı hem de sizin ihtiyacınız var. Fakat hamilelikte kilo alımı konusuna da dikkat edin. Çok yağlı, şekerli, unlu yiyecekleri tercih etmeyin. Unutmayın, güzellik sadece dış kısımlarla ilgili değildir. İyi bir cilt, fit bir görünüş, mutlu bir yüz için, iç organların da iyi çalışması gerekir. Bunun için hamilelikte kilo kontrolü konusunda hassas olmalısınız.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hormon seviyelerindeki değişim, progesteron düzeylerindeki artış, tiroit fonksiyonlarının farklılaşması ve dolaşım sistemindeki hareketleri hamilelikte cilt hassasiyetini uyarır. Kaşıntı, sivilce, vücut çatlakları, kuru cilt… Hamilelikte cilt bakımı taktikleri ile bu durumlar için önlemler alabiliriz.

Hamilelikte çatlaklar en yaygın cilt sorunlarından. Hamilelikte kilo alımı ve rahmin büyümesinden dolayı vücut genişledikçe cilt esner fakat cildin de bir esneme sınırı vardır. Bu esneme büyüdükçe cildin lifleri yırtılır ve beyaz, kırmızı, bazen mor izler vücudumuza yerleşir. Bunu önlemek için önceden önlem almak gerekiyor. Hamilelikte çatlakları önlemek için cildi nemli tutun. Nemlendiricilerden mutlaka yararlanın. Çatlak oluşumunu önlemek için kakao ve tatlı badem yağından yararlanabilirsiniz. Göbek, bacak ve kalçalarınıza badem ya da kakao yağından bol bol sürebilirsiniz.

Bebek bekleyen annelerin bir kısmı, hamilelik sırasında cildine iyi gelmeyen şeylerden habersiz olabilir. Parabenler, ftalatlar, formaldehit, toluen, DHA, alüminyum klorür ve beta-hidroksi asitler cildiniz üzerinde çok zararlı etkilere neden olabilir. Cilt bakım ürünleri alırken bu maddeleri içerip içermediğine mutlaka bakın.

Cildiniz güneş ışınlarına karşı çok hassas olacağı için mutlaka güneş kremi kullanın ve güneş lekeleri için önlemler alın. Güneş kremi önerisi için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Bakımı

Hamilelikte saç dökülmesi bazı annelerde tamamen dururken bazı annelerde saç dökülme durumu hızlanır. Eğer saçlarınız dökülüyorsa beslenme eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Protein eksikliği saç dökülmesinin nedeni olabilir. “Hamilelikte saçın kuruması da diğer yaygın sorundur. Bu nedenle saçlar çok sıcak suyla ve sık sık yıkanmamalı, nemlendirici şampuanlar kullanılmalı. Şampuanlarda bulunan sodyum lauryl sülfat (SLS) ve ftalat gibi ürünler fetüste zararlı etkilere neden olabilir. Bu nedenle nemlendirici şampuan seçiminde organik şampuanları tercih etmelisiniz.

Gebelikte saç boyatmak tehlikeli görülse de fetüse direkt olarak bir zararı olduğu kanıtlanmadı. Fakat siz, saç boyaları kimyasal maddeler barındırdığı için bir önlem niteliğinde saçlarınızı boyatmayabilirsiniz. Özellikle bebeğin organ gelişiminde çok önemli olan ilk 3 ayda, kimyasal saç boyalarından kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte El ve Ayak Bakımı

Bu süreçte muhtemelen tırnaklarınız çok hassas. Tırnaklarınız çok çabuk kırılıyor, matlaşıyor ve soyuluyorsa vücudunuz size vitamin eksikliği alarmı verebiliyor olabilir. Aksine bazı hamilelerde tırnaklar kalınlaşır ve çok çabuk uzar. Bu nedenle tırnak aralarına yerleşecek kir ve mikroplara izin vermemek adına tırnaklarınızı kısa kullanabilirsiniz. Bu dönemde oje sürmek bebeğe bir zarar vermez fakat tırnaklarınız yıpranabilir. Haftada birkaç gün tırnaklarınızın hava alması için oje sürmemelisiniz.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız