Soğuk Havalarda Çocukları Korumak İçin 11 İpucu

0
84

Soğuk havalarda çocuklarınızı mutlaka evde tutmak istersiniz ancak şartlar maalesef bu duruma izin vermez. Çocuğunuz okula gidiyor olabilir ya da siz işe gitmek zorunda olduğunuz için çocuğunuzu kreşe ya da bakıcıya bırakmak zorunda olabilirsiniz. Tabii tüm bunların yanında kar yağdığı zaman çocuğunuz da kar topu oynamak, kardan adam yapmak isteyebilir. Çocuğunuzun bu eğlenceli etkinliklerden geri kalmasını istemiyorsanız aşağıdaki maddeleri mutlaka dikkate almalısınız. Özellikle karlı havalarda çocuklarınızın eğlencelerini kısıtlamak istemezsiniz değil mi? Ufak önerilerle hem kendiniz hem de çocuğunuz için her şeyi çok daha eğlenceli bir duruma getirebilirsiniz.

İşte sizin için önerilerimiz;

 1. Çocuklarınızı dışarı çıkarırken kafalarının, boynunun ve ellerinin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Çocuğunuza kalın bir kazak giydirmek yerine kat kat giydirin ve en alttaki atletinin pamuklu, en üstteki montunun ise kaz tüyü olduğundan emin olun.
 2. Sokakta oynamak her çocuk için eğlencelidir. Sokaklar araç trafiğine kapalı dahi olsa tehlike barındırabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle çocuğunuz karda kaymak isterse gerekli önemleri aldığınızdan emin olmalısınız.
 3. İnce atkılar, eşarplar, kapüşonlu montların ipleri çocuğunuz için tehlike oluşturabilir. Mümkünse farklı aksesuarlar ve kıyafetler tercih edin.
 4. Eğer çocuğunuz dışarıda oynarken fazla üşüdüyse veya ıslandıysa mutlaka onu eve götürün. Sevgili Annebibak ebeveynleri çocuğunuz sizi üşümediğine dair ikna etmeye çalışacaktır. Mutlaka kontrol edin ve bu anlamda kendi ön görülerinize güvenin.
 5. Havalar soğuk ve kar yağışlı ancak bu durum yine de güneş kremi, nemlendirici kullanmanıza engel değil. Kar, güneşi yansıtabilir ve çocuğunuzun cildinde soğuk yanıkları oluşabilir.
 6. Odun sobası, şömineler ve dış mekân ateş ocakları rahattır, ancak özellikle küçük çocuklar için tehlike yaratabilir. Mümkünse dikkatli olun ve koruyucu kapılar takın.
 7. Elektrikli ısıtıcı gibi alternatif ısıtma yöntemleri kullanıyorsanız, duman dedektörlerinin ve karbon monoksit dedektörlerinin çalıştığından emin olun.
 8. Yaralanmalardan kaçınmak için çocuklara karda yapılacak aktiviteleri güvenli bir şekilde nasıl yapmaları gerektiğini öğretin.
 9. Çocuğunuz kışın burun kanaması geçiriyorsa, odalarında soğuk hava nemlendiricileri kullanın. Tuzlu burun damlaları, burunlarının nemli kalmasına yardımcı olabilir.
 10. Kuru kış havalarında çocuklar nefes alıp verirken daha çok su kaybederler. Çocuğunuza bol miktarda su verin. Eğer çocuğunuz içmek istemiyorsa onun için su içmeyi daha cazip hale getirin. Kefir, ayran, çorbalar da bu konuda size yardımcı olabilir.
 11. Donma belirtileri parmaklarda, kulaklarda, burunda ve ayak parmaklarında soluk, gri veya kabarık lekelerdir. Çocuğunuzun çok fazla üşüdüğüne dair belirtiler görüyorsanız çocuğunuzu içeriye alın ve etkilenen bölgeyi ılık (asla sıcak değil) suya koyun. Hipotermi belirtileri titreme, konuşma bozukluğu ve olağandışı sakarlıklardır. Çocuğunuzun hipotermisi olduğunu düşünüyorsanız derhal 112’yi arayın.

Kışın Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız