Sezaryen Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken Her Şey

0
2000

Ameliyat yolu ile gerçekleşen bir doğum yöntemi olan sezaryen, normal doğuma müsait olmayan gebelik durumlarında gerçekleştirilir. Bebeğin doğum kanalında ters ilerlemesi, plasentanın erken ayrılması, çoğul gebelikler vb. durumlarda sezaryen doğum yapılır. Bunu bir tür ameliyat olarak düşünürsek, iyileşme süreci normal doğumdan daha uzun sürebilir. Bu nedenle, sezaryen doğum sonrası dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor.

Sezaryen Sonrası Dikiş Bakımı

Sezaryen doğum yaptıysanız ya da yapacaksanız ilk soracağınız soru: “Sezaryen dikişi ne zaman iyileşir?” olabilir.  Sezaryen operasyonu, karın altında açılan bir kesi ile yapılır. Bu kesi çoğunlukla yan, kimi durumlarda dik olarak açılır. İyileşme süreci ve enfeksiyonların önlenmesi için bu kesiye tabii ki dikiş atılır. Bu dikişin iyileşme süreci ise gözünüzde büyütecek kadar uzun değil. İyileşme 1-2 gün içinde gerçekleşir fakat yaranın tamamen kapanması 1 haftayı bulur. Eğer dikiş esnasında kendinden eriyen ip kullanıldıysa bir hafta içinde bu ipler kaybolur. Eğer dikişler alınacaksa bu da 1 hafta sonra yapılır.

Sezaryen sonrası dikiş bakımı burada en önemli konu. Bu durumun ihmal edilmesi sezaryen dikiş iltihabına neden olabilir. Yaranın enfeksiyon kapması halinde, istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Sezaryen dikişi bakımı için;

  • Doktorunuzun önerdiği malzemelerle düzenli olarak pansuman yapmalısınız.
  • Ani hareketlerden kaçınmalı ve bebeğiniz dışında herhangi ağırlığı bir süre kaldırmamalısınız.
  • Sezaryen sonrası banyo, 3 gün sonra yapılabilir. Doğumdan 3 gün sonra ayakta duş alınabilir.
  • Dikişin olduğu bölgeyi kuru ve temiz tutmalısınız.

Sezaryen Sonrası Dikiş İzleri

Kesi izinin kalıp kalmaması annenin bünyesi ve cilt tipine bağlıdır. Bu iz bazı annelerde kalırken, bazı annelerde çizgi halinde görülebilir. Fakat sezaryen dikiş seçenekleri de bu dikiş izlerini minimuma indirebilir. Kendinden eriyen ip ile yapılan estetik dikiş, minimum iz bıraktığı için genelde bu dikiş yöntemi tercih edilir.

Sezaryen Sonrası Kanama

Sezaryen sonrası vajinal kanamalarda endişe etmeyin, bu son derece normal bir durum. Sezaryen sonrası kanama ilk birkaç günde yoğun olabilir. İlk günlerden sonra bu kanamaların rengi kırmızıdan pembeleşir ve son günlerde sarıya döner. Tabii ki bu kanamaların miktarı gün geçtikçe azalır.  Bu kanamalar genellikle 3. ya da 4. haftada kesilir. Kanamaların uzamaması için bol bol dinlenmeli, hareketli bir kadınsanız hareketlerinizi biraz sınırlamalısınız. Bir sürede tampon kullanılması uzmanlar tarafından önerilmez. Kanamalar esnasında ped kullanabilirsiniz. Hijyen bu evrede çok mühim olduğu için pedinizi sık sık değiştirmeye özen gösterin.

Sezaryen Sonrası Beslenme

Sezaryen sonrası gaz belki de bu durumun en meşhur yanı. Bu dönemde sindirim sağlığı oldukça önemli. Gaz yapmayan yiyeceklerin yanında, sindirim sağlığını destekleyecek besinler de sezaryen doğum sonrası beslenme için önemli bir konu. Bunun yanında siz artık emziren bir annesiniz. Anne sütünü arttıran besinler de tercihiniz olmalı. Biz sezaryen sonrası beslenme önerilerimizi buraya bırakalım;

  • Mümkün olduğunca gaz yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Bakliyat ürünleri, lahana, asitli içecekler bir süre hayatınızda olmasın.
  • Mümkün olduğunca probiyotik destekleri alın. Bu sindiriminizin kuvvetlenmesini sağlayacaktır.
  • Ödem problemini azaltmak için tuz kullanımını sınırlamalısınız.
  • Çiğ ya da az pişmiş yemekler enfeksiyon riskini tetikler bunun için yemekleriniz iyi pişmiş olmalı.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki

Sezaryen doğum sonrası cinsel ilişkiye bir süre ara verilmelidir. Serviksin kapanması, anne vücudunun iyileşme sürecine girmesi için dinlenmesi, kanamaların durma sürecinin uzamaması için yaklaşık 6 hafta cinsel ilişkide bulunulmamalı. Bu konuda doktorunuza da danışmanız faydalı olacaktır. Bu süreden sonra, kesi bölgenize baskı yapmayacak cinsel pozisyonlar deneyerek cinsel yaşamanızı sürdürebilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Yatış Pozisyonları

Sezaryen sonrası yeterli uyku çok önemlidir çünkü anne ihtiyacı olan enerjiyi uykudan alır. Sezaryen doğum sonrası yatış pozisyonu diye spesifik bir şey yoktur fakat annenin dikişlerine zarar gelmeyecek, en konforlu şekilde uyuyabileceği pozisyonlar tercih edilebilir. Yan yatarak bacakların arasına yastık koymak belki de en rahat pozisyon olabilir çünkü yastık karnınıza vereceğiniz yükü destekler. Yüz üstü yatış pozisyonları ise dikişlerin iyileşme dönemine kadar kesinlikle önerilmez.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız