Protein Ağırlıklı Beslenmenin Çocuklar İçin Önemi

0
212

Protein vücutta doğal olarak yer alır.  Kemik, deri, kas hatta saç gibi hemen hemen her vücut parçası veya dokusunda proteinin etkisi vardır. Birçok kimyasal hareketliliğe neden olan enzimleri ve kanımızdaki oksijeni taşıyan hemoglobini oluşturur. Bedensel bütünlüğümüzü en az 10.000 farklı protein oluşturur ve bir arada tutar. Protein, aminoasit adı verilen yirmi temel yapı taşlarından oluşur. Aminoasitleri depolayamadığımız için vücudumuz onları iki farklı şekilde üretir. Sıfırdan veya başkalarını değiştirerek. Temel aminoasitler olarak bilinen dokuz aminoasit, histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin, gıdalardan alınabilir.

Proteinler, çocukların doğdukları andan itibaren gelişimlerinin tamamlanmasına kadar geçen süreçte hayati önem taşıyan bir önemli bir besindir. Ancak araştırmalar, okul çağındaki yedi çocuktan birinin günlük besin ihtiyaçlarını karşılayamadığını göstermektedir. Bir çocuk ağır gelişim gösteriyorsa veya yaşı küçükse, sağlıklı büyümesi için gereken tüm besinleri alamayabilir. Beslenmesindeki küçük birkaç düzenlemeyle çocuğunuzun gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Büyüme İçin Protein

Protein kas, cilt, organ, kan, saç ve tırnaklardaki dokuların toparlanması ve onarımı da dahil olmak üzere birçok bedensel aktivitede önemli bir rol oynar. 20 aminoasitten vücut sadece on birini üretebilir. Diğer dokuzu besinlerden elde edilebilir. Beslenme uzmanları E, B vitaminleri, çinko, demir ve magnezyum gibi önemli besinlerin, vücudumuzdaki hemen hemen her hücrenin oluşumuna katkı sağladığını söylemektedir. Uzmanlar,  yeterli besin almayan çocukların yorgunluk, düşük konsantrasyon, yavaş büyüme, kemik ve eklem ağrısı, yara iyileşmelerinde gecikme ve bağışıklık sisteminde zayıflama gibi sağlık sorunları yaşayabileceğini de belirtiyorlar. Tüm bunların önüne geçmek için küçük değişikliklerle protein takviyesini arttırarak çocuğunuzu sağlık problemlerine karşı koruyabilirsiniz.

Öneriler

Çocuğunuz için neyin en iyi olduğunu belirlemek için yaş, aktivite düzeyi ve diğer hususlara bağlı olarak kişisel besin ihtiyaçları hakkında doktorunuza danışmanız size ayrıca yardımcı olacaktır.  Yapılan son anket verilerine göre, atıştırmalıklar çocukların günlük kalorilerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturabilir ve bu atıştırmalıkların çoğu genellikle düşük besleyici atıştırmalıklardan, tatlılardan ve şekerlemelerden oluşur.

Çocuklar yemek konusunda seçici olabilir ama neyse ki, günlük öğünler dışındaki yiyecekleriyle de protein takviyesi yapmak için birçok seçenek var. Süt, çocuklar için en kolay protein kaynağıdır ve kemik büyümesi için önemli besin maddeleri olan kalsiyum ve D vitamini içerir. Ayrıca yoğurt, ayran, süzme peynir gibi birçok diğer süt ürünleri de önerilebilir.

Belli gıdalara alerjisi olmayan çocuklar için ayrıca tost, fındık ezmesi gibi gıdalar da önerilebilir. Çocuğunuz farklı seçeneklere açıksa, haşlanmış yumurta ve et, protein takviyesine katkı sağlayabilir. Porsiyon başına 10 gram protein ve D vitamini, kalsiyum, lif ve potasyum gibi besinler eklendiğinde, çocuğunuzun beslenmesindeki boşlukları doldurmak için çözüme yaklaşmış olursunuz.

Çocuklar öğünlerdeki besinleri dengelemeyi öğrenebilirler ancak ebeveynler de aynı kurallara uyarak, yemek saatlerini zamanında takip etmeyi öğretebilir. Günlük alınması gereken proteinlerin alım hedeflerine ulaşmak, çocuk büyümesinin ve gelişiminin önemli bir parçasıdır. Çocuklar ihtiyaç duydukları beslenmeyi aldıklarında, uzun ve sağlıklı bir yaşamsçürdürmek için önemli mesafe kat etmiş olurlar.

Ne Kadar Proteine İhtiyaç Vardır?

Dünya genelinde milyonlarca insanın, özellikle de küçük çocukların, gıda yetersizliği nedeniyle yeterince besin alamadıklarını belirtmek önemlidir. Yetersiz beslenme, gelişim sorunlarına ve kas erimelerine, bağışıklık kaybına, kalp ve solunum sisteminin zayıflamasına ve ölüme kadar giden risklere neden olur. Bununla birlikte, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde sağlıklı yetişkinlerin protein konusunda yetersiz kalması nadirdir. Çünkü bol miktarda bitki ve hayvansal gıdalarda protein vardır.

Temel Birkaç Tavsiye

  • Balık, kümes hayvanları, fasulye ve kuruyemiş gibi şeyler seçin. Et ve süt ürünleri tüketmesini sağlayın. Ancak bu da dengeli olmalı.
  • Çocuğunuzun sebzeleri sevmesini sağlayın. Baklagiller (fasulye ve bezelye),fındık, kepekli tahıllar ve diğer bitki merkezli besin kaynakları çocuğunuzu sağlıklı ve dinç tutacaktır.
  • Baklagiller: Mercimek, fasulye ( siyah, fava, nohut, böbrek, barbunya vb), bezelye, soya fasulyesi, yer fıstığı gibi besinlere yönelin.
  • Mısır, brokoli, kuşkonmaz, brüksel lahanası ve enginar protein açısından zengin sebzelerdir.
  • Tavuk, balık tüketimi önemlidir.
  • Çocuğunuzun her sabah bir yumurta yemesini sağlayın.

Protein alımı sağlıklı bir beslenmeyi ifade eder. Yapılan araştırmalara göre proteini ne kadar aldığımız değil nereden aldığımız önemlidir. Yapılan araştırmalardan çıkan sonuca göre ortaya çıkan tabloda, işlenmiş kırmızı et yerine fasulye, fındık, balık veya kümes hayvanları gibi sağlıklı proteinlerin kaynaklarını tüketmek olası birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır. Sevgili Annebibak ebeveynleri çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için protein tüketmesini sağlayın.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız