Pnömokok Aşısı Nedir, Niçin yapılır?

0
81

Pnömokok mikrobu, 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen, ölümle sonuçlanabilen ciddi bir enfeksiyondur. Bu mikroplar, bakteriyel menenjit hastalığının en sık rastlanan sebepleri arasındadır. Bu mikrobun sebep olduğu diğer sık rastlanan enfeksiyonlar ise, orta kulak enfeksiyonları, zatüree ve sepsis diye adlandırılan, pnömokok bakterisinin kana karışması ile ortaya çıkan ağır hastalıklardır. 24 ayın altında olan çocuklar enfeksiyon için en riskli gruptadırlar. Pnömokok enfeksiyonu, diğer çocuklardan ve erişkinlerden yakın temas ile bulaşabilir. Özellikle de antibiyotik gibi ilaçlara karşı hastalığın direnci yüksektir. Pnömokok aşısı, bu bakterinin sebep olduğu menenjit ile kan enfeksiyonlarını önlemekte yardımcı olan bir aşıdır. Hatta bazı durumlarda orta kulak enfeksiyonlarını da önleyebilmektedir.

Pnömokok aşısı kimlere ve ne zaman yapılmalıdır?

2 yaşın yani 24 ayın altındaki bebeklerde rutin olarak 4 doz şeklinde uygulanır. Bu dozlar, 2.- 4.- 6. ve 12-15 ayları arasında uygulanır. Ancak bu aylarda pnömokok aşısı yaptırılmayan çocuklar daha sonra da doktor yönlendirilmesi ile aşı yaptırılabilir.

2-5 yaş arasındaki çocuklar risk grubundaysalar ve özellikle yuvaya/kreşe gidiyorlarsa aşı yaptırılmalıdır. Pnömokok konjuge aşısı diğer aşılarla beraber eş zamanlı farklı bölgelerden yapılabilir.

Hangi çocuklara aşı yapılmaz?

Daha önce pnömokok aşısı yapıldığında alerjik reaksiyon gösteren çocuklarda tekrar aşı yapılmamalıdır. Sevgili Annebibak ebeveynleri eğer daha önce çocuğunuzla ilgili böyle bir tecrübe yaşadıysanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Hafif nezle ya da soğuk algınlığına karşı da bu aşı yaptırılabilir. Ancak yüksek ateşli, ağır grip yaşayan çocuğunuza bu aşıyı yaptırmak için iyileşmesini beklemelisiniz.

Aşının yan etkileri var mıdır?

Yaklaşık 70 bin doz aşı üzerinde yapılan çalışmalara göre aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

  • Aşı yapılan yerde kızarıklık, şişlik veya ağrı olabilir.
  • Yükse ateş görülebilir.
  • Mide bulantısı ya da kusma olabilir.
  • Ağlama ve iştahsızlık gözlemleyebilirsiniz.

Sevgili ebeveynler yapılan araştırmalar sonucunda aşının ciddi yan etkileri gözlemlenmemiştir. Ancak yine de yukarıda belirttiğimiz yan etkileri çocuğunuzda gözlemlerseniz mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Son yıllarda çocuk aşıları üzerine pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Özellikle çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ebeveynlerin sayısı da artıyor. Çocuğunuzu kreşe, okula gönderdiğinizde ya da yalnızca bir etkinlik alanının oyun parkında bile başka çocuklarla olan etkileşiminden enfeksiyon kapabilir. Bunu unutmamalısınız.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız