Okul Öncesi Oyuncak Seçimi

0
543

Oyunlar, çocuğun beyin gelişimi ve sosyal becerilerini güçlendirmek için çok önemli etkinliklerdir. Çocuk oyunlarla düşünür, motor becerilerini geliştirir, iletişimi öğrenir ve sorular sormaya odaklanır. Bunun yanında tabii ki bir çocuğun en mutlu olduğu zamanlar oyun saatleridir.

Çocuk oyunlarına arkadaşları ve anne-babalar eşlik edebilir fakat oyuna eşlik edecek en iyi şeyler tabii ki oyuncaklardır. Eğer sadece çocuğunuzu oyalamak için değil, oynarken zihinsel ve fiziksel gelişimini desteklenmesini istiyorsanız, oyuncak seçimine önem vermelisiniz.

0-1 yaş oyuncak ve 1-3 yaş oyuncak seçimi zaten çok önemli. Fakat onların hayata en hızlı adapte oldukları, öğrenme güçlerinin en yüksek olduğu zamanlar tabii ki okul öncesi dönem. Okul öncesi oyuncak seçimi konusunda çok dikkatli olmalısınız. 3-5 yaş çocuk oyuncakları seçerken anlatacaklarımız aklınızda bulunsun. 

Ona Oyun Kuracağı Oyuncaklar Seçin

Restoranda yemek yediğimizde önümüze gelen yemeği yiyoruz. Fakat yemek yaparken, farklı tatlar deneyip yeni şeyler keşfetme isteğimiz de öne çıkıyor. Bu bakış açısıyla çocuğunuza kreatif yönünü geliştirebileceği oyuncakları almanızı öneriyoruz. Örneğin; öten oyuncak bir kuş almak yerine, kanatlarını kendi takabileceği, üzerine sticker’lar yapıştırıp renklendirebileceği bir oyuncak kuş alabilirsiniz. Bir ev maket oyuncağından bazı eşyalarını çocuğunuzun monte edeceği, onu çeşitli malzemelerle süsleyebileceği oyuncaklar da tercihiniz olabilir.

Bir yerlerden sürekli oyuncak çıkaran, yürüyen, ağlayan oyuncaklar ilk etapta çocukların çok hoşuna gider fakat çocuk bu oyuncakla çok çabuk sıkılabilir. Uzun süre oynayabileceği, onu da oyunun içine katan oyuncaklar her zaman işe yarar. Çünkü çocuklar, edilgen değil etken olmayı sever.

Müzikli Oyuncaklar

Çocuğun beyinsel ve duyusal gelişimi için müzikli oyunlar birebir. Bununla beraber bebeğin ritim duygusunu geliştirmek, ileride hobilerini buna yönlendirmek için bu oyuncaklar çok yararlı. Müzikli oyuncaklara eşlik edebilir, dans edebilir. Fakat bu konuda enstrüman oyuncaklar da çok faydalı. Her türlü minik üflemeli ve vurmalı çalgılar için çocuğunuz hazır!

Geometrik Ahşap Şekiller

Çocuklara soyut düşünme yeteneği kazandıran farklı renkte ahşap geometrik parçalar, çocuğunuzun favori oyuncağı olabilir. Çocuğun hem ince motor gelişimini hem de hayal gücünü geliştiren bu oyuncaklarla çeşitli soyut figürler üretilebilir. Üreten bir çocuk için ilk adımınızı bu ahşap parçalarla atabilirsiniz.

Puzzle Oyunları

İlk aklımıza gelen oyuncak çeşidi budur. Renkli bloglar ve puzzle oyuncaklar, metal gelişim ve görsel algı konusunda çok önemli. Harfleri ve sayıları öğrenebileceği, çeşitli hayvan figürlerini pekiştirebileceği puzzle oyuncaklar, okul öncesi bir antrenman niteliğinde. Çocuğunuz bu oyunlarla bir şeyler başardıkça çok mutlu olacak!

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız