Kordon Kanı Nedir ve Neden Önemlidir?

0
161

Kordon kanı nedir?

Bebeğinizin göbek kordonundaki kana denir. Bebeğinizin hamilelik esnasında organ, kan, doku ve bağışıklık sistemini geliştirmesine yardımcı olan aynı güçlü kök hücreleri barındırır. Bebeğiniz doğduktan sonra göbek kordonunda ve plasentada kalan bölümden kan toplandıktan sonra, kanın pıhtılaşmasını önleyen özel torbalarla kordon kanı bankalarında saklanabilir. Göbek kordonundan alınan kan kök hücreleri, çeşitli hastalıklardan zarar görmüş bağışıklık sistemini onarabilir, sağlıklı hale getirebilir. Kordon kanı yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır. Günümüzde yaklaşık 80 farklı hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır.

Bebeğinizin kordon kanını neden saklamalısınız?

Göbek kordonunda bulunan kannı kök hücrelerini hem bebeğinizin hem de diğer çocuğunuzun tedavisinda kullanabilirsiniz. Genetik olmayan hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılabilmektedir. Son yılarda otizm ve serebral palsi tedavilerinde de klinik olarak kullanılmaktadır. Kordon kanı, bir gün çocuğunuzun veya kardeşinin hayatını kurtarabilir, kök hücreler açısından olabilecek en zengin kaynaktır. Aynı zamanda sinir, kemil, kas ve kalp hücreleri gibi diğer dokuları da oluşturabilme imkânı vardır. Yetişkin bireylerden alınacak kök hücrelerden çok daha uyumludur. Ebeveynler tarafından ihtiyaç olması halinde kullanılabilir.

Kordon kanı nasıl toplanır?

Göbek kordonundan kan toplama işlem güvenli ve ağrısızdır. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra göbek kordonu kelepçelenir ve kesilir. Özel toplama kitleri ile uzmanlar göbek kordondan bir iğne yardımıyla kalan kanı toplarlar. Daha sonra özel laboratuvarlarda en yüksek kök hücre kalitesini elde etmek için işlenmeye başlanır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız