Kışın Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz?

0
76

Soğuk hava konusunda endişelenmeyin. Bebeğinizi rahat ve sıcak tutmak için ipuçlarımız var. Dışarıda oynuyorsanız, araba kullanıyorsanız veya içeride kalıyor olsanız da bu gardırop ipuçları bu kış bebeğinizi rahat ettirmenize yardımcı olacak.

Ebeveynler genellikle zıbın gibi ince pamuklu kıyafetler üzerine kalın yünlü kıyafetler tercih ederler. Halbuki tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde arada oluşan hava tabakaları bebeğin üşümesini engeller. Soğuk havaya çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda bebeği soğuğa karşı daha iyi korur. Aynı zamanda ortam ısısı değiştiğinde de bebeğinizi yeni ısıya da uyumlu hale getirebilirsiniz. Gerektiğinde kıyafetlerden birini çıkarabilir ya da üzerine ek kıyafet giydirebilirsiniz.

Çok soğuk havalarda bebeğinizin üşümesini engellemek için soğuk geçirmeyen kuş tüyü mont ya da tulumlar tercih edebilirsiniz.

Sevgili Annebibak okuyucuları bebeğinizin başı üşürse vücudunu da ısıtmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenler mutlaka başını, kulaklarını örten şapkalar kullanmalısınız. Aynı zamanda eldiven, kışlık çorap ve botlar giydirmelisiniz. Eğer çocuğunuz yürüyorsa botlarının kar suyu geçirmediğinden emin olmalısınız.

Arabayla dışarı çıkacaksanız bebeğinizin kıyafetlerinin bir katını araba içinde çıkarabilirsiniz. Isınan araç havasının içinden dışarı çıkan bebek soğuk havadan daha çok etkilenir. Aynı şeyler toplu taşıma araçları için de geçerlidir.

Rüzgârlı bir havada dışarı çıkacaksanız mutlaka bebeğinizin açıkta kalan yerlerine nemlendirici krem sürmelisiniz.

Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürmelisiniz. Soğuk havalarda kar gündeş ışınlarının yaklaşık %90’ını yansıtır ve bu durum bebekler ve çocuklar için yaz güneşinden çok daha zarar verici bir durumdur.

Kışın dünyaya gelen bebekler koruma amaçlı çok daha kalın giydirildiği için ve çok sık dışarıya çıkarılmadıkları için güneş ışınlarıyla çok daha geç tanışırlar. Oysa güneş ışığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, bebeklerin kemik gelişimleri için çok önemlidir. Bu nedenle sevgili Annebibak ebeveynleri bebeğiniz kışın dünyaya gelmiş olsa bile havaların biraz ısındığı zamanlar gerekli önlemleri alarak bebeğinizi 10-15 dakika kadar güneş ışığına çıkarmalısınız.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız