Kış Hastalıklarından Çocuğunuzu Korumak İster Misiniz?

0
91

Nezle, grip, zatürre, bronşit, farenjit… Herkes için kışın korkulu rüyası değil mi? Tabii bir de çocuklar söz konusu olunca he şey çok daha zor olabiliyor. Tüm bu hastalıkları bu kış bir kenara kaldırmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise lütfen yazımızı okumaya devam edin. ?

Emzirme

Sevgili anneler, anne sütü en iyi ilaç, en iyi antibiyotiktir. Sütünüzün içerisindeki bağışıklık güçlendirici ve mikrop öldürücü maddeler bebeğinizi hastalıklara karşı korur. Bebeğiniz ne kadar anne sütü ile beslenirse bağışıklık sistemi o kadar güçlenir ve kış hastalıklarına yakalanmaz.

Aşı Önemli

Son yıllarda tüm dünyada aşıya karşı ön yargılar oluşmuştur. Ancak unutmamalısınız ki doktor kontrolünde yapılan aşılar bebeğinizi birçok hastalığa karşı korur. Özellikle Sağlık Bakanlığı onaylı aşıları bebeğinize yaptırmalısınız.

Beslenme

Annebibak anneleri, anne sütü en değerli besin ancak bebeğiniz belli bir aydan sonra artık ek gıdaya da geçmeli Sağlıklı ve dengeli beslenme adına bu adım çok önemlidir.  Omega 3, omega 6, A ve C vitamini, çinko bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlayan maddelerdir. Çocuklarınızı bu besinlerden zengin beslemeye özen gösterin. Balık, kırmızı et, kefir, yoğurt, yumurta günlük beslenmesinde mutlaka olsun.

Probiyotik Şart

Yoğurt, kefir, ayran gibi probiyotik açıdan güçlü gıdalar ile çocuğunuzu beslemelisiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta aşırı tuzlu olmamasıdır.

Kat Kat Giydirin

Çocuklarınızı kış hastalıklarından korumanın yolu kalın giydirmek değildir. Bunun yerine katmanlar halinde pamuklu içlikler ve yün kazaklar giydirebilirsiniz. Çok kalın giydirmek çocuğunuzun terlemesine neden olur ve hastalık riskini daha da artırır.

Düzenli ve Yeterli Uyku

Uyku hem zihni hem de bedeni dinlendirir. Bebeğinizin yaşına göre uyku düzeni oluşturmalısınız. Düzenli uyku hem bağışıklık sistemi hem de gelişim için çok önemlidir.

Hijyen/Temizlik

Kış hastalıklarından korunmanın en etkili yöntemlerinden biri de sık sık el yıkamaktır. Bu alışkanlığı çocuğunuza kazandırmalısınız. Özellikle kreşten, okuldan yani kısacası dışarıdan geldiyse mutlaka gerekli hijyeni sağlamalısınız. Eğer çocuğunuz kendi kendine ellerini yıkayamayacak kadar küçükse siz yardımcı olun. Mümkünse sabun ve su ile yıkamayı tercih edin. Böyle bir imkânınız yoksa tek kullanımlık temizleme mendillerini de tercih edebilirsiniz.

Nem Dengesi

Yaşadığınız ortamın nem dengesine dikkat etmelisiniz. Bu nedenle ısıtma sistemlerinizin üzerine su bırakmalısınız.

Dış Etkenler

Sevgili ebeveynler eğer çocuğunuz tüm önlemlerinize rağmen hastalığa yakalandıysa kreşe ya da okula göndermeyin. Mümkünse evde sizinle beraber kalsın. Eğer çocuğunuz hasta değilse ancak kreşteki ya da okuldaki çocukların çoğu hastaysa ve mecbur oldukları için kreşte ya da okuldalarsa çocuğunuzu okula göndermekten mümkünse kaçınmalısınız.

Yaşam Alanını Havalandırın

Çocuğunuzu olumsuz hava koşullarından, hastalıklardan korumak isterken hastalığa siz davetiye çıkarıyor olabilirsiniz. Bu nedenle oturduğunuz, yattığınız odayı sık sık havalandırmalı ve hava değişimi sağlamalısınız.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız