Kırmızı Alarm: Bebeklerde Ateş ve Bilinmesi Gerekenler

0
535

Bebeğinizin huzursuz olduğunu hissettiğinizde elinizin arka tarafıyla vücut ısısını kontrol ettiniz ve ateşi olduğunu fark ettiniz. Bebeklerde ateş hassas bir konudur ve bu durumu asla ertelememelisiniz. Çünkü ateş birçok önemli hastalığın habercisi olabilir ve hemen önlemin alınması gerekir. Fakat bu durumda panik olmayın. Bebeklerde ateşin nedenlerini, bu durumda neler yapabileceğinizin farkında olun ve bu konuyu aksatmayın.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerde normal vücut ısısı bölgeden bölgeye değişim gösterir. Bunun için tek bir vücut sıcaklığından bahsedemeyiz. Bir bebeğin ateşli olduğunu onun vücut sıcaklığından anlarız.Kulak ölçümlerinde 38, alın 37,5, koltuk altı 37,5 ve makat ölçümlerinde 37,8 derecenin üstü olan vücut sıcaklığı ateşlenme olarak kabul edilir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülür?

Ateşi olan bebek oldukça huzursuzdur. Anne ve baba hem ateşli hem de ağlayan bebeklerinin vücut ısısına göre harekete geçer. Her ateş yükselmesinde paniklemek doğru değildir fakat yukarıda belirtilen vücut ısısı aşıldıysa mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Eğer bebeğin ateşi düşmüyorsa mutlaka bir çocuk doktoruna götürülmelidir. Bebeklerde ateş durumunda harekete geçmek için önce onun vücut ısısını ölçmelisiniz.

Bebeklerde ateş, çeşitli bölgelerden ölçülebilir. Koltuk altı, kulak, makat ve alın ateş ölçmeyi sağlayan bölgelerdir. Bebeklerde ateş ölçme yöntemlerinde bebeğin yaş aralığı da dikkate alınır.

Üç yaşını doldurmamış bebeklerde kulak zarı eğimli olduğu için kulaktan ölçüm doğru sonuç vermeyebilir. Üç-ay altı bebeklerde en güvenilir ateş ölçme yöntemi makattan ve koltuk altından yapılandır.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi tüm önlemlere rağmen bebeğin ateşi düşmüyorsa mutlaka bebeğin doktora götürülmesi gerekir. Fakat bebeğinizin ateşine ilk müdahaleyi siz yapabilirsiniz. Yalnız uyaralım, 3 ay altı yani yenidoğanlarda ateş, ciddi enfeksiyonların habercisi olabilir. Bunun için durumu direkt olarak doktora aktarmalısınız. 3 ay ve sonrası bebeklerde ateş düşürme yöntemlerini sıralayalım.

Üstünü Açın ve Kıyafetlerini Çıkarın

Bebeklerde ateş durumu ile karşı karşıya kalındığında ilk yapılacak şey eğer bebeğin üstü örtülüyse örtüsünü açmak, bebeği soymak ve bol bol sıvı takviyesi yapmaktır. Bebeğin üşüyüp titrediğini düşünüp onu daha çok giydirmek olumsuz etkilerin kapısını açacaktır. Vücut ısısı yükselince sıvı tüketimi çok fazla olacağından bebeğiniz 6 aydan büyükse su içirebilir, 6 aydan küçükse onu anne sütü/devam sütü ile destekleyebilirsiniz.

Ilık Duş Aldırın

Bebeğinizin vücut ısısını düşürmek için ılık bir duş size çok yardımcı olacak. Bebeğinizin kıyafetlerini çıkardıktan hemen sonra 30-35 derece suyla duş aldırabilir ya da küvetinde biraz zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Anneler genelde bu suya sirke ya da alkol katmanın doğru olacağını düşünür. Bu maddeler damarları büzüştürür ve bundan dolayı ateş düşer fakat kısa süre sonra genleşmeden dolayı ateş daha yüksek bir şekilde geri dönebilir.  Ateşi düşürmek için bu maddeleri kesinlikle kullanmamalı, sadece sudan yararlanmalısınız.

Doktorun Tavsiye Ettiği Ateş Düşürücüleri Kullanın

Eğer duş da ateşin düşürülmesinde etki etmediyse ve bebeğinizin ateşi düşmüyorsa mutlaka bir ateş düşürücüden destek almalısınız. Bebeğinize vereceğiniz ateş düşürücünün doktorunuzun tavsiye ettiği bir ilaç olması gerektiğini unutmayın. Doktorunuz muhtemelen bu durum için parasetamol grubu ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar, kilo başı 10 mg’dan fitil ya da şurup şeklinde verilebilir.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız