İnce Motor Gelişimini Desteklemenin Yolları Nelerdir?

0
69

İnce motor beceri ne demektir?

İnce motor becerileri, genellikle kalem, makas, lego ile inşaat yapmak, kutularla oynamak gibi faaliyetlerde ellerin daha küçük kaslarının kullanılmasını içerir. Verimli ince motor becerileri, nesneyi uygun şekilde kullanmak veya görevi gerçekleştirmek için birkaç bağımsız beceri gerektirir.

İnce motor becerileri nelerdir?

İnce motor becerileri, ellerimizdeki küçük kasların, ellerin, parmakların, ayakların ve ayak parmaklarının kullanımını içerir. İnce motor becerileri, çocuğunuzun beynini, eylem ile gördükleri arasında koordine etmesini gerektiren küçük kasların hareketlerini içerir. İnce motor becerileri, yemek yemek için çatal tutmak veya yazmak için kalem kullanmak gibi şeyleri etkileyebilir.

Bir çocuk ellerinde, parmaklarında, ayaklarında ve ayak parmaklarındaki daha küçük kasları kullandığında, ince motor becerileri gelişmeye başlar. Bu kasları geliştirmek, tutma, bastırma veya bir kıskaç gibi kullanma gibi eylemleri içerir.

Okul öncesi

Küçük çocuklar için, anaokulu çağında ve öncesinde, ince motor becerilerinin gelişmesi son derece önemlidir. İnce motor becerileri giyinme, çatal, kaşık kullanma, ayakkabı bağlarını bağlama ve yazma gibi günlük aktiviteler yapmak için çok önemlidir. Yetişkinler olarak, günlük hayatımızda o kadar sık ​​ince motor becerileri kullanırız ki, tamamladığımız işin belirli bir beceri ve belirli kasların kullanımını gerektirdiğini fark etmeyiz. Küçük bir çocuk bu günlük görevleri yerine getiremezse, özgüvenini, kişisel bakım ve bağımsızlık becerilerini geliştirme yeteneğini ve ayrıca okul performansını etkileyebilir.

Aşağıda çocuğunuzun iyi motor becerilerini geliştirmesi için 10 yöntem bulacaksınız. Bu 10 yöntem özellikle okul öncesi veya anaokulu çağındaki ve daha küçük çocuklara motor becerilerinin gelişimi için gerekli ve faydalıdırlar. Ebeveynler, basit, eğlenceli aktivitelerle iyi motor becerilerini geliştirmeleri için çocukları teşvik edebilir ve yardımcı olabilir.

Oyun Hamuru

Dokunsal oyunlar, çocukların ince motor becerilerini denemeleri ve geliştirmeleri için harika bir yoldur. Bunu daha da ilginç hale getirmek için, çocuğunuzla oynamadan önce oyun hamuru yapabilirsiniz.

Bulmacalar

Birlikte bulmaca çözün. Yapboz parçalarıyla oynamak, parmaklarla kıskaç kavramasına yardımcı olur.

Çocuğunuzun bir bulmacanın nasıl tamamlanacağını öğrenmesini izlemek veya onlara yardım etmek bazen zor olabilir. Sabırsız olabilir ve kolayca vazgeçebilir, parçaları kaybedebilir veya ağızlarına sokabilirler. Ama sabırlı olursanız, sonucu buna değer. Çocuğunuzu ilk önce kolay bulmacalarla başlatın ve cesaretlendirin, aşamalı olarak zorlaştırın, bunu yapmak el, göz, koordinasyon ve motor becerilerini geliştirecektir.

Çizim, renklendirme ve boyama

Çocuğunuzu çizgi çizmeye ve boyamaya teşvik edin. Bu aynı zamanda yaratıcılık ve hayal güçlerine de yardımcı olur. Çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu güçlendirmek için boya kalemleri, tebeşir, parmak boyaları, fırça boyası veya kömür gibi farklı boya türlerini ve boya kalemlerini deneyin. Boya fırçası, çocukların fırça tutmayı öğrenmesine ve ellerine kurşun kalemler ve diğer nesneler de dâhil olmak üzere daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Mutfak maşası veya cımbız kullanma

Çocuklar için küçük bir mutfak maşası veya cımbız kullanarak, değişik küçük nesneleri bir kâseye toplama oyunu oluşturun.

Makas kullanmak

İnce motor becerilerini güçlendirmenin yanı sıra el-göz koordinasyonunu ve konsantrasyonunu geliştirmek için harika bir yoldur.

Banyo oyunları

Süngerler veya gıcırtılı kauçuk oyuncakları doldurmak için bardak kullanın. Zemine akan su için stres yapmamaya çalışın, daha sonra silebilirsiniz.

Kum oyunu

Banyo oyunu gibi, bardakları doldurmak ve dökmek fantastik bir eğlencedir ve aynı zamanda duyusal gelişimi teşvik eder. Kepçe ve kaşıklarla kazmak ince motor gelişimini destekler. Kalıpları kullanın. Resimler çizin ve bir şeyler oluşturun.

Bloklar ve Lego

Yığınlar oluşturun, bloklarla ve Lego ile beraber bir şeyler yapın. Bu faaliyetler ince itme ve çekme hareketlerini teşvik eder. Lego aynı zamanda yaratıcılığı teşvik etmek için de harikadır.  Çocukların Lego ile oynayarak öğrenebilecekleri diğer beceriler arasında kalıcılık, başarı hissi ve bulmacaları çözme becerisi vardır.

Damlalık testleri

Birkaç bardağa su doldurun. Her bir bardağa birkaç damla gıda boyası dökün, böylece her bir bardakta farklı renkli su elde edeceksiniz. Çocukların farklı renkli suları karıştırmayı denemesi için birkaç boş kase ve bardak alın.

‘İnce motor becerileri’ neleri içerir?

 • Kurşun kalem becerileri (karalama, boyama, çizim, yazma)
 • Makas becerileri (kesme)
 • Oyunlar
 • Lego, yapboz, tren rayları kullanarak yapım becerileri
 • Bebek giydirme
 • Kişisel bakım
 • Giyinme – ayakkabı bağlama, sandalet, fermuar, düğme, kemer
 • Yemek yeme (çatal bıçak takımı kullanma, yemek kutuları ve yiyecek torbaları açma)
 • Hijyen (dişlerin temizlenmesi, saçların fırçalanması, tuvalet)

Not: Görsel algı (doğru görme ve yorumlama) kesinlikle iyi bir motor beceri değildir, sadece iyi motor beceri performansını destekler.

İyi motor becerileri neden önemlidir?

İnce motor beceriler, yukarıda sıralandığı gibi günlük becerilerin ve akademik becerilerin gerçekleştirilmesi için gereklidir. Bu gündelik işleri tamamlama yeteneği olmadan, bir çocuğun öz saygısı zarar görebilir, akademik performansları tehlikeye atılır ve oyun seçenekleri çok sınırlıdır. Ayrıca ev içi becerilerinde uygun bağımsızlık geliştirememektedirler; bunun sadece aile içinde değil aynı zamanda akran ilişkilerinde de sosyal etkileri vardır.

Bir çocuğun bir bakışta iyi motor beceri problemleri olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 • Zorunlu parmak becerilerinin önlenmesi veya ilgisizliği
 • Fiziksel aktivite seçme (tekrar oturmaktan kaçınmak için)
 • Bilgisayar gibi pasif faaliyetlere ilgi (örneğin ince Motor becerileri gerektirmeyen bir TV izlemek gibi)
 • Kalem veya makas becerilerine ilgisizlik
 • Oyunda otoriter olmak ve diğerlerinden kendisi için çizmelerini istemek.
 • Bir zorluk karşısında ısrar etmemek
 • Ebeveynlerin giydirmelerini veya dişlerini temizlemelerini beklemek

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız