Yenidoğan bakımı büyük sorumluluk gerektirir. Anne, hamilelik ve doğum sonrası iyileşme sürecine girer. Aynı zamanda yenidoğanın zamanında beslendiğinden, iyi dinlendiğinden ve sağlıklı bir şekilde büyüdüğünden de emin olmalıdır. Peki ya, iki bebek varsa?

İkiz bebek bakımı gerçekten iki kat fazla sorumluluk gerektirir. Size yardımcı olacak bir aile büyüğü ya da bir bakıcı olsa dahi birçok noktada bilgi sahibi olmalısınız. Sabır ve test edilmiş bazı püf noktalar ile onların gelişiminde işleri kolaylaştırabilirsiniz. İşte ikiz bebek bakımında yapmanız gerekenler ve uzak durmanız gereken yanlışlar.

İkiz Bebekleri Aynı Anda Besleyin ve Uyutun

İkiz bebek bakımı için sizi en rahatlatacak şey, senkronize olmaktır. Bebeklerinize aynı uyku ve beslenme programını uygulayın. Senkronize hareket etmek işleri kolaylaştırır. Onları birlikte uyutun ve biri uyandığında diğerini de uyandırarak birlikte besleyin. Onu uyandırmaya kıyamayabilirsiniz fakat bu durum, ikiz bakımını ve beslenme planını bir hayli kolaylaştıracak.

Birkaç gün boyunca, bebeklerin aynı programa alışması için bakım rutinlerinizi not alın. Emzirme sayısını, uyku sürelerini ve tükettikleri çocuk bezlerinin sayısını takip edin. Her iki bebeğinizi birlikte beslemekte güçlük çekiyorsanız, anne sütünü pompalayarak birini emzirmeyi, diğerini biberonla beslemeyi seçin. Fakat emzirme yastığıyla bebeklerinizi aynı anda emzirmeyi mutlaka deneyin.

İkiz Bebekleri Uyutmak İçin Farklı Yöntemlere Şans Verin

Onlar yan yana uyudukları sürece huzurludur. Fakat onları aynı anda uyutmak ikiz bebek bakımı durumunda zor olabilir. Bebekleri sallayarak uyutmak ve onları buna alıştırmak anne için oldukça yorucu olur. Bu nedenle onları, ayakta ya da kucakta sallanarak uyumaya alıştırmayın. Beşiklerinde sallayarak uyutma, yataklarındayken pışpışlama, sırtını ovalama gibi uyutma yöntemleriyle onları uyutabilirsiniz.

Hayatı Pratikleştiren Malzemelerden Edinin

İkiz anneleri için tasarlanmış birçok üründen yararlanabilirsiniz. İkiz bebek emzirme yastıkları, ikiz bebek arabaları, salıncaklar, çiftli mama sandalyeleri… Bunlar dışında rutin işlerinizi de kolaylaştıracak aletlere sahip olmalısınız. Emzirme sonrası ek gıdaya geçişte onlara pratik ve besin değeri yüksek yemekler yapın. Meyve püreleri, sebze çorbaları, yoğurt, minik et topçuklarıyla zenginleştirilmiş çorbalar, pilav sizin için oldukça pratiktir. İşi daha da kolaylaştırmak için bir blender, düdüklü tencere, mutfak robotu, fırın, boy boy saklama kapları, ısıtma tencereleri mutlaka mutfağınızda bulunmalı.

Banyoda Mutlaka Yardım İsteyin

İkiz bebekleri aynı anda yıkamak çok zordur. Bu nedenle banyo yaptırırken mutlaka eşinizden ya da bakıcı-aile büyüğünüzden yardım isteyin. Aynı anda yıkamanın yanında aynı anda giyinemeyen, kurulanamayan bebekler üşüyebilir. Bu nedenle senkronize olmaları için en azından ilk birkaç ay onları tek başınıza yıkamayın. İkiz bebek bakımını kolaylaştıracak en önemli şey, yardım istemektir.

Alışverişi Kolaylaştırın

İkiz bebek bakımında en çok yapılan hatalardan biri, her şeyden iki tane almaktır. İki tane ıslak mendil, iki bebek bezi almak zorunda değilsiniz. Onların ortak kullanacağı şeyleri topluca alabilirsiniz fakat ortak eşyalarını ayırmamalısınız. Mesela ikisine de aynı oyuncağı almayın. Birinin sevdiği oyuncağı diğeri sevmek zorunda değil. Bırakın oyuncakları da ortak olsun ve paylaşmayı öğrensinler.

Mutlaka toplu alışveriş yapın ve çevrim içi alışverişin pratikliğini kullanın.

Uyurken Onları Ayırmayın

İkizleriniz yan yana uyuduğunda birinin ağlayarak uyanması durumunda diğer bebeğin de uyanmasından çekiniyor olabilir, onları ayrı odada yatırmak istiyor olabilirsiniz. Fakat onların yan yana uyumalarına izin verirseniz, gürültüye alışmalarını ve yakında herhangi bir gürültü ile uyumayı öğrenmelerini de sağlayabilirsiniz. Ancak, bu oldukça zaman alabilir. Bu konuda sabırlı olmalısınız.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız