Bebeğiniz doğduğunda anne olmanın büyülü bir duygu olduğunu keşfettiniz. Artık hem çocuğunuzun bir kardeşi olsun istiyor hem de ikinci bebeğin hayalini yaşıyor olabilirsiniz. Fakat bunun kendiniz ve aileniz için büyük bir karar olduğunu unutmayın. İkinci çocuğa karar vermek için kendinize bazı sorular sormalı ve bu yanıtlara göre kafanızdakileri belirlemelisiniz. İşte ikinci çocuğa karar verirken kendinize sormanız gereken sorular:

Gerçekten İkinci Bir Çocuk İstiyor muyum?

İkinci çocuk için önce annenin hazır olması gerekir. Lohusa dönemi yaşayan bir annenin, lohusa psikolojisinden tamamen kurtulmuş olması önemlidir. İlk doğumunuzdan sonra eğer sağlığınız ve enerjiniz el veriyorsa, kendinizi güçlü hissediyorsanız ve eşiniz size bu konuda destek oluyorsa ikinci çocuğu düşünebilirsiniz. Sadece eşiniz istediği için veya çocuğunuzun yalnız kalamaması gibi nedenlerle asla ikinci çocuğu düşünmeyin. Bunu önce siz isteyin.

Eşim Tekrar Baba Olmak İstiyor mu?

Hamilelik sürecinde ve bebek doğduktan sonra babanın desteği çok önemli. Eşiniz eğer ikinci çocuğu istemiyorsa bu planı biraz erteleyebilirsiniz. Aranızda çözülemeyen sorunlar, babanın ilgisizliği veya endişeleri huzurlu bir aile ortamını engeller. Bu ortam hem çocuğunuzun hem de anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Ebeveynlerin; kariyer, ekonomik yapı, sosyal ilişkiler gibi alanlarda oluşacak değişiklikleri konuşmaları ve ortak bir karar almaları şarttır.

İkinci Çocuk İçin Sağlığım ve Enerjim Yerinde mi?

İlk çocuktan sonra vücudunuzun 2. hamileliğe hazır olup olmaması çok önemli. İlk doğumun yorgunluğu, yaşadığınız sağlık sorunları sizi ve bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Üstelik iki çocuk annesi olmak da enerji ister. Bebek doğduğunda, çocuğunuzu ihmal etmemek ya da çocuğunuzla ilgilenirken bebeğinizin bakımına zaman ayıramama problemi yaşamamak için her açıdan kendinizi hazır hissetmelisiniz.

Ekonomik Durumumuz İkinci Çocuğa Müsait mi?

Doğum çantası, hastane masrafları, bebek alışverişi, alt bezi… Bebekler, dünyamıza katılmadan önce kesinlikle belli bütçeyi gerektiren şeylere ihtiyaç duyarlar. Üstelik siz ilk doğumunuzdan sonra iş hayatına başlamış olabilirsiniz ve ikinci gebeliğinizle bu sayfayı bir süre daha kapatmak durumunda kalabilirsiniz. Masrafları, kariyerinizi ve güncel gelir-gider grafiğinizi gözden geçirmenizde fayda var.

İkinci Çocuk İçin En Uygun Zaman Nedir?

Annenin iki gebeliği sırasında zaman farkını iyi ayarlanması gerekiyor. Çocuklar art arda doğarsa birlikte büyürler fikri size mantıklı gelebilir fakat bu her durum için geçerli değildir.  Uzmanlara göre, iki doğum arasında en az 24 ay geçmesi uygundur. Çünkü annenin daha ilk gebeliğinde yaşadığı bedensel sıkıntıların iyileşme süreci önemlidir. Bunun yanında 6 ay geçmeden 2. Gebeliği yaşamak erken doğum veya düşük riskini arttırır. İlk doğumuzdaki bebeğiniz size hala ihtiyaç duyarken 2ç hamileliğe erken karar vermek onun gelişim çağı için olumsuz bir karar olabilir.

Yaşım Bu Karara Uygun mu?

Kadınlar için anne olma yaşı önemlidir. Bu hem psikolojik hem de fizyolojik bir konudur. 35 yaşından sonra gebelik geç hamilelik olarak tanımlanır ve anne her konuda dikkatli olmalıdır. Yaş ilerledikçe hamile kalma ihtimali azalır, hamilelik sürecinde düşük veya erken doğum riski artar. Yaşınıza göre değerlendirdiğinizde artık çocuk yetiştirmek isteyip istemediğinizi de sorgulamalısınız.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız