Hoşçakal Biberon

0
487

Bebeğiniz biberonuyla bir bağlılığa girdiği zaman muhtemelen bağını koparmayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Çoğu bebek, uzmanlara göre 6 veya 9 aylık olduğunda bardakla içmeye başlamaya hazırdır ve 12 ay sonunda, biberonu tamamen bırakmak en iyisidir. Bir bebek yürümeye başlayınca, şişesini kendisiyle birlikte taşıması muhtemeldir. Ve eğer şişesi sudan başka bir şey içeriyorsa, sık yudumlanmanın sonunda diş çürümesine neden olabilir.

Yapılan bir araştırmalar 9 aylık sürecin bebeklerinin alışkanlıkları için en uygun yaş olabileceğini gösteriyor. 9 aylık bebeklerini bardak kullanır hale getirmek için haftalık planlarını izleyen ebeveynler, hiçbir uygulamada bulunmayan ebeveynlere kıyasla, hala 2 yaşındayken şişe kullanan bir çocuğa sahip olma olasılıklarını yüzde 60 azalttı. Daha da iyisi, erken başlamanız süreci nispeten stressiz geçirmenizi sağlar. Uzmanlar 1 yaşından sonra bebeklerini biberondan ayırmak için bekleyen ebeveynlerin daha zor zamanlar geçirdiğini gösteriyor.

Çocuğunuz biberonuna çok bağlı olabileceğinden yaşı ne olursa olsun aniden biberonu ondan almanın düşüncesi ters tepebilir. Bu nedenle, çocuğunuzla karşılaşabileceğiniz herhangi bir engelde mümkün olan en yumuşak geçişi sağlamak için uzman ipuçlarını derledik:

Çocuğunuz bir bardağı nasıl kullanılacağını bilmiyorsa:

Bir başkası yanına oturduğunda yemek yiyeceği zaman bir kaşık için ağzını açan bebekler gibi, çocuğunuz bardağı öğrendiğinde de onu beklemeye hazırdır. Önce bardağı alıp dudaklarına biraz sıvı dökerek hızlı bir gösteri yapın; bunu yaparken dökülmemesine dikkat edilmelidir. Kulpları olan bir fincan kullanıyorsanız onları tutun, böylece bebeğiniz nasıl tutacağını da görür. Tutmayı kabul etmezse bir pipet kullanmayı deneyin. Küçük bir plastik su şişesi veya ağzı katlanabilir bir kamış kullanabilirsiniz. Şişedeki içeceği çocuğunuzun ağzına birkaç kez sıktığınızda, ağzıyla nasıl emileceğini bulmaya başlar.

Bebeğiniz biberonuna bağlıysa:

Yavaş ve kolay bir yaklaşımla başlayın, normal bir biberon yerine bardak koyun. Biberondan tamamen vazgeçene kadar bunu birkaç gün yapın. Bunu kabul ettiğinde, bu önemli kilometre taşının önemli olduğunu bilin çocuğunuzun bunun iyi bir şey olduğunu anlamasına yardımcı olun. Bu onun büyüdüğü anlamına gelir. Çocuğunuz böyle bir değişikliğe hazır değilse, biberonunu saklamayı ve ona göstermemeyi deneyin.

 

Değişikliğe karşı direnme

Bebeğiniz gerçekten emmekten hoşlanıyorsa:

Emmek, bebeklerin rahatlık aramaları için bir yol olabilir, bu nedenle bardağa geçerken, biberon yerine ona benzeyen bir sevecen peluş hayvan teklif edin. Bir sürü çocuğun zamanla yanında bardak taşımak gibi bir alışkanlığı gelişebilir, bu yüzden yemek zamanında ve öğle saatinde ona farklı bardaklar verin.

Biberon olmadan bebeğinizin aç kalacağından endişeleniyorsanız:

Bebeğiniz 6-12 ay arasında daha katı gıdalar yediğinden, yediklerinin içerdiği formül veya anne sütü miktarı doğal olarak azalacaktır. Bunun dışında bardağı nasıl kullanacağını öğrenmeye daha az içecek içebilir ancak muhtemelen güzel sulu meyvelere de yoğun ilgi gösterecektir. Endişeleriniz varsa bebeğinize günde üç öğünde bir,  bir miktar anne sütüyle birlikte katı yiyecek sunmaya çalışın. Bebeğiniz büyüdükçe daha çok katı madde tüketir, 12 ayık süreçte bebeğinizi biberondan uzaklaştırmak için yavaş yavaş ve aşamalı olarak ilerleyin.

Bebeğiniz biberonu olmadığı zaman ağlarsa:

Henüz bardağa geçmiyorsanız bile şişeyi o yatmadan yanından alıp götürmek iyi bir fikirdir. Yatakta ona verdiğiniz bir biberon yatıştırıcı olabilir ancak o sıvı çocuğunuz uyku haline geçtiğinde döküldüğünde hem boğaz hem de kulak enfeksiyonu olasılığı artar. Bebeğinizi bir sandalyede besleyerek yatmadan önce yaptığı rutini gözden geçirin, ardından seveceği bir oyuncak ayı gibi biberon yerine onunla kalması için başka bir konfor nesnesi önerin. Buna alıştıktan sonra, biberonu bir bardakla değiştirin.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız