Heyecan Dorukta: Doğum Sancısı Hakkında Merak Ettikleriniz

0
1563

Yaklaşık 9 ay sürecek olan maceranın yavaş yavaş finaline geldiğiniz günlerde, doğum sancısı meselesi sür ekli kafanızı kurcalayabilir. Yalancı doğum sancısı, kasık ağrısı, gerçek doğum sancısı derken birçok soru işareti edinmiş olmanız çok normal. O halde doğum sancısı hakkında en merak edilen konulara bir değinelim.

Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Tıp dilinde Braxton Hicks kontraksiyonları da denen yalancı doğum sancısı, hamileliğin son dönemlerinde görülen ve anneleri paniğe gark eden bir durumdur. Vücut tabii ki size şaka yapmaz, bu yalancı doğum sancıları, anneyi doğuma hazırlar. Rahim kendini doğuma hazırladığı için zaman zaman kasılır ve bir doğum sancısı oluşturur. Fakat bu sancılar sonucunda doğum gerçekleşmez. Bu nedenle bu duruma yalancı doğum sancısı denir.

Gün içinde düzenli olarak gelmeyen ve kısa süren sancılarınız varsa, sancılar düzensizse, sancının şiddeti giderek artmıyorsa bunun bir yalancı doğum sancısı olduğunu anlayabilirsiniz. Bu sancı karşısında sakin olun ve rahat bir pozisyonda uzanarak dinlenin, bol bol su tüketin.

Doğum Sancısı Nasıl Başlar? 

Yalancı doğum sancısı olarak düşündüğünüz bu ağrı, bir doğum sancısı da olabilir. Bunun için doğum belirtilerini bilmelisiniz. Doğum sancısı bebeğin geçmesi için rahmin kendi kendini açma çabasından dolayı hissedilir. Bu sancı, yalancı doğum sancısının aksine düzenlidir. Belli aralıklarla tekrar eden bu ağrı giderek şiddetini ve sıklığını yoğunlaştırır. İlk olarak bir kasık ağrısı olarak hissedeceğiniz sancı, giderek yayılır ve bel bölgesinde yoğunlaşır.

Belli aralıklarla şiddeti artarak görülen bu sancı bir zaman sonra sık sık olur. Bu ağrının şiddeti kişinin acı eşiği ve hamilelik durumuna, bünye yapısına göre değişir. İşte, bu ağrıyla birlikte artık doğuma hazırsınız!

Yalancı Doğum Sancısı ve Gerçek Doğum Sancısı Arasındaki Farklar

Az önce de söylediğimiz gibi, yalancı doğum sancıları düzensiz olarak görülen kısa süreli kasılmalardır. Doğum sancısı belli aralıklarla sık sık görülür. Ayrıca yalancı doğum sancısının şiddeti giderek artmaz. Normal doğum sancısında acı giderek artar ve karın bölgesine yayılır.

Su Geldiğinde Hemen Doğum Olur mu?

Bebek anne karnında enfeksiyonlardan korunmak için amniyotik sıvıda yaşar. Bu sıvı, doğumdan önce, doğum esnasında veya doğum sırasında gelebilir. Sıvının gelmesi, doğumun yaklaştığının habercisidir ve mutlaka doktora bildirilmelidir. Ama sıvı gelir gelmez doğum başlamayabilir. Sıvının gelmesinden sonra doğumun gerçekleşmesi, saatleri hatta bazı durumlarda günleri bile alabilir.

Doğum Sancısını Hafifletmek İçin Ne Yapılır?

Doğum sancısı kaç dakika sürer, doğum sancısı neye benzer, şiddeti nasıldır? Bu sorularının cevapları kişiden kişiye değişir. Net bir cevaptan bahsedemeyiz. Fakat doğum sancısını hafifletmek için aşağıdaki tüyoları deneyebilirsiniz:

  • Nefes egzersizleri şart. Doğum sancısı sırasında nefes egzersizi yapmak hem anneyi hem bebeği rahatlatır. Solunum egzersizi, vücudunuzdaki oksijen oranını arttıracağından acıyı azaltır ve nefes alışverişini düzene sokar. Bu egzersizler aynı zamanda bebeğin kan akışının hızlanmasına da yardımcı olur.
  • Sancı geldiğinde yürümek, oturma ya da yatma pozisyonunu değiştirmek sancıyı hafifletebilir. Sancı sırasında yürümek, hareket etmek, merdiven inip çıkmak bebeğin doğum kanalına ulaşmasına da yarımcı olur ve rahmin gerginliğine odaklamanızı engeller.
  • Ilık su biraz sancılarınızı dindirebilir. Bunu yapamasa bile sizi rahatlatır. Bir küvete ılık su doldurup biraz zaman geçirebilirsiniz.
  • Isı değişiklikleriyle kan dolaşımı artar ve sancı daha zayıf hissedilebilir. Sırtınıza sıcak su veya buz torbasıyla kompres yapabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız