Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecek ve İçecekler

0
102

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en önemli, en hassas dönemlerden biridir. Bu nedenle hamile kadınların sağlıklı beslenmeleri bilhassa önemlidir. Bebek bekleyen anneler, ne yediklerine çok dikkat etmeli ve zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Bazı yiyecekleri nadir olarak tüketmek, bazı yiyeceklerden ise tamamen kaçınmak gerekir. Örneğin Cıva oldukça toksik bir elementtir. Bilinen güvenli maruz kalma seviyesine sahip değildir ve en çok kirli sularda bulunur. Yüksek miktarlarda alınırsa, sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve böbrekler için toksik olabilir. Çocuklarda ciddi gelişim sorunlarına da neden olabilir. Kirlilikten dolayı büyük deniz balıkları yüksek miktarda cıva biriktirebilir. Bu nedenle, hamile kadınların yüksek oranda cıva içerme riski olan balık tüketimine dikkat etmesi gerekir. Ancak tüm balıklarda cıva oranını yüksek olmadığını, sadece belirli türlerde olduğunu belirtmek önemlidir.

Hamile kadınlar özellikle Listeria enfeksiyonlarına karşı hassastır.

Aslında hamile kadınların Listeria tarafından enfekte olma olasılığı 20 kat daha fazladır.  Bu bakteri toprakta ve kirli su veya bitkilerde bulunabilir. Anne, herhangi bir hastalık belirtisi göstermese bile plasenta yoluyla doğmamış bir bebeğe Listeria geçebilir. Bu erken doğum, düşük, ölü doğum ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Az pişmiş veya çiğ et yemek birçok bakteri veya parazitten enfeksiyon riskinizi artırır.

Bakteriler, doğmamış bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir, muhtemelen zihinsel sorunlar, körlük ve epilepsi dahil olmak üzere ölü doğumlara veya ciddi nörolojik hastalıklara yol açabilir. Çoğu bakteri bütün et parçalarının yüzeyinde bulunurken, diğer bakteriler kas liflerinin içinde yuvalanabilir. Bonfile, sığır filetosu veya kuzu ve dana eti, antrikot gibi bütün et kısımları, bütünüyle pişirilmediğinde tüketilmesi güvenli olmayan yiyecek çeşitlerindendir. Et köftesi, hamburger, kıyma ve kümes hayvanları da dahil olmak üzere kesilmiş etler asla çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir.  Sosis ve şarküteri eti de endişe vericidir. Bu et türleri, işleme veya depolama sırasında çeşitli bakterilerle enfekte olabilir.

Çiğ yumurtalar Salmonella içerebilir.

Salmonella enfeksiyonları genellikle annede ateş, mide bulantısı, kusma, mide krampları ve ishale neden olur. Bununla birlikte, nadir durumlarda enfeksiyon rahimde kramplara neden olarak erken doğum veya ölü doğumlara neden olabilir.

Genellikle çiğ yumurta içeren bazı yiyecekler şunlardır:

 • Az pişmiş sahanda yumurta
 • Haşlanmış yumurta
 • Ev yapımı mayonez
 • Salata sosları
 • Ev yapımı dondurma

Sakatat birçok besin maddesinin harika bir kaynağıdır. Bunlara demir, B12 vitamini, A vitamini ve bakır dahildir. Bunların hepsi anne ve çocuğuna iyi gelir. Bununla birlikte, çok fazla hayvansal bazlı A vitamini yemek, hamilelik sırasında önerilmemektedir. Doğum kusurlarına ve karaciğer toksisitesine yol açabilecek A vitamini toksisitesinin yanı sıra anormal derecede yüksek bakır seviyelerine neden olabilir. Bu nedenle, hamile kadınlar haftada bir kereden fazla sakatat yememelidir.

Kafein, dünyada en yaygın kullanılan zararlı maddedir.

Çoğunlukla kahve, çay, alkolsüz içecekler ve kakao içeriğinde yer alır. Hamile kadınların genellikle kafein alımlarını günde 2, 3 bardak ile sınırlamaları önerilir. Kafein çok hızlı bir şekilde emilir ve plasenta ve fetüse kolayca geçer. Doğmamış bebekler ve plasentalarında kafeini metabolize etmek için gereken ana enzim bulunmadığından, yüksek seviyelerde birikebilir. Hamilelik sırasında yüksek kafein alımının fetal büyümeyi sınırladığı ve bebekte düşük ağırlık riskini arttırdığı gösterilmiştir.

Çiğ sebzeler, yonca, turp ve fasulye filizi dahil olmak üzere birçok sebze kirlenmiş olabilir.

Tohumların filizlenmeye başlaması için gereken nemli ortam bu tür bakteriler için idealdir ve neredeyse temizlenmesi imkansızdır. Bu nedenle hamile kadınların örneğin çiğ lahanadan tamamen uzak durmaları tavsiye edilir. Ancak filizler pişirildikten sonra tüketilmesi güvenlidir.

Yıkanmamış veya soyulmamış meyve ve sebze yiyecek çeşitlerinin yüzeyi birkaç bakteri ve parazit ile kirlenmiş olabilir. Kirlenme, üretim, hasat, işleme, depolama, nakliye veya perakende satış sırasında herhangi bir zamanda oluşabilir. Bakteriler hem anneye hem de doğmamış bebeğine zarar verebilir. Meyve ve sebzelerde kalabilecek çok tehlikeli bir parazite Toxoplasma denir. Toxoplasmosis hastalarının çoğunda hiçbir belirti görülmezken, diğerleri bir ay veya daha fazla süre  grip olmuş gibi hissedebilir. Hala anne karnında iken Toxoplasma ile enfekte olan bebeklerin çoğunun doğumda hiçbir semptomu yoktur. Ancak, körlük veya zihinsel yetersizlik gibi belirtiler daha sonra gelişebilir. Dahası, enfekte yeni doğanların küçük bir yüzdesinin doğumda ciddi göz veya beyin hasarı vardır. Hamileyken, meyve ve sebzeleri iyice durulayarak, soyarak veya pişirerek enfeksiyon riskini en aza indirmek çok önemlidir.

Çiğ süt ve pastörize edilmemiş peynir gibi yiyecek çeşitleri Listeria, Salmonella, E. coli ve Campylobacter gibi bir dizi zararlı bakteri içerebilir.

Aynı şey bakteri bulaşmasına meyilli olan pastörize edilmemiş meyve suyu için de geçerlidir. Bu enfeksiyonların hepsinin doğmamış bir bebek için hayati tehlike yaratabilecek sonuçları olabilir. Bakteriler doğal olarak ortaya çıkabilir veya toplama veya depolama sırasında bulaşabilir. Pastörizasyon, ürünlerin besin değerini değiştirmeden zararlı bakterileri öldürmenin en etkili yoludur. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için, hamile kadınların sadece pastörize süt, peynir ve meyve suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

Hamile kadınların ölü doğum riskini arttırdığı için alkol almaktan tamamen kaçınmaları gerekir.

Küçük bir miktar bile bebeğinizin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca yüz deformasyonu, kalp kusurları ve zihinsel sıkıntılar içeren sorunlara neden olabilir.

Hamile kadınların protein, folat ve demir dahil olmak üzere çok sayıda temel besine ihtiyacı vardır. Yine de iki kişilik yemek yemesine rağmen, iki kat kaloriye ihtiyacı yoktur. Ortalama bir hamilelik diyeti, anne ve büyümekte olan çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için bol miktarda besleyici madde içeren, bütün yiyeceklerden oluşmalıdır.

İşlenmiş atıştırmalıkların genellikle besin oranı düşük, kalori, şeker ve  yağ oranı yüksektir.

Aşırı şeker alımı, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı da dâhil olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini önemli ölçüde arttırır. Hamilelikte kilo alımı gerekli olmakla birlikte, aşırı kilo alımı birçok yan etkiye ve hastalığa yol açabilir. Ayrıca fazla kilolu bir çocuğa sahip olma riskinizi artırabilir. Bu ise, uzun süreli sağlık sorunlarına neden olur.

Özellikle hamilelikte temiz gıda ve sağlıklı pişirme teknikleri tavsiye edilir. Bununla birlikte, bunu yapmak her zaman kolay değildir, çünkü bazı yiyecekler satın aldığınızda aşırı kirlenmeye maruz kalmış olabilir. Bu nedenle, bazı yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılması en iyisidir. Sağlığınız ve doğmamış çocuğunuzun sağlığı önce gelmelidir.

Hijyen

Hamilelikte kişisel hijyenin korunması, gıda kaynaklı hastalıklar ve özellikle de Toxoplasmosis ile ilişkili hastalıkların riskini azaltabilir. Hamile kadınların toksoplazmoz ve diğer bulaşıcı hastalık riskini önlemek için alması gereken hijyen önlemleri şunlardır:

Yiyecek çeşitleri hazırlamadan veya yemeden önce ya da bahçeyle uğraştıktan veya evcil hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Yiyecek hazırlarken alınacak önlemler

 • Tezgâhların, kapların ve diğer yiyecek hazırlama ekipmanlarının, özellikle daha önce çiğ et veya sebzelerle temas halinde olması durumunda temiz olduğundan emin olun. Çiğ et ve diğer yiyecekler için ayrı kaplar (özellikle bıçaklar ve kesme tahtaları) kullanın ve bunları buzdolabının ayrı bir bölümünde tutun.
 • Daima iyi pişmiş etler yiyin. Dondurulmuş yiyecekleri buzdolabında veya mikrodalgada çözün. Buzunu çözmek için yiyecekler dışarıda veya lavaboda bırakılmamalıdır.
 • Çiğ yiyecekleri yemeden önce iyice yıkayın ve çiğ sebzeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Ek olarak, hamile kadınlar bazı yiyecek türlerinden kaçınarak, hamilelik sırasında gıda kaynaklı hastalık olasılığını azaltabilirler. Genel olarak hamile kadınların sadece taze hazırlanmış yiyecekleri yemeleri önerilir. -5 ° C de uygun şekilde soğutulursa, ev yapımı yemeklerden kalanlar 24 saat içerisinde yenebilir.

Hamile kadınlar aşağıdaki yiyecek çeşitlerinden kaçınmalıdır:

 • Çiğ deniz mahsulleri ve çiğ yumurtalar dahil olmak üzere çiğ et
 • Pastörize edilmemiş süt ve diğer süt ürünleri
 • Hazır dondurma
 • Yumuşak peynir
 • Soğuk pişmiş tavuk
 • İşlenmiş etler
 • Hazır salatalar
 • Hazır pişmiş paket yiyecekler
 • 24 saatten daha eski veya -5 ° C soğutulmamış yemekler
 • Yonca, brokoli, soğan, ayçiçeği, yonca, turp ve kar bezelye filizi, maş ve soya fasulyesi dahil her türlü çiğ sebze

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız