Hamilelikte Saç Boyanır mı?

0
93

Hamilelik sırasında saçlara yapılan bakım uygulamaları ve saç boyasıyla ilgili sorular yaygındır. Çoğu kadın hamilelik esnasında saç boyatmanın zararlı olup olmadığını merak eder.

Hamileyken saç bakımı ve boyası yaptırılır mı?

Oldukça sınırlı olsa da, çoğu araştırma hem yarı kalıcı hem de kalıcı boyalarda bulunan kimyasalların yüksek derecede toksik olmadığını ve hamilelik sırasında güvenli olduğunu göstermektedir. Ancak ek olarak bilmelisiniz ki cildinize çok az miktarda boya girebilir ve cenine kadar ulaşabilir. Bu nedenle mümkünse risk almamalısınız.  Sevgili Annebibak anneleri bu durum emzirme dönemi için de geçerlidir. Saç bakım rutinlerinizi ve saç boyama isteğinizi bir süre ertelemeniz sizin ve bebeğiniz için en iyisi olacaktır. Kullanılan ürünlerin içindeki kimyasallar çok az olsa dahi bebeğinize geçebilir. Bununla birlikte, hamilelikte düzenli saçları boyamakta tereddüt ediyorsanız, göz önünde bulundurulması gereken daha güvenli alternatifler de bulunuyor. Örneğin, yalnızca beyazlayan saçlarınızı boyayabilirsiniz. Ancak bu durum dip boyası yaptırabilirsiniz anlamına gelmiyor. Saç derisine temas etmeden her saç teli ayrı ayrı boyanmalıdır. Böylece, cilde temas etmeyen kimyasallar kanınıza ya da sütünüze de bulaşmaz.

Diğer bir alternatif ise kına içeren saf bitkisel boyalardır. Hamilelikte saç boyalarını kullanma konusunda hala endişeleriniz varsa, doktorunuza danışabilirsiniz. Bazı doktorlar saçınızı boyamak için en azından ikinci veya üçüncü trimestere kadar beklemenizi tavsiye edebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında eğer saçınıza bakım ya da boya yapmaya karar verdiyseniz;

  • Saçınıza bakım yapmak ya da boyamak ikinci trimestere kadar beklemeyi tercih etmelisiniz.
  • Saçlarınızın boyasının iyi havalandırılan bir alanda yapıldığından emin olun. Hatta mümkünse açık alanda yapılması çok daha iyi olacaktır.
  • Kimyasalları saçınızda, talimatlarda belirtilenden daha uzun süre bekletmeyin.
  • Saçlarınızın diplerini işlemden sonra suyla çok iyi durulayın.
  • Mutlaka eldiven kullanın.
  • İşlemleri yapmadan önce alerjik reaksiyonlar gösterip göstermediğinizi test edin.
  • Kaşlarınızı veya kirpiklerinizi asla boyamayın. Bu işlemler şişmeye neden olabilir veya göz bölgesinde enfeksiyon riskini artırabilir.
  • Akılda tutulması gereken bir başka şey ise, hamileliğin kendi içinde, saçın dokusunu doğal olarak değiştirebilmesidir. Hamilelik aynı zamanda saçlarınızın perma veya renklenmeye farklı tepki vermesine neden olabilir. Bu durumda, saçınızı tedavi etmek için hamilelikten sonraya kadar beklemek isteyebilirsiniz.

Mesleği güzellik uzmanlığı olan hamile kadınlar ne yapmalı?

Mesleği kuaförlük ya da güzellik uzmanlığı olan kadınlar için hamilelikteki riskler, çalışma şartlarının yanı sıra çalışma koşullarından etkilenen saç bakımı kimyasallarına maruz kalma miktarından da kaynaklanmaktadır. Haftada 40 saatten fazla çalışan anne adaylarının maruz kaldıkları kimyasallar nedeniyle düşük yapma olasılıkları çok daha yüksektir. Koruyucu eldiven kullanmak, çalışma alanında yemek yememek, içmemek ve çalışma alanınızın iyi havalandırıldığından emin olmak gibi uygun çalışma koşulları saç bakımı kimyasallarına maruz kalmayı sınırlamak için çok önemlidir.

Pek çok bedensel ve psikolojik değişimin yaşandığı hamilelik sürecinde bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmek istemeyebilir, her zaman olduğunuzdan çok daha iyi ve güze görünmek isteyebilirsiniz. Sevgili anneler yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gebelik esnasında ya da bebek emzirirken saçlarınızı boyatmanın bebek üzerinde kalıtsal bir zarar verdiğinize dair net bir araştırma yok. Ancak tabii ki taşıdığı riskler var. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki makyaj malzemeleri, saç bakım ürünleri ve saç boyaları kimyasallardan oluşuyor. Her ne kadar organik ürünler de bulunsa içinde bebeğinize ve size zarar verebilecek kimyasallar maalesef yer alıyor. Eminiz sizler de bebeğiniz için bu riskleri almak istemezsiniz. Kaldı ki tüm kadınlar, tüm anneler her halleriyle çok güzeller. ?

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız