Erken hamilelik belirtileri arasında en öne çıkan madde: hamilelikte mide bulantısı. Hamilelikte mide bulantısı, ilk hamilelik döneminde sıkça görülen bir durumdur ve gayet normaldir. Sabah bulantısı olarak da adlandırılan bu durumun belli bir saati yoktur. Sabah saatlerinde mide bulantıları daha sık olduğundan bu duruma sabah bulantıları da denir. Fakat hamilelikte mide bulantısı, günün her saatinde görülebilir.

Bir hamilelik belirtisi ve hamileliğin ilk haftalarının öne çıkan mide bulantısı hakkında merak ettiklerinizi tek tek cevaplayalım.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide bulantısı genelde ilk haftalarda başlar ve 12-14. haftada azalarak son bulur. Yani, “Hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer?” meselesinde, 1.trimester’dan sonra yoğun bulantıların azalma ve son bulma halinden bahsedebiliriz. Hamilelik belirtileri arasında bulunan ve ilk 3 ay boyunca süren bu durumun uzun zaman devam etmeyeceğini söylemeliyiz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nedenleri

“Hamilelikte mide bulantısı kaçıncı haftada başlar?” sorusuna cevap verdikten sonra, bu bulantıların neden görüldüğüne de biraz eğilelim. Bebeğin anne karnındaki sağlığı için vücut, annenin hormonlarını arttırma ihtiyacı duyar. Beta HCG ve östrojen hormonlarında bir hayli artış görünür. Bu durum annenin sık sık mide bulantısı yaşamasına neden olur. Bunun yanında vitamin eksikliği, stres ya da psikolojik nedenler de hamilelikte mide bulantısı sebepleri arasında kabul edilir. Ayrıca çoğul gebelikte mide bulantısının daha şiddetli olacağını da söyleyebiliriz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Sık sık nükseden sabah bulantıları annenin enerjisinin düşmesine hatta kilo kaybına neden olabilir. Rahatsız edici olan bu durumun bir an önce sonlanmasını isteyebilirsiniz. Hamilelikte mide bulantısının önlenmesi mümkün olmayabilir fakat hamilelikte mide bulantısını hafifletmenin yollarının bulunduğunu da söyleyebiliriz.

Mideyi Boş Bırakmayın

Gece boyunca mide boşalır ve uyanır uyanmaz karnınızın aç olduğunu hissedersiniz. Bu midenizin bulanmasına zemin hazırlayan bir durumdur. Bunun için kesinlikle kahvaltıyı ertelememelisiniz. Hatta sabah bulantılarına fırsat vermemek için kahvaltı yapana kadar kraker, leblebi ya da kuru meyve atıştırabilirsiniz. Gece yatarken de hafif bir şeyler tüketebilirsiniz. Yoğurt, ceviz, fındık gibi besinler bu dönemde en iyi yardımcılarınız olabilir.

Az Az Sık Sık Yemek Yiyin

Genelde kilo kontrolü için verilen bu tavsiye mide bulantısına da çok iyi geliyor. Mideniz boş kalmamalı ve kan şekeri değerini dengede tutmalısınız. Bunun için minik minik porsiyon ve atıştırmalıklarla öğün sayınızı arttırabilirsiniz. Sindirimi zor, yağlı ve baharatlı yemeklerden uzak durun.

Sıvı Alımını Arttırın

Hamilelikte vücudun sıvı ihtiyacı artar. Bununla beraber mide bulantısı için de sıvı tüketimi çok önemli. Sıvı tüketimi mümkün olduğunca su ile yapılmalı. Yemek esnasında değil, yemek aralarında sıvı almak bulantılara daha az sebep verecektir. Şekerli içecekler mide bulantınızı arttıracağından mümkün olduğunca az tüketin.

Mide Bulantısına İyi Gelecek Çayları Deneyin

Limon, zencefil ya da papatya çayı mide bulantılarını hafifletme gücüne sahiptir. Hazır olarak bulunan bu çayları, evde kendiniz de yapabilirsiniz. Zencefili sadece çaylarınızda değil, yemeklerinize rendeleyerek de onun yararlı etkisinden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız