Hamilelikte Mide Bulantısı İçin Çözümler

0
92

Belli bir yiyecekten kaçınma, yiyeceğin kokusundan veya tadından kaynaklanabilir.  Mide bulantısı genellikle sabahları nükseden ve öğle yemeğinden sonra azalan periyodik bir rahatsızlıktır. Bazıları içinse bütün gün süren, defalarca tuvalete gitmeye neden olan bir durumdur.

Hamileliğin erken döneminde bulantı, genelde “sabah bulantısı” olarak adlandırılır. Bu çok yaygın bir durumdur ve tamamen normaldir. Kadınların yarısından fazlası, hamileliği sırasında mide bulantısı ve / veya kusma yaşamaktadır.

Kadınlar hamilelik sırasında neden mide bulantısı yaşarlar?

Bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak vücudunuzdaki değişiklikler, özellikle hamilelik hormonlarının artması, koku alma duyusunun yükselmesi ve muhtemelen hassas bir sindirim sistemi rol oynar.

Ne kadar sürer?

Mide bulantısı genellikle gebeliğin beşinci veya altıncı haftası başlar ve üçüncü ayın başına doğru en yoğun dönemidir. Belirtiler genellikle ikinci üç ayın başlangıcında kaybolur, ancak kadınların yüzde 15 ila 20’sinde daha uzun sürebilir. Bu durum genellikle ilaç almadan geçiştirilebilir.

Mide bulantısı için eler yapılabilir?

Daha az ve daha sık yemek yiyin.

Açlık duygusu mide bulantısı durumunu kötüleştirebilir. Her gün üç büyük öğün yerine daha küçük, daha sık öğünleri deneyin. Sabah mide bulantısını azaltmak için yatağınızın yanına biraz sade kraker, kuru ekmek veya mısır gevreği gibi yiyecekler koymaya çalışın. Böylece uyanır uyanmaz az miktarda yiyebilirsiniz.

Zencefil kullanın.

Araştırmalar zencefilin mide bulantısı için en iyi çözüm yollarından biri olduğunu göstermektedir. Zencefil çayı, zencefil tableti, zencefil konservesi veya gerçek zencefil ile yapılan zencefilli içecekler deneyin.

Bazı yiyeceklerden uzak durun.

Yağlı yiyeceklerden, aşırı tatlı yiyeceklerden, baharatlı yiyeceklerden ve gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Kadınlar yüksek proteinli, karbonhidrat ağırlıklı, tuzlu, az yağlı, yumuşak veya kuru gıdaların (yani fındık, kraker, kızarmış ekmek ve tahıl gibi) mide bulantısı semptomlarına neden olma ihtimalinin daha düşük olduğunu bildirmişlerdir. Yiyecekleri ve içecekleri ayrı tutarak da yemeklerde bulantıyla mücadele edebilirsiniz.

Güçlü kokulardan kaçının.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri çevresel tetikleyicilerden, özellikle de güçlü kokulardan kaçınmaktır. Sigara dumanından, parfümlerden ve sizi etkileyen herhangi bir şeyden uzak durun. Yemek pişirirken benzer bir sorun yaşıyorsanız, bu konuda yardım alın. Mecbursanız, yemek kokularını en aza indirmek için mutfağı havalandırın.

Aromaterapiyi deneyin.

Kokulu nane, limon veya portakal mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Burnunuzun altına kokulu yağ ile doldurulmuş bir pamuk top veya mendil yerleştirmeyi deneyin.

Doğum öncesi vitaminlerinizi doğru zamanlayın.

Birçok doğum öncesi vitamininde bulunan demir bulantıyı şiddetlendirebilir. Doğum öncesi vitaminlerinizi yatmadan önce aç karnına almayı deneyin. Demir gereksiniminiz hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha fazladır.

Egzersiz yapın.

Bazı kadınlar egzersizin mide bulantısı semptomlarının geçmesine yardımcı olduğunu söylemektedir. Gün boyunca ekstra bir yürüyüşe çıkmayı, yüzmeye gitmeyi veya doğum öncesi bir yoga dersine katılmayı deneyin. Unutmayın egzersiz, hamilelik sırasında şiddetle teşvik edilir, ancak bir egzersiz yapmadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Az sayıda hamile kadın, sürekli kusmanın tıbbi müdahale gerektiren ciddi su kaybına neden olduğu hiperemezis gravidarum olarak bilinen bir durumla karşı karşıya kalmaktadır. Hastanede, kadınlara sıvı ve ilaç verilir.

Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçının. Muz, pirinç, elma püresi, kraker veya fırında patates gibi yiyeceklerden oluşan sert bir diyet, mide bulantısını hafifletebilir ve mide rahatsızlığı olasılığını azaltabilir.

Öğünlerinize protein ekleyin.

Büyük öğünlerden kaçının. Mide bulantısı hissettiğinizde daha sık ve daha az öğün seçmeniz yardımcı olabilir.

Yemek yedikten sonra uzanmayın.

Bazı insanların bir yemekten sonra 30 ila 60 dakika içinde uzanırlarsa reflü yaşamaları veya mide bulantısı yaşamaları daha olasıdır. Yemekle beraber içmekten kaçının. Yemeklerle birlikte herhangi bir sıvı içmek bazı kişilerde mide bulantısını daha da kötüleştirebilir.

Su için.

Su kaybı mide bulantısı halini daha da kötüleştirebilir. Eğer mide bulantınıza kusma eşlik ediyorsa, kaybolan sıvıları düz mineral su, sebze suyu veya spor içeceği gibi elektrolit bakımından zengin sıvılarla değiştirin.

Güçlü kokulardan kaçının.

Bunlar özellikle gebelikte, bulantıyı daha da kötüleştirebilir.

Solunumunuzu kontrol edin.

Yavaş, derin nefes almak da mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısını Hafifletme Rehberi başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız