Hamilelikte Kilo Kontrolü

0
953

Hamilelik döneminde kilo almak, bu sürecin en doğal durumudur. Bebek gitgide büyürken anne hem kendi hem de bebeğinin besin ihtiyaçları için yeterli beslenmelidir. Fakat bu durumu dengelemek için kontrollü kilo alımı yoluna gitmek çok önemli.

“Hamileler iki kişilik yer” görüşü kısmen doğrudur. Yani anne, tüm yediklerinin bebeğine etki edeceğini ve gelişimine katkı sağlayacağını bilmelidir. Fakat bu annenin çok fazla yemesini, porsiyonlarını büyütmesini gerektirmez. Hamilelik beslenmesinde önemli olan zengin içeriklerle beslenmektir. Bebeğin ve annenin ihtiyacı olan besin değerlerini alması, çok yemek yemesiyle ilintili değildir. Sağlıklı bir beslenme programı, önemli besin değerlerinin yeterince alınmasını sağlayabilir. Böylece hamilelikte kilo alımı kontrol edilebilir.

Hamilelikte kilo kontrolü, doğum sonrasında kilo verme durumunu oldukça kolaylaştırır. Özellikle hamileliğin son zamanlarında alınan kilo ve vücutta biriken yağlar, doğumdan sonra zorlu diyetlere ve yoğun egzersiz programlarına ihtiyaç duymanıza neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte bilinçli kilo almak için bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar?

Bazı anneler bu süreçte heyecanlı olduğu için ilk 3 ayda kilo almadıkları için telaşlanırlar. Fakat ilk 3 ayda bebek daha çok küçüktür. 3. ayın sonunda bebek anca bir erik boyutuna ulaşır. Hal böyle olunca annenin çok kilo alması beklenemez. Hamilelikte kilo alımı, 2. trimester yani ikinci 3 aylık dönemde gerçekleşir. Çünkü bebek hızlı bir şekilde büyüme ataklarında bulunur ve anne hem bebeğin sağlığı hem de kendi besin ihtiyacı için kilo alımına başlar. 3. trimester döneminde bebek kilo alır fakat anne bu kilo alımını biraz yavaşlatır.

Hamilelikte Kaç Kilo Almalıyım?

Gebelikte sağlıklı yetişkin bir kadının alması gereken kilo oranı 10-12 kg’dir. Normal kilo değerlerine sahip bir anne, ilk 3 ayda toplan 1-2 kilo alabilir. İkinci ve 3. trimester’da ise her ay 1-2 kg alması idealdir.

Fakat bu genel bir kanıdır ve hamilelikte alınacak toplam ideal kilo, sizin gebelik öncesi vücut ağırlığınızla ilgilidir. Bu nedenle, “Gebelikte kaç kilo alınır?” sorunun net bir yanıtı yoktur. Hamilelikte kilo hesaplaması, annenin kilo durumuna göre yapılır.

Zayıf: Vücut kitle indeksi 19.8’den az anneler, hamilelik boyunca 12-18 kilo alabilir.

Normal Kilo: Vücut kitle indeksi 19.8-26 ise 12-16 kg alınabilir.

Hafif Kilolu: Vücut kitle indeksi 25 ila 30 arası hesaplanıyorsa hamilelik boyunca 7-11.5 kilo alımı normaldir.

Çok Kilolu: Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde ise maksimum 7 ile 9 kilo arasında kilo artışı normaldir.

Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için tıklayabilirsiniz.

Hamilelikte Kilo Alımını Kontrol Altında Tutmak İçin Bunlara Dikkat!

  • Siz bunu muhtemelen biliyorsunuz fakat biz bir kere daha üzerinden geçelim. Hamilelikte kilo kontrolü için az az ama sık sık yemek çok önemli.
  • Bol bol su tüketin. Günde 2.5-3 litre su tüketmeniz sizin yararınıza olacak.
  • Sebze ve meyveler doyma hissini arttırır. İhtiyacınız olan kaloriyi en sağlıklı şekilde meyve ve sebze ile alabilirsiniz.
  • Kızartma ve şekerli yiyecek tüketiminizi en aza indirin. Tatlı ihtiyacınızı kuru meyvelerle gidebilirsiniz. Tabii arada bir kendinize tatlı ısmarlayabilirsiniz.
  • Etler (her çeşit), yumurta, süt ürünleri, baklagiller hücre ve dokular oluşturmakta kahramandır. Ayrıca bu besinler, tüketebileceğiniz en faydalı proteinlerdir.
  • Süt ve süt ürünleri gibi yüksek kalsiyumlu gıdalara da ağırlık verin. Bunlar sadece kalsiyum açısından zengin değil, protein açısından da güçlü besinlerdir.
  • İştahınız dikkate değer bir şekilde artmışsa özeleştiri yapın ve sağlıklı beslenmede abartı porsiyonların yeri olmadığını bilin.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız