Hamilelikte Göğüs ve Meme Ucu Bakımı Yöntemleri Nelerdir?

0
109

Hamilelik, bedeninizin bebeğe uyum sağlamak için birçok değişiklik geçirdiği evredir. Memelerde ve meme uçlarının etrafındaki değişiklikler gebeliğin bir parçasıdır. Uygun bakım yapılmazsa, bazı rahatsızlıklara neden olabilir ve hamilelikten sonra göğüsleriniz önemli ölçüde bozulabilir.

Aşağıdaki birkaç küçük ipucu vücudunuzla ilgilenmenize, vücudunuzdaki değişikliklerden kaynaklanan rahatsızlıkları önlemenize ve rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Göğüslerdeki Değişim

Vücuttaki hormonal değişiklikler göğüslerinizi daha sıkı, daha dolgun ve daha hassas hissetmenize neden olur. Vücudunuz bebeğinizi beslemeye hazırlandığından, süt ve yağ bezleri gelişerek göğüs büyüklüğünüzün artmasına neden olur. Göğüsler hamilelik esnasında normal boyutlarından 1,5 kat daha fazla büyüyebilir. Hamilelik döneminde meme uçları daha da hassaslaşacaktır. Göğüs uçlarının etrafındaki koyu renkteki bölge biraz daha koyulaşır. Meme uçları ayrıca bazı durumlarda çatlama veya şişme de gösterebilir.

Gebelikte Meme Bakımı İçin İpuçları

Kadınların çoğu hamilelik sırasında göğüs bakım rutinlerini görmezden gelme eğilimindedir ve bu durum daha sonra sorun yaşamalarına neden olabilir.  İşte hamilelikte uygun meme bakımı için günlük tedavinize uygulayabileceğiniz birkaç ipucu.

Doğru Sütyenin Önemi

Göğüslerinizin büyümesi gebelik öncesi son adet döneminden itibaren artmaya devam ettiğinden, sütyen ölçünüzü birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir. Sıkma ve rahatsızlığı önlemek için doğru boyda sütyen giymeyi unutmayın. Sıkı sütyenlerden kaçının, bunun yerine yumuşak dolgulu, pamuklu sütyenleri tercih edin. Balenli sütyenler, süt kanallarına baskı uygulayarak süt üretimini engelleyebilir.

Masaj

Göğüs uçları hamilelik sırasında kuruyabilir ve çatlayabilir. Göğüsün etrafını nemli tutmak gerekir. Bunu zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı kullanarak ve meme uçlarına hafifçe masaj yaparak sağlayabilirsiniz. Göğüslere hindistan cevizi yağıyla masaj yapmak kan dolaşımını arttırabilir, sıkı tutabilir ve hamilelik sırasında sık sık görülen sarkmaları önleyebilir.

Hijyen Önemli

Meme uçları, özellikle son üç aylık dönemde, sarı bir süt maddesi olan kolostrum sızıntısı yapabilir. Sık sık olabilecek bu durumda göğüs uçlarının fazla ıslanmaması için sütyeninizi değiştirmeniz önemlidir. Değiştirmemeniz çatlaklara ve enfeksiyonlara neden olabilir.  Ayrıca, sıvının etrafında kabuk oluşmasını önlemek için göğüs uçlarınızı düzenli olarak yıkamayı unutmayınız.

Meme Başında Sabun Kalmamalı

Banyo sırasında göğüs ucunda sabun kalmadığından emin olun. Sabun göğüs uçlarını kurutabilir ve çatlamaya yol açabilir.

Meme Koruyucular

Bazı kadınlar, ağrılı göğüs uçlarından şikâyet ederler. Bunu azaltmak için meme koruyucuları kullanabilirsiniz. Duştan sonra kuruluk hissediyorsanız, nemlendirici krem ​​ile mutlaka masaj uygulayın.

Alınması Gereken Önlemler

Aşağıdaki tedbirlerin alınması hamilelik sırasındaki meme bakımınızda size yardımcı olabilir.

  • Göğüslerinizi her zaman ılık su ile yıkayın.
  • Sütyeninizi düzenli olarak değiştirin.
  • Herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlamak için göğüslerinizi her gün kontrol edin. Herhangi bir anormal değişiklik fark ederseniz doktorunuza başvurun.
  • Göğüslerinizin hamilelik esnasında sarkmasını önlemek için basit egzersizler yapın.

Hamilelik özellikle yeni anneler için zorlu geçebilir ve pek çok kadın vücutlarına bakmak yapmak için zaman bulamayabilir. Ancak vücudunuza ve göğüslerinize özen göstermemeniz sarkmalara ve şekil bozukluklarına neden olabilir. Göğüslerinize ve göğüs uçlarınıza her gün biraz zaman ayırarak hamilelik sonrasında da vücudunuzu formda tutabilirsiniz.

Hamilelik sırasında göğüsleriniz şişecek ve hassaslaşacaktır. Bu sizi emzirme sürecine hazırlar. Bu süre zarfında pek çok kadın meme başı bölgesinde kuruluk yaşar. Bazı kadınların göğüs uçları daha hassas olur.  Yapmanız gereken bir miktar nemlendirici ya da masaj yağı sürmek ve dairesel hareketlerle masaj yapmak ve göğüs uçlarını dışarı doğru yavaşça çekmektir. Bunu günde iki kez, beş dakika boyunca yapabilirsiniz.  Doğum tarihine yaklaşırken meme uyarımı doğumu tetikleyebileceğinden, aşırıya kaçmayın.  Hamilelik sırasında deri yapışarak nem yapabilir ve kaşıntı ve kızarıklıklara yol açabilir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız