Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılır Mı?

0
107

Pek çok anne adayı bazı sağlık problemlerini hamilelikleri esnasında erteleyebiliyorlar. Bunlardan en yaygın olanı da diş tedavileri. Hamilelikte diş tedavisi yapılmasının bebeklerine zarar vereceğini düşünebiliyorlar. Oysa ki hamilelik sırasında bazı aylarda diş tedavisi yaptırılabilir.

Hamilelikte dişler çürür.

Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayları yaygın bir şekilde hormonal değişiklikler yaşamaya başlarlar. Bu hormonal değişiklikler ağız florasının da değişmesine neden olur. Aynı zamanda hamileliğin ilk 3 ayında sıklıkla yaşanan mide bulantısı ve kusmadan kaynaklı asit diş çürüklerinin de oluşmasına neden olur. Hatta bazı gebelikler diş macunu ve diş fırçasından tiksinmeye dahi dönüşebilir. Bu olumsuz şartlardan dişler, diş etleri etkilenir ve Hamilelik Gingivitisi denilen ödemli ve kanamalı rahatsızlıklar gözlenebilir.

Hamilelikte diş tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Hamilelik çoğu kadın için stresli bir süreçtir. Her ne kadar mutluluk dolu anlar olsa da fiziksel değişimler, diş sorunları gibi etkenler stresi artırır. Hamilelik sırasında ağrılı bir diş sorunu yaşanıyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Günümüzde artık modern diş tedavileri uygulanmaktadır. Lokal anestezik malzemeler ile acısı diş tedavisi uygulanabilir.

Hamilelik dönemi için tavsiyeler;

Hamilelere uygun ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalı. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini azaltır.

  • Diş etleri kanadığı için diş fırçalamaktan kaçınılmamalıdır.
  • Kalsiyum alımına dikkat edilmelidir ve gerekirse ilaçlarla takviye alınmalıdır.
  • Ağrı kesici, antibiyotik tarzı ilaç alımları mutlaka ama mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.
  • Diş tedavileri ilk 3 ve son 3 ayda yapılmamalıdır. Her iki süreçte de bebek rahimde tutunmaya çalıştığı için sakınılmalıdır. Ancak 4.-5.-6. aylarda diş tedavisi yaptırılabilir.
  • Eğer diş tedavisi röntgen çekimi gerektiriyorsa ertelenmelidir.
  • Mide bulantısı, kusma gibi durumla yaşandıktan sonra mutlaka ağız yıkanmalı, bakım yapılmalıdır.
  • Gebelik sürecinde diş fırçası ya da diş macunundan tiksinme yaşanmadıysa yemeklerden sonra düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır. Eğer diş macunu mide bulantısına sebep oluyorsa mutlaka su ile ağız çalkalanmalıdır.

Sevgili anne adayları, siz ne kadar mutlu bir hamilelik süreci geçirirseniz bebeğiniz de o kadar mutlu olur. Diş eti kanaması, diş ağrısı çektiğiniz durumlarda mutlaka bir diş doktoruna gitmelisiniz. İlerleyen teknoloji ile etkilerini en aza indirgeyerek tedavinizi olabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız