Hamilelik Sırasında Kahve İçmek Güvenli Midir?

0
488

Günde 1 bardağı çok geçmediğiniz sürece, zararlı değildir. Uzmanlar kafein tüketiminizi günde 200 miligrama kadar azaltmayı öneriyor.

Bu miktarı aşmak riskli olabilir. Bazı çalışmalar, günde 200 mg’dan fazla kafeinin içilmesi ile düşük doğum yapma riskini ilişkilendiren araştırmalar yapmıştır. Fazla miktarlarda kafein tüketmenin (günde sekiz fincan kahve veya daha fazlası ) sorunlu doğum ile bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlantıları doğrulamak için daha fazla araştırma yapılmalıdır ancak hamileyken dikkatli olmanız çok da yanlış olmaz.

Kahve içme miktarınızın, kullandığınız kahve miktarına, kahve türüne ve nasıl demlendiğine bağlı olarak değişeceğini unutmayın. Örneğin, bir restoran ya da kahve dükkânındaki kahve yaklaşık 226 mg’dır. Bazı markalara ve bardak büyüklüklerine bağlı olarak bu miktarlar 100 mg’dan 450 mg’a kadar değişir.

Unutmayın, kafeinsiz kahve de kafein içerir. 450 mg’lık demli kafeinsiz kahve, yaklaşık olarak12 ile 25 mg kafein içerir.

Bir kafein desteğine ihtiyacınız varsa ama bu durum hakkında endişeleriniz varsa, yaklaşık 75 mg kafein içeren bir latte seçebilirsiniz. Bir lattedeki sütten, hamilelik sırasında ihtiyacınız olan biraz kalsiyum ve protein besin öğesi de elde edersiniz.

Hamilelik sırasında bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Süt ve % 100 meyve suları da kahveye göre daha iyi seçeneklerdir.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız