Hamilelik Sırasında En İyi Uyku Pozisyonu Nedir?

0
542

Dizlerinizi bükerek yan yatmak, genelde en rahat uyku pozisyonudur. İsterseniz, karnınızın altına, bacaklarınızın arasına ve sırtınızın arkasına yastık koyabilirsiniz. Yarım oturma pozisyonunda sırt üstü yatmak, bazı yastıklar koymak da iyidir ve eğer mide ekşimesi çekiyorsanız bu pozisyon size yardımcı olabilir.

Hassas göğüsler ve büyüyen bir göbek uyumanızı imkansız hale getirebilir. Hamilelik ilerledikçe sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Bu pozisyonda, uterusunuzun ağırlığı omurganıza, sırtlarınızdaki kaslarınıza ve büyük kan damarlarına baskı yapar, bu da vücudunuzun etrafındaki damarlara ve bebeğinize olan kan akışının azalmasına sebep olabilir.

Dolaşım sorunlarına ek olarak, sırt üstü uyumak kas ağrıları ve sancıları, hemoroit ve şişmeye de sebep olabilir.

Sırt üstü yatmak özellikle oturup kalkarken tansiyonunuzun düşmesine ve baş dönmesine de sebep olabilir. Bazı kadınlarda bunun yerine kan basıncının yükselmesine de neden olabilir.

Bazı doktorlar özellikle sol tarafta uyumanız gerektiğini öne sürerler, ancak aslında sol tarafınıza yatarak uyumanın sağdan daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Dolayısıyla uyuduğunuz tarafınızı değiştirmekten çekinmeyin. Uyandığınızda kendinizi sırtüstü bulursanız, korkmayın. Sadece yan tarafınızın üzerine dönün ve uyumaya devam edin. Hamilelikte uykunuzun ağırlaşması, uyku apnesi ve horlama yaygın görülen sorunlardır ve endişelenmenize gerek yoktur.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız