Hamilelik 2 Kişiliktir: Hamilelikte Babanın Rolü

0
776

Eşinizin bebeği taşıyan kişi olması, hamileliğinin sizi etkilemediği anlamına gelmez. Bu süreçte siz iki kişisiniz. Hamile olan eşinize hayatı kolaylaştırmalısınız. Babalık, hamile eşin aşerdiği yiyecekleri temin etmenin, ona ağırlık kaldırtmamanın da ötesinde. İşte hamile eşinize yardımcı olmak için atlamamanız gereken detaylar.

Süreçten Haberdar Olun

Elbette bir bebeğe sahip olacağınızı en başından beri biliyorsunuz. Hatta muhtemelen eşinizin karnında meydana gelen tüm değişikliklerden dolayı biraz şaşkınsınız. Peki, bu değişikliklerin ne olduğunu, bebeğinizin ve eşinizin ne yaşadığını biliyor musunuz? Onunla birlikte doktor ziyaretlerine imkan buldukça gidin, eşinizin sağlığı ve bebeğin gelişimi hakkında bilgi edinin. Hatta bu değişimler konusunda ona destek olun. Karnındaki yeni koyu çizgiyi sevdiğinizi ve hatta onun adını bildiğinizi (linea nigra) söylediğinizde ya da bebeğinizin şu sıralar bir avokado büyüklüğünde olduğunu açıkladığınızda onu mutlu edebilirsiniz.

Endişelerini Küçümsemeyin

Yasaklı kelimeleri açıklıyoruz: “saçmala, endişelenme, korkma…” Bunlar ne kadar etkili olabilir? Onu rahatlatmak istiyorsanız endişelerini dinleyin ve bunlara birlikte çözümler bulmaya çalışın. Eğer bu endişelere çözüm olamıyorsanız, bunu nedenleri ile ona açıklayın. Unutmayın, bu dönemde hormonların etkisiyle o haddinden fazla hassas ve siz bir baba olarak artık daha güçlüsünüz.

Sağlıklı Beslenme Konusunda Teşvik Edin

Hamilelikte beslenme çok önemli bir konu çünkü annenin yediği-içtiği her şey direkt olarak bebeğe etki eder. Bebeğin gelişim döneminde anne, sağlıklı besin içerikleriyle beslenme programını oluşturmalı hem kendi hem de bebeğin sağlığı için bu programa sadık kalmalı. Folik asit, kalsiyum, protein, demir içeriklerini almaya çalışan anne, bir zaman sonra bu hassasiyeti taşıyamayabilir ya da bir şeyleri atlıyor olabilir. Bunun için sağlıklı beslenmesi konusunda ona destek olun. Birlikte sağlıklı beslenmeye çalışın, eşinizin ve bebeğinizin sağlığına zararlı olacak yiyecek-içecekleri onun yanında tüketmeyin. Eşinizi sağlıklı beslenmeye adapte etmek için birlikte yemek yapın.

Cinsellikten Korkmayın Fakat Ona Anlayış Gösterin

Hamilelikte cinsel yaşam, bebeğe ya da anneye zarar vermez. Her ay cinsellik için uygundur. Bunun için asla korkmayın ve bunu istediğiniz için suçluluk duymayın. Fakat şu bir gerçek:Bir kadının cinsel dürtüsünün hamilelikte değişmesi gayet normal.

Hamilelik sırasında ilişkiye girmekten kaçınmak için genellikle tıbbi bir neden yoktur fakat anne adayları bu dönemde meme hassasiyeti, şişkinlik hissi, kasık sancısı gibi durumlar yaşayabilir. Bunun için bu ilişkiyi yaşamak istememesi ihtimalini düşünün.

Eşiniz, değişen vücudu konusunda kendini huzursuz hissedebilir ve görünüşünü beğenmediğinizi düşünürse incinebilir. Bu konuda yaptığınız yorumlara dikkat edin ve onu iyi hissettirmeye odaklanın. 

Kokulara Dikkat Edin

Eşiniz, değişen hormonlar sebebiyle özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde müthiş mide bulantıları yaşayacak. Erken hamilelik belirtilerinden olan mide bulantısı, 3 ay boyunca sürdükten sonra yavaş yavaş etkisini kaybedecek. Bu süreçte özellikle kokulara hassasiyet başlayacak. Önceden çok sevdiği bir yemeğin kokusu ona berbat gelebilir ya da duyumsanmayacak kadar hafif kokulara hassasiyet oluşturabilir. Konu bu kadar derinken siz de kokularınıza dikkat etmelisiniz. Hafif bir ter kokusu ya da ağır bir parfüm eşinizi rahatsız edebilir. Bu nedenle hamilelikte annenin koku hassasiyetine saygı duyun ve bu konuda alıngan değil, çözüm üreten taraf olun.

Siz de Hastaneye Hazırlıklı Olun

Annenin tam teşekküllü bir doğum çantasına ihtiyacı var fakat bu çantadan siz de edinmelisiniz. Yani en az onun kadar doğuma hazırlıklı olmalısınız. Bu çantayla eşinizi hastanede hiç yalnız bırakmayacağınızı hissettirebilirsiniz. Bir jilet, diş fırçası, diş macunu, kamera, şarj aletleri, hastanede giyebileceğiniz terlik, pijamalar… Bu çantayı hazırlamak için son dakikaya kadar beklemeyin. Bebeğiniz doğmadan birkaç hafta önce çantanızı stoklayın. Doğum sonrası eşinizi sevindireceğiniz küçük tatlı hediyeniz de bu çantada bulunsun.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız