Grip Anne Bebeği Emzirebilir mi?

0
669

Burnunuzun aktığını, ateşinizin yükseldiğini fark ettiğiniz an, aklınıza bebeğiniz geldi değil mi? “Hastayken bebeğimi emzirebilir miyim? Gripken bebek emzirilir mi? Emziren anne grip olursa bebeğe geçer mi?” Bu ve buna benzer kafanızda deli sorular… Haydi, siz hastayken bebeğinizin beslenmesi ve bakımı hakkında biraz konuşalım.

Anne Hastayken Emzirebilir mi?

Annelerin bu durumda telaşlanması çok normal. Yediğiniz her şeyin sütünüze etki etmesi gibi vücudunuzdaki virüslerin de sütünüze karışmasından ve bu virüslerin bebeğinizin süt yoluyla bulaşmasından endişeleniyorsunuz. Bunun için ilk aklınıza gelen hastalığınız süresi boyunca bebeğinizi emzirmemek olabilir. Fakat aksine bu dönemde bebeğinizin anne sütüne daha çok ihtiyacı var.

Anne hastayken bebeğini emzirebilir. Emzirme yoluyla bebeğe grip buluşmayacağını söyleyen uzmanlar, aksine annelerin bu dönemde daha çok emzirmeleri gerektiğini belirtiyor. Çünkü bağışıklık sistemi henüz zayıf olan bebeğin, bu gibi durumlarda anne sütünün içeriğinde barındırdığı zengin anti-viral ve anti-bakteriyel maddelere ihtiyacı var. Grip gibi salgın hastalıklar, anne sütünden ziyade daha çok yakın temasla bulaşıyor. Bu nedenle anne, bebeğini gripten korunmak için belli önlemler alarak bebeğini sık sık emzirmeli. Peki, annenin bebeği gripten uzak tutmak için alabileceği önlemler nedir?

Bebeğin Gribe Yakalanmaması İçin Alınacak Önlemler

Tehlike sütte değil, tehlike bizzat bizde. Enfeksiyonel bir hastalığa yakalanmışsak, bu hastalıkların temas ve solunum ve damlacıklar (öksürük, hapşırık damlacıkları) yoluyla geçtiğini bilerek önlemlerini almamız gerekiyor. Annenin hastalığını bebeğe geçirmemek için kesinlikle şu yolları denemelisiniz:

  • Emzirirken maske kullanmanız çok önemli. Bebek annesini emerken annenin nefesinden uzak durmalı. Bu nedenle anne bebeğini emzirirken maskesini takmalı ve her emzirmede maskesini değiştirmelidir. Sadece emzirirken değil, mümkünse sürekli maskeyi kullanmalısınız.

  • Bebeğiniz o kadar hassas bir dönemde ki meme ucu hijyeninize mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Daha önce de belirttiğimiz gibi grip virüsleri temas yoluyla geçer. Bunun için bebeğinizle olabildiğince temastan kaçının ve onu çok isteseniz de kesinlikle öpmeyin.
  • Her emzirmeden önce ellerinizi mutlaka yıkayın. Sadece emzirirken değil, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu uyuturken aynı hijyen hassasiyetini uygulayın.
  • Anne eğer emziremeyecek kadar hasta ise süt pompalama (sağma) yöntemi ve biberondan yardım alarak bebeğini besleyebilir.

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız