Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?

0
1288

Hikayenin en başından beri anne ve bebek arasında müthiş bir bağ vardır. Anne, bebeğin karnındaki gelişimini hisseder ve bebek, doğduğu anda annenin sesini bile tanıyabilir. Fakat bu bağ kesinlikle somut haliyle de vardır. Anne ve bebek arasında olan göbek kordonundan bahsediyoruz.

Göbek bağı (Ya da göbek kordonu), hamilelik döneminde anne ve bebek arasındaki yaşam köprüsüdür. Bebek, anneye göbek kordonuyla bağlanır ve ihtiyacı olan oksijene, besine bu bağ sayesinde ulaşır. Doğumdan hemen sonra ise göbek bağı bebeğin cildinden 1,5-2 cm yukarıdan kesilir. Bu sizi korkutmasın, göbek bağında sinir lifleri olmadığı için bebek bir acı hissetmez. Bebek doğduktan sonra bu kordon, bir süre daha bebekte kalır ve birkaç gün sonra kendiliğinden düşer.

Enfeksiyona çok açık olan göbek bağı, bakımı konusunda anneleri düşündürebilir. Bunun için göbek bağı bakımı hakkında biraz ayrıntıya girmemizde fayda var.

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Göbek kordonu bebeğin ilk günlerinde jölemsi bir yapı ile kaplıdır. Sonrasında bu jölemsi ıslaklık yavaş yavaş kurur ve rengi sarıdan kahverengiye döner. Göbek bağı kuruduğunda artık bebeğe veda eder. Göbek bağı 3 ila 20 gün arasında düşer. Bazen bu süre bir aya kadar uzayabilir. Eğer göbek bağı 1 ay içinde düşmüyorsa doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Göbek Bağı Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Göbek bağı düşmesi gerçekleşmeden, onun bakımını yapmak şarttır. Çünkü bu bağ açıktır ve kolayca enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle göbek bağı pansumanı ve bakımı hakkında hassas olmalısınız.

Göbek Bağı Pansumanı Nasıl Yapılır?

Göbek bağı öncelikle temiz tutulmalı. Bunun için göbek bağına günde en az 1 kere pansuman yapmalısınız. Doğumdan sonra doktor tarafından tavsiye edilmesi üzerine göbek, %70’lik alkol içeren solüsyonlarla temizlenir. Bu temizleme işleminin günde 1-2 defa yapılması yeterli olacaktır. Bir çubuklu pamukla göbeğin bağına takılan mandalı sağa sola ve aşağı yukarı yavaşça hareket ettirerek çevresini solüsyonla iyice temizlemelisiniz.

Göbek Bağını Kuru Tutun

Göbek bağı mümkün olduğunca kuru tutulmalı. Göbek bağı düşmeden bebek banyo yapabilir fakat göbeğin uzun süre suda kalmaması çok önemli. Bebeğiniz göbek bağı düşmeden uzun banyolara ve küvet keyfine hazır olmaz. Banyodan sonra temiz bir havlu ya da tülbent yardımıyla göbeği kurutmalı ve pansumanını yapmalısınız.

Bebek Bezi Göbek Bağını Kapatmamalı

Kordonun kuruması için göbek bağının hava alması gerekiyor. Bunun nedenle, bebek bezi göbek bağının üzerine temas etmeyecek şekilde bağlanmalıdır. Ayrıca bebeğin sık sık altını değiştirmenizde fayda var. Dolu bez nemlidir ve bu nedenle göbeğe temasında göbeği de nemlendirebilir.

Göbek Bağı Düştüğünde…

Bırakın bağ kendiliğinden düşsün. Siz gereken bakımları yaptıktan sonra tek yapmanız gereken şey göbek bağının kurumasını beklemek. Bunun için herhangi bir müdahalede bulunmayın. Göbek bağı düştüğünde bir süre kanama olabilir. Fakat bu kanama birkaç gün sürerse veya akıntı ile birlikte kötü koku gelirse mutlaka doktora gitmelisiniz.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız