Gebelikte Ödem Engellemenin Yolları Nelerdir?

0
85

Doğum sonrası birçok kadın, özellikle bacaklarında, yüzünde ve cildinde şişlik hissedebilir. Bu durum doğum sonrası şişlik olarak isimlendirilir. Hamilelik döneminde vücut bebeğin gelişimini desteklemek için fazladan su tutar ve bu su ter ve idrar yoluyla yavaş yavaş atılır. Çeşitli  ilaçlar ve egzersiz hareketleri ödem gibi semptomları azaltabilir.

Doğum sonrasında oluşan şişlik, hamilelikte oluşan suyun vücutta birikerek, hamilelik sonrasında da kalmasıyla meydana gelir. Hamilelik sırasında oluşan su birikmesi doğum sonrası şişliği de beraberinde getirebilir. Ayak bileklerinde ve bacaklarda doğum sonrası oluşan ödemler acıya neden olur.

Yapılan araştırma sonucunda görüldüğü üzere; bir kadının vücudu hamilelik esnasında gelişmekte olan bebeğin gelişimi için %50 daha fazla kan ve sıvı üretir. Yine bu araştırmalar, bir kadının vücudunda 3,0 kilogram veya 6.6 kilogramdan daha fazla sıvı tutabileceğini göstermektedir. Doğum sonrası ödem sezaryen veya normal doğumdan sonra ortaya çıkabilir.

Doğum sonrası ödem için ipuçları

Doğumdan sonra iyileşme ve normale dönme için zamana ihtiyacı vardır. Doğru beslenme, dinlenme ve her zaman gerekenden daha fazla uyumak,  iyileşmeye ve normale dönmeye yardımcı olacaktır.

Aşağıda sıralanan yöntemler doğum sonrası şişliklerin azalmasına yardımcı olacaktır:

Bol bol su için

Nem oranını korumak su kaybını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, dehidrasyonun (aşırı su kaybı) vücutta ekstra su tutmaya neden olmasıdır. Su vücuttaki atıkların böbreklerden geçmesine yardımcı olur. Bu da vücut sistemlerini sağlıklı tutar ve hamilelik sonrası iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olur. Böylece ödem oluşumu da engellenir.

Ayaklarınızı yüksekte tutun

Bacaklarda şişkinliğin azalması ve kan dolaşımının iyileşmesi için bacaklarınızı kalp seviyesinin üstünde yükselterek zaman geçirin. Bu suyun vücudun her yerine yayılmasını sağlar ve ödem oluşmasına engel olur. Ayakta fazla durulduğunda sıvılar doğal olarak ayaklara yönelecektir. Ayakları yüksekte tutmak şişliği geçici olarak azaltabilir.

Hafif egzersizler yapın

Birçok insan hafif egzersiz hareketlerinin şişme ve ilgili semptomları azaltabileceğini bilir. Hareket etmek kan ve su dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur ve su toplanmasını önler. Ağrıya neden olabilecek hareketlerden kaçınmayı unutmamak da fayda var.

Sıkıştırma çorapları giyin

Varis çorabı giymenin doğumdan 24 saat sonra şişmeyi azaltmaya yardımcı olacağı belirlenmiştir. Varis çorapları, bacaklardaki kan akışını arttırmaya yardımcı olur.

Bol giysileri tercih edin

Dar kıyafetler vücudun çeşitli bölgelerindeki dolaşımı azaltabilir. Bu durum vücudun suyu belli bölgelerde tutmasına neden olabilir. Bol kıyafetler giymek ödem gibi sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Tuz kontrolünü sağlayın

Tuz vücudun su tutmasını artırabilir. Vücudun sodyum ve su dengesini sağlamak gerekir. Çok fazla sodyum veya tuz tüketmek daha fazla su tutulmasına neden olacaktır. Yaygın sodyum kaynakları sofra tuzu ve kekler, cipsler, paketlenmiş yiyecekler ve meşrubatlar, işlenmiş yiyeceklerdir. Bu tarz yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

Potasyum bakımından zengin yiyecekleri tercih edin

Sodyum ve potasyum beraber işlev görür ve dengeli olmalıdırlar. Fazla potasyum tüketmek vücuttaki sodyum miktarını azaltır ve bu durum ödem oluşmasına neden olur.

Potasyum yönünden zengin besinler şunlardır:

 • Kayısı
 • Muz
 • Avokado
 • Ispanak
 • Kuru fasulye
 • Mercimek
 • Yoğurt
 • Fıstık ezmesi

Kafeinli içeceklere dikkat!

Kahve ve diğer kafeinli içecekler su kaybına neden olabilir ve bu da dehidrasyon (aşırı su kaybı) riskini arttırır. Su tüketimini ve doğum sonrası şişliği azaltmak için kafeinli içecekler yerine bitki çayları veya su için.

Bir masaj aleti kullanın

Köpük silindirleri vücutta su birikmesini azaltabilir. Örneğin bacaklarda bir köpük silindiri kullanmak, kan akışını hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Doğum sonrasında sık sık masaj yaptırın

Doğum sonrası masaj, hormon seviyelerinin dengelenmesine ve kortizol gibi stres hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Çok uzun süre ayakta kalmaktan kaçının

Uzun süre ayakta olmanız gerekiyorsa, dolaşımı düzenlemek için ayaklarınızı yükselterek dinlenmek için sık sık ara verin. Aksi takdirde ödem ve şişlik yaşayabilirsiniz.

Rahat ayakkabılar tercih edin

Ayağınızı daraltmayan ayakkabılar tercih edin. Topuklu ayakkabılardan kaçının.

Soğuk kompres kullanın

Özellikle şişmiş, ödem olan bölgelere soğuk kompres kullanın.

Hangi durumlarda doktora görünmeli?

 • Şişme aniden oluşursa.
 • Bir bölgeye baskı uygulandığında, ciltte çukurlu ödem olarak bilinen bir çentik oluşursa.
 • Bacakta ağrı, kızarıklık, tahriş veya şişlik varsa. Çünkü bu durum kan pıhtılanmasına işaret edebilir.
 • peripartum kardiyomiyopati olarak adlandırılan potansiyel olarak ciddi bir kalp yetmezliğine işaret eden göğüs ağrısı veya solunum zorluğu varsa.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız