Ergenlik Döneminde Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

0
297

Bebekliğinden beri her adımında yanında olduğunuz minicik oğlunuzu/kızınızı en çok siz tanıyorsunuz ama son günlerde bazı şeylerine anlam veremiyorsunuz değil mi? O 12-20 yaş aralığındaysa ve sinirine şaşırıyor, duygusallığına, isyankarlığını bazen de suskunluğuna anlam veremiyorsanız, ergenliğe giriş yapan bir çocuğunuz var demektir. Evinizin yeni ergeniyle çabucak tanışın çünkü bu süreç uzun soluklu ve dolu dolu geçecek.

Ergenlik dönemi özelliklerinden hep bahsederiz. Peki, bu özelliklere göre ergen bir gence nasıl davranılır? Haydi, hep birlikte ergenlik döneminden anne babaların ne yapması gerektiğine bir göz atalım.

Ergenlikte Anne-Babanın Tutumu Nasıl Olmalı? 

Ergenliğe geçiş, tam olarak çocuktan yetişkinliğe geçişin yaşandığı dönemdir. Çocuk şimdiye kadar kazandığı öğretileri, deneyimlerini ve ileride yaşayacaklarını harmanlayarak yeni bir kimlik kazanır. Artık onun için ön planda olan aile değil, arkadaşlardır ve bu kimlik oluşturma evresinde desteği arkadaşlarında arar. Fakat onunla yaşayan insanlar olarak ona en iyi siz destek olabilirsiniz. Bu nedenle onun bu süreci en sancısız ve kolay geçirmesi, aranızdaki ilişkinin sekteye uğramaması için ergenlikte anne babanın rolünü iyi bilmelisiniz.

Dengeyi Kurun ve Sınırları Koyun

Ergenlerin bu dönemde sınırları yoktur. Kendisinin de neler yapıp neler yapamayacağını bilemez ve sürekli kafası karışıktır. Onun sınırlarını belirlemesine siz yardımcı olun. Kafanızda kuralları ve sahip olduğu özgürlükleri belirleyin. Böylece o da ona tanımlanan sınırlar doğrusunda hayatını ve kimliğini koruyacaktır. Yalnız bu yöntemin başarılı olabilmesi için sınır koyma ölçüsünü ve kural koyduğunuz konuları iyi dengelemelisiniz. Ne fazla serbest yaklaşım ne de baskıcı bir tutumdan yana olmalısınız. Burada amaç, onu himaye altına almak değil, nasıl davranması gerektiğine destek olmaktır. Örneğin; derslerine karşı sorumluluğu, eve dönüş saatleri, insanlara karşı davranışları vs. gibi konularda onunla konuşmalı, sınırlarınızdan bahsetmeli ve fikrini almalısınız. Belki de bu konuşma sonrasında sınırlarınızı biraz esnetebilir, orta yolu bularak gerginliğin doğmamasını sağlayabilirsiniz. Fakat genel olarak belirlediğiniz sınırlarda tutumlu ve kararlı olmayı unutmayın.

“Sen Daha Çocuksun” Cümlesinden Vazgeçin

Artık onun da bir birey olduğunu kabullenmenin sırası geldi. O sizin minik bebeğiniz değil, kimliğini bulup hayata atılma evresinde olan bir ergen. Yolunu bulmaya çalışırken gergin olmaları, doğru davranış çizgilerini tutturmaları gayet normal. Onun da tam olarak sorunu bu: kendini kanıtlamak. Karşı cinse etkileyici görünmek, arkadaşları arasında öne çıkmak, aileden olabildiğince uzak kalmaya çalışmak onun yetişkin olduğunu kanıtlama şekli. Bu nedenle ona çocuk gibi davranmak yerine küçük sorumluluklar vererek yetişkinlik adımında ona destek olabilirsiniz.

Arkadaşlar Hassas Konu

Ergenler hayata hazırlanırken yanlarında arkadaşlarının olmasını isterler. Onların hayali sıkı arkadaşlıklar edinmek ve ailenin de bu durumu olabildiğince uzaktan izlemesidir. Bu düşünce normal gelişimin bir parçasıdır. Onun arkadaşlarını siz seçemezsiniz. Onu bu konuda sınırlamak, sevdiği arkadaşlarla görüştürmemek, sürekli yasaklar koymak çatışmalara neden olabilir. Bunun yerine daha rahat tavırlarla, baskılar yapmadan arkadaşları hakkında bilgi alın. Sizin samimiyetiniz onun arkadaşları hakkında gerçek bilgiler vermesini sağlayacaktır. Gerekirse arkadaşları hatta arkadaşlarının aileleriyle tanışın.

Özel Alanlarına Saygı Duyun

Ergen, kendine ait bir alana sahip olmaya bayılır. Uzun süre odada tek başına kalmak, aile toplantıların sıkılıp başka bir odaya geçmek başlı başına bir ergenlik belirtisidir. Ayrıca sadece ona ait şeyler oldukça değerlidir. Bu nedenle onun kendi alanlarına saygı duyun. Eşyalarını karıştırmayın, odasının kapısını girmeden çalın ve oda düzenine mümkün oldukça karışmayın.

Ona Verdiğiniz Tavsiyeleri Siz de Uygulayın

Onun mutlu ve düzenli bir hayat yaşamasını isteyip bazı tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Fakat verdiğiniz tavsiyeler noktasında sizde tutarlı olmalısınız. Size dürüst olmasını istiyorsanız mutlaka siz de ona dürüst olmalısınız. Ona kitap okumanın önemini anlatırken, sizin de ona önerdiğiniz kitaplar olmalı. Ergen çocukla iletişim kurmanın en önemli ayrıntısı kesinlikle tutarlı olmaktır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız