Emzirme Sürecindeki Bebeklerin Gazı

0
407

Diyetiniz ve beslenme düzeniniz bebeğinizde gaza mı neden oluyor? Yediklerinizin küçük bebeğinizi nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Anne sütüyle beslenen bebekler hayatın ilk birkaç ayında ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerine, hastalıklarla mücadelede gereken güçlü antikorlara ve anne ile arasındaki bağın getirdiği birçok avantaja sahiptir. Ama aynı zamanda fazladan gaz alıyor da olabilirler.

Gazlı anne, gazlı bebek demek.

Uzmanlar, anne tarafından tüketilen bazı gaz kaynaklı gıdaların da bebeğini etkilemesinin mümkün olduğunu söylüyor. Eğer bebeğinizde gaza sebep olabilecek bir şey yediyseniz bu yaklaşık son emzirmenizden 2 saat sonra ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte gazın sebebi olan besinin vücuttan atılması 72 saati bulabilir. Dolayısı ile böyle bir durumda gaz yapabilecek besinlerin listesini gözden geçirmeden önseziler ile bir diyet listesi oluşturmak pek akıl karı sayılmaz.

Yiyecek Faktörleri

Lif zengini gıdalar listenin başında gelir (özellikle de kepek içeren şeyler). Ve hemen hemen her çeşit meyve, özellikle kayısı, erik, şeftali, armut, erik ve narenciye ailesi gaz içerir. Yeşil sebzeler de gaza sebep olabilir. Brüksel lahanası, brokoli, lahana, enginar ve kuşkonmaz gibi sebzelere dikkat edin. Karnabahar, soğan ve sarımsağı da listeye ekleyebiliriz. Nişasta grubunda patates, mısır ve makarna en büyük potansiyel gaz sebepleridir. Ayrıca, özellikle laktoza karşı hassasiyetiniz varsa sütü ilk sıraya koyabilirsiniz. Çikolata resmi bir gıda grubu olmayabilir, ancak maalesef çikolata da listeye dahildir.

Sabahları kahve içen anneler muhtemelen sistemlerini nasıl etkilediğini bilirler, ancak bebeğinizle aynı görüşte olmadığınızı düşünürseniz bu alışkanlıktan vazgeçmekte mantıklı bir adım olacaktır. Karbonatlı içecekler de hava kabarcıklarıyla doludur ve bu kabarcıklar ağız tarafından toparlanır ve yutulur. Sonuçta bu hava bir şekilde dışarı çıkacaktır.

Diyet Kararları

Uzmanlar emziren annelerin, bebeklerini emzirmekten vazgeçmelerinin sebeplerinden birinin de annelerin diyetleri ve değişen yaşam biçimleri olduğunu söylüyor. Diyetinize devam etmemek için bir sebep yoktur fakat emziren bir annenin diyet yaparken dengeli beslenmesinin gerekliliğini unutmamak gerekir. Ancak bu uzun yasaklar listesi ile bu dengeyi ayarlamak hayli zor. Bazı durumlarda bebeğin gazı annelerin yediklerinden kaynaklanmayabiliyor.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız