Anne sütü, yaklaşık 6 ay tek başına bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılayan mucizevi içeriklere sahiptir. Bunun için emziren anne olarak siz çok önemlisiniz ve başroldesiniz. Çünkü bu mucizevi içeriğin oluşumunda sizin yediğiniz ya da içtiğiniz her şey emzirme sürecinde, süt yapımında kullanılır.

Anne sütü ile beslediğiniz bebeğiniz, tükettiğiniz her şeyden anne sütü aracılığı ile etkilenir. Sahip olduğunuz tüm besin içeriklerini anne sütünden kolayca alır. Bunun için emziren anne beslenme konusunda ayrıca hassas olmalıdır. Haydi, emziren anne nasıl beslenmeli konusunda biraz ayrıntıya girelim.

Emziren Anne Ne Kadar Yemeli?

Emziren anne olarak hem kendi enerji ihtiyacınız hem de bebeğinizin beslenmesi için ne yediğiniz kadar beslenme miktarınız da çok önemli. Erişkin bir kadının günlük kalori ihtiyacı 1500-2000 kaloriyken, emziren annenin günlük kalori ihtiyacı 4000-4500 kaloriyi bulur. Bunun için doğumdan sonra ilk 3 ay diyet önerilmez. 6. aydan sonra bebeğiniz ek gıdaya geçiş yaptığında, kalori alımını azaltabilirsiniz.

Emziren Anne Neler Yemeli?

Emziren anne, yedikleri ve içtikleri sütünün içeriğine etki edeceği için beslenme meselesine fazlasıyla dikkat etmelidir. Sütü arttırmanın yanında, bebek ve sizin sağlığınız için bol demir, kalsiyum, protein ve vitaminler içeren besinlere öncelik vermelisiniz. Emziren anne, beslenme programını hazırlarken şunlara mutlaka dikkat etmeli:

  • Beslenme programınıza kırmızı veya beyaz et, yumurta, fasulye, kuruyemiş ve koyu sebzeler gibi protein ağırlıklı besinleri dahil etmelisiniz.
  • Protein kadar kalsiyum da çok önemli. Kalsiyum ihtiyacınızı süt ürünleriyle karşılayabilirsiniz. Kahvaltıda süt ve peynir, öğle ve akşam yemeklerinde yoğurt yemek iyi bir fikir olacaktır. Eğer süt tüketimi gaz şikayetlerine neden olursa, mutlaka laktozsuz süt tüketmelisiniz.
  • Anneler enerjilerinin %30’unu yağlardan alır. Annenin yağ ihtiyacını omega 3 deposu olan balık karşılar bu nedenle haftada 2 gün balık tüketmekte fayda var.
  • Günde mutlaka iki porsiyon meyve yiyin.
  • Lifler önemlidir. Günlük diyetinize kepekli ekmekler, makarnalar, mısır gevreği ve yulaf ezmesi gibi tahıllar eklemelisiniz.
  • Birçok anne emzirdikten sonra susadığını hisseder bu nedenle her emzirme sonrası bir bardak su içebilirsiniz. Siz bunu hissetmeseniz de hem sıvı kaybınızı telafi etmek hem de süt üretmek için günde yaklaşık 3-3.5 litre su tüketmelisiniz.
  • Vejetaryen diyetleri emzirme ile uyumlu olabilir. Eğer vejetaryenseniz kuru fasulye, kuru meyve, kuruyemiş, tohum ve süt gibi diğer demir ve çinko kaynaklarını yediğinizden emin olun.
  • Gaz yapan yiyecek ve içecekleri tüketmemeye dikkat edin.
  • İçeceklerinizde işlenmiş şeker kullanmayın ve kafein alımını sınırlayın. Taze sıkılmış meyve suları, hoşaf, bitki çayları tüketebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız