Doğum Sonrası Annenin Karşılaşabileceği Sağlık Sorunları

0
49

Hamileliğin yan etkileri hamilelik sırasında ortaya çıkan sağlık problemleridir. Annenin, bebeğin sağlığını veya her ikisini de içerebilirler. Bazı kadınlarda sadece hamilelik sırasında ortaya çıkan sağlık sorunları vardır. Bir diğer guruptaki kadınlarda ise komplikasyonlara yol açabilecek hamilelik öncesi sağlık sorunları vardır. Kadınların hamilelik yan etki riskini azaltmak için hamilelik öncesi ve sırasında gerekli kontrolleri yaptırması çok önemlidir.

Hamilelikten Önce

Şu anda ya da geçmişte yaşadığınız sağlık sorunları ile ilgili doktorunuzla konuşun. Bir sağlık sorunu nedeni ile ilgili tedavi alıyorsanız, doktorunuz tedavi şeklini değiştirmek isteyebilir. Bazı ilaçlar, hamilelik sırasında alındığında zararlı olabilir. Aynı zamanda, ihtiyacınız olan ilaçları almayı kesmek, hamile kalmanız durumunda ortaya çıkabilecek risklerden daha zararlı olabilir. Ayrıca, varsa önceki hamilelik döneminde yaşadığınız problemleri de anlattığınızdan emin olun.

Hamilelik Dönemi ve Sonrası

Gebelik belirtileri ve yan etkileri hafif rahatsızlıklardan ağır, bazen hayati riskleri olan hastalıklara kadar değişebilir. Bazen bir kadının hangi semptomların normal ve hangisinin olmadığını anlaması zor olabilir. Hamilelik sırasındaki sorunlar, annenin veya bebeğin sağlığını etkileyen fiziksel ve zihinsel koşulları içerebilir. Pek çok problem hafif seyreder ve ilerleme göstermez. Ancak anneye veya bebeğine zarar verebilirler. Hamilelik sırasında ortaya çıkan sorunlarla başa çıkmanın her zaman bir yolu olduğunu unutmayın. Hamileliğiniz sırasında endişeleriniz varsa daima doğum öncesi bir uzmanla görüşün.

Aşağıdakiler, bir kadının hamilelik sırasında karşılaşabileceği bazı genel anne sağlığı koşulları veya problemleridir.

Anemi

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin sayısında düşmedir. Aneminin nedenlerini ortadan kaldırmak, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin geri kazanılmasına yardımcı olacaktır. Hamileliğe bağlı anemi  yorgunluk hissi verebilir ve zayıf düşürebilir. Demir ve folik asit desteği yardımcı olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE)

İYE, idrar yollarındaki bakteriyel enfeksiyondur. Belirtileri:

 • İdrar çıkarırken ağrı veya yanma.
 • Ateş, yorgunluk veya titreme.
 • Sık sık idrara çıkma isteği.
 • Karında baskı hissi.
 • Kötü kokulu veya kırmızımsı renkte idrar.
 • Mide bulantısı veya bel ağrısı.

Bu belirtiler varsa ve enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız, doktora gitmek önemlidir. İdrar testi bir İYE olup olmadığını söyleyebilir. Enfeksiyon tedavisinde antibiyotikler, genellikle bir veya iki günde sonuç verecektir. Bazı kadınlar bu belirtiler olmadan da mesanelerinde bakteri taşırlar. Doktorunuz hamileliğin erken döneminde idrarınızı test edip etmeyeceğini ve gerekirse size antibiyotik tedavisi verip vermeyeceğini söyler.

Ruh Sağlığı

 • Bazı kadınlar hamilelik döneminde veya sonrasında depresyona girerler. Belirtileri
 • Üzgün bir ruh hali.
 • İlgi kaybı.
 • İştahsızlık, uyku bozukluğu ve enerji kaybı.
 • Konsantrasyon eksikliği ve karar verme zorluğu.
 • Değersizlik hissi, utanç veya suçluluk duygusu.

Bu belirtilerin birçoğu aynı anda ortaya çıkar ve bir veya iki haftadan uzun sürerse, bu muhtemelen depresyondur. Hamilelik sırasında devam eden depresyon, bir kadının kendine ve doğmamış bebeğine bakmasını zorlaştırabilir. Hamilelikten önce depresyon olması da doğum sonrası depresyon için bir risk faktörüdür. Hem anne hem de bebek açısından tedavi almak önemlidir. Eğer bir depresyon geçmişiniz varsa, bunu hamileliğin erken döneminde sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)

Kronikleşmiş ve kötü kontrol edilen yüksek tansiyon hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında kadını ve bebeğini riske sokar. Bu kadınlar aynı zamanda erken doğum, prematüre bir bebek ve düşük gibi yüksek bir riskle karşı karşıyadır. Yapmanız gereken en önemli şey hamile kalmadan önce doktorunuzla bu konuda konuşmanızdır.

Obezite ve Kilo Alma

Aşırı kilolu bir hamileliğin ölü doğum ve sezaryen de dahil olmak üzere hamilelik komplikasyon riskinin arttığını göstermektedir. Ayrıca, hamilelik sırasında şişmanlığın, hastanede doğum için daha uzun süre kalmayı gerektirdiği göstermiştir. Hamilelikten önce kilo veren aşırı kilolu ve obez kadınların daha sağlıklı hamilelik yaşama olasılığı oldukça yüksektir. Hamile kalmadan önce sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve korumanın yolları hakkında mutlaka daha fazla bilgi edinin.

Enfeksiyonlar

Gebelik sırasında bebeğiniz soğuk algınlığı veya mide bulantısı gibi birçok hastalığa karşı korunur. Ancak bazı enfeksiyonlar size ve bebeğinize ciddi zararlar verebilir. Hijyen ve bazı yiyeceklerden kaçınma gibi basit adımlar, sizin bazı enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olabilir. Enfeksiyonunuz olup olmadığını her zaman bilemeyebilirsiniz. Bazen kendinizi hasta bile hissetmezsiniz. Bir enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız veya risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız