Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

0
61

Doğum kontrolü gebeliği önlemek için kullanılan herhangi bir yöntem, ilaç veya cihazdır. Kadınlar birçok farklı doğum kontrol türünden birini seçebilirler. Bazıları hamileliği önleme konusunda diğerlerinden daha etkilidir. Kullandığınız doğum kontrolü türü sağlığınıza, şimdi veya gelecekte çocuk sahibi olma arzunuza ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önleme ihtiyacınıza bağlı değişkenlik gösterir. Doktorunuz sizin için en iyi kontrol yöntemine karar vermenize yardımcı olabilir.

En iyi doğum kontrol yöntemi nedir?

Sevgili Annebibak okuyucuları her kadın için “en iyi” doğum kontrol yöntemi aynı değildir. Siz ve eşiniz için doğru olan kontrol yöntemi birçok şeye bağlıdır ve zamanla değişkenlik gösterebilir.

  • Yakın zamanda, birkaç yıl içinde veya hiçbir zaman hamile kalmak isteyip istemediğiniz seçeceğiniz yöntem adına çok önemlidir.
  • Gebeliği önlemek için her yöntemin işe yarama oranı aynı değildir.
  • Kullanacağınız doğum kontrolüne göre olası yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
  • Ne sıklıkla seks yaptığınıza göre yöntem değişebilir.
  • Genel sağlık şartlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız.
  • Bu noktada sorumluluk duygunuzda çok önemlidir. Çünkü her gün hap kullanmayı tercih ederseniz, bu durumu aksatmadan devam ettirebilir misiniz?

Hamileliği önlemek için sizin veya eşinizin kullanabileceği  kontrol türlerini mutlaka araştırmalısınız. Belki de sizin doğum kontrol hap ya da cihazı kullanmanız sağlığınız açısından olumlu değildir ve eşinizin prezervatif kullanması gerekiyordur. Bu konu hakkında kesinlikle bilgilenmelisiniz.

Sevgili Annebibak okuyucuları en etkili kontrol yöntemlerinin bile başarısız olabileceğini unutmayın.

Farklı doğum kontrol tipleri nelerdir?

Kadınlar birçok farklı doğum kontrol yöntemlerinden birini seçebilirler. Aşağıda belirttiğimiz türler doğum kontrolünde en etkili olan yöntemlerdir.

Kadın ve Erkek Sterilizasyonu: Kadın veya erkek tüplerinin bağlanmasıdır. Ameliyat veya tıbbi bir prosedürle hayatınızın geri kalan kısmında gebeliği önleyen doğum kontrolü.

Kısa Etkili Hormonal Yöntemler: Doğum kontrol hapı ve vajinal halka yöntemidir.

Bariyer Yöntemleri: Prezervatif kullanımı ile gerçekleşen kontrol yöntemidir.

Doğal Ritim Yöntemleri: Herhangi bir doğum kontrol hapının ya da cihazının kullanılmadığı durumlardır. Doğurganlık oranınızın yüksek olduğu günleri hesaplamalı ve bilmelisiniz. Tabii bu noktada eşinize de çok güveniyor olmalısınız.

Önemli Not: Doğum kontrolüne karar vermeden önce mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeli ve onayını almalısınız. Kendi kendinize tercih edeceğiniz kontrol yöntemleri genetiğiniz, sağlığınız için uygun olmayabilir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız