Doğru Emzirme Pozisyonları ve Teknikleri

0
3440

Anneliğin her aşaması kutsal ama sanıyoruz ki bu kutsal yanın en önemli özelliği anne sütü! Anne sütünün bebeğin sağlıklı gelişimine muhteşem katkıları var. Mesela anne sütü, bebeğin ilk 6 ay duyduğu tüm besin içeriği ihtiyacını tek başına karşılıyor. Eminiz ki anne sütü faydalarını zaten çok iyi biliyorsunuz ve onu emzirmenin öneminin farkındasınız. Peki, doğru emzirme tekniklerini biliyor musunuz?

Doğru emzirme ile birçok emzirme sorununa çözüm bulabilirsiniz. Emzirirken meme acıması, bebeğin emerken zorlanması, memede durmaması gibi birçok sorundan dolayı biberona geçmeyi düşünebilirsiniz fakat sakin olun. Emzirmek bebeğinizle doğal bir bağ kurmanıza yardımcı olan harika bir şey. Doğru emzirme pozisyonu ve emzirme teknikleri ile bu durumu çözeceğinizden eminiz.

Doğru Emzirme Pozisyonlarını Bulmak Neden Önemlidir?

  • Bebek daha güçlü vakumlama yapar ve kolayca anne sütüne ulaşabilir. Memede sütün boşalmasını sağlayan bebek, hormonları uyararak daha fazla süt salgılamanızı kolaylaştırır. Yani doğru emzirme pozisyonu, anne sütünü arttırır.
  • Meme boşaldığı için mastit oluşumu engellenir ve memede ağrılarının önü kapanmış olur.
  • Anne için emzirme konforu artar. Özellikle yenidoğanların memede kalma süresi çok fazla olduğundan anne bu süreyi sorunsuz geçirir.
  • Bebek memeyi doğru bir şekilde alırsa meme çatlaklarının oluşması önlenebilir.

Bebek Nasıl Emzirilir?

Bunun yanıtı kolay gibi gözükse de emzirme, aslında birçok ayrıntı barındıran bir işlem. Bebeğiniz kuvvetle emiyorsa memeyi iyi kavramış demektir. Bazen hızlanıp yavaşlayabilir bu onun emmediği anlamına gelmez. Şakaklarına bakıp çene kaslarının çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Emzirirken Yapmanız Gerekenler

  • Bebeğiniz memeyi tamamen kavrayamazsa o pozisyonda uğraşmak yerine, onu memeden çekin ve yeniden deneyin.
  • Kendinizi gevşetin, sırtınızı kamburlaştırmayın ve kollarınızı germeyin. Göğüsleriniz büyük ve çok yumuşaksa elinizle memenizi desteklemeniz onun süte kavuşmasını kolaylaştırır.
  • Göğsünüzü kesinlikle makas şeklinde sıkmayın. Göğsünüzü tutarken C ya da U pozisyonunu deneyin.
  • Bebeğinizi göğsünüze yaslayın ve tam olarak memenin ağzına yerleştiğinden emin olun. Bu pozisyonda burnu göğsünüze gömülmüş gibi görünebilir ancak telaş yapmayın. Burun delikleri geniş, burnu kısa ve kalkık olduğu için nefes alabiliyor.
  • Bebeğinizin memeye kolayca ulaşması için çenesini aşağı doğru çekmeyin. Onu doğru pozisyonda tuttuğunuzda o bunu kendiliğinden yapacaktır.

Emzirme Pozisyonları

Emzirme pozisyonlarının rahatlık kıstası anne ve bebeğe göre değişir. Stabil bir pozisyonda kalmaktansa size bahsedeceğimiz en iyi emzirme pozisyonlarını deneyin. Böylece sizi ve bebeğinize konfor sağlayan pozisyonu bulmuş olacaksınız.

Beşik Pozisyonu (Kucaklama pozisyonu)

Sırtınızın arkasına bir yastık koyun. Diğer yastığı da bebeğinizi tuttuğunuz kolun diresek altına da koyabilirsiniz. Bebeğinizin başını ön kolunuzun üzerine (iç dirseğe) yerleştirin ve kolunuzun devamında bebeğinizin boylu boyunca uzanmasını sağlayın. Karnı sizin karın hizanızda ve vücudu sizinkine çok yakın bir şekilde uzanıyor olmalı. Bebeğinizin burnu meme hizasında bulunmalı.

Koltuk Altı Pozisyonu

Rahatça oturmak için belinizi yastıkla destekleyin. Bebeğinizi memenizin seviyesine getirmeye yardımcı olacak yastığın üzerine yerleştirin. Bebeğinizin üst vücudunu kolunuzla, boynunu ise elinizle destekleyin, vücudunun alt bölümünü ise koltuk altınızda kalacak şekilde konumlayın.

Bu pozisyon bebeği net bir şekilde görmenizi sağlarken, bebeğin başını daha iyi kontrol etme imkanı verir. Emme gücü zayıf olan prematüre bebekler için bu pozisyon idealdir. Sezaryen doğum yapan anneler için de uygun olan koltuk altı pozisyonu, kesi bölgesine baskı yapılmasını engeller.

Yatarak Emzirme Pozisyonu

Yatakta emzirme pozisyonu olarak da geçen bu pozisyonda, bebek de anne de yatar pozisyondadır. Başınızın altına bir yastık alın ve yan uzanın. Bebeğinizi size bakıyor şekilde vücudunuz yakın bir pozisyonda yatırın. Onu kendinize yaklaştırın ve memenizle temas kurmasını sağlayın. Bebeğinizin vücuduyla kafası aynı hizada olmalı. Başı geriye ya da ileriye doğru olursa yutkunmakta zorlanabilir. Çenesinin göğsünüzün alt kısmına gömülü bulunmasına dikkat edin. Bu pozisyon, sezaryen doğum yapmış ve hareket kısıtı olan anneler için idealdir. Gece acıkmalarında da yine anneler bu pozisyonu kullanabilirler.

Çapraz Beşik Pozisyonu

Bebeğinizi hangi memenizle emzirecekseniz onu memenin çaprazındaki iç kolunuzun üzerine yatırın. Bebeğinizin kafasını elinize yerleştirin. Diğer elinizle parmaklarınızı U pozisyonuna getirerek göğsünüzü tutun. Bebeğinizi yükseltmek ve ağırlığını desteklemek için kucağınıza yastık koyarak dirseğinizle bu yastıktan güç alabilirsiniz.

Bu pozisyon genelde bebeğin memeye kenetlenmede güçlük çektiğinde kullanılır. Bebeğin başını destekleyerek memeye yaklaşması onun işlerini kolaylaştıracaktır. Fakat sık sık ve uzun süre bu şekilde kalmak annede sırt ağrısı ve karpal tünel sendromu riskini arttırabilir. Bu nedenle bu pozisyon bir alternatif olsun.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız