Gebelik sırlarla ve mucizelerle dolu bir durum. Fakat bu mucizeler döneminde beklenmedik olaylar da gerçekleşebiliyor. Bunlardan en merak edileni dış gebelik. Bu durum çok sık görülmese de mutlaka hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Dış Gebelik Nedir?

Normal bir gebelikte embriyo, rahim içine yerleşir. Embriyonun rahim içi dışında bir yere yerleşmesi (Fallop tüpleri, yumurtalık, karın içi vb.) durumunda  gerçekleşir ve bu durum, olağanüstü bir durumdur. Dış gebelikte, neredeyse tüm hamilelik belirtilerinin yaşanmasına rağmen bebek, ultrasonda bebek görünmez. Bu durum, doktorların yaptırdıkları testler sonucunda kesinlik kazanır ve tedavi süreci başlanmış olur.

Dış Gebelik Belirtileri

Bu durum, tipik erken hamilelik belirtilerini yaşamanıza neden olur. Dış gebelikte; adet gecikmesi, sabah bulantıları, memelerde şişkinlik ve hassasiyet gibi durumlar yaşanır. Üstelik kan ve idrarda yapılan hamilelik testlerinde de sonuç pozitif çıkar. Bu da  durumunun geç anlaşılmasına neden olabilir. Fakat normal gebelik belirtileri dışında dış gebelik bazı semptomlarla kendini belli edebilir.

  • Karın, pelvis, omuz ya da boyunda ara ara gelen keskin ağrılar
  • Vajinal kanama ve kasıklarda hissedilen sancılar
  • Halsizlik
  • Baş dönmesi ve bayılma

Bu ve buna benzer belirtiler yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebeliğin anlaşılması, yapılan testlerle mümkün olur. Hamileliğin ilk döneminde yapılan beta HCG ölçümleri bu konu hakkında fikir verir. Beta HCG testlerinde normal hamilelerde  değerler 2’ye katlanırken, dış gebelikte bu değer düşüktür. Beta HCG değerleri yüksek miktarlara ulaşsa bile, ultrasonda rahim içerisinde bebek görünmemesi ile bu durum teşhis edilebilir. Bebeğin ultrasonda görünmemesiyle laparoskopik işlemleri yapılır ve dış gebelik teşhisi kesinse tedaviye başlanır. Annenin durumuna göre doktor dış gebelik ameliyatı ya da ilaç tedavisini tercih edebilir. Dış gebeliğin sonlandırılması işlemlerinden sonra iyileşme süreci tamamlandığında anne tekrar gebe kalabilir. Tüp bebek tedavisinden sonra anne tekrar tüp bebek tedavisine başlayabilir. Dış gebelik bu konunun sonu değildir, endişelenmeyin.

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Dış gebelik embriyonun rahim içine değil de rahim dışında bir bölgeye tutunma halidir. Embriyonun gelişmesi ve doğu mümkün olmaz.
  • Bu vakada hamilelik belirtilerin tamamı görülür. Bu nedenle dış gebelikte adet kanamaları görülmez.
  • Bu durum genelde hamileliğin 6. ile 8. haftalarında belirlenebilir.
  • Geçmişte yaşanan bir ameliyattan kalan yara dokusunun kanalları kapatması, çeşitli enfeksiyonlar, döl yatağı borusunun normal şekilde gelişim göstermemesi dış gebelik nedenleri arasında bulunabilir.
  • Sigara, daha önce dış gebelik geçirmek, doğurganlık tedavisi amacıyla kullanılan ilaçlar da bu durumu kolaylaştırabilir.

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız