Dış Dünyadaki Tehlikeler ve Güvenlik Önlemleri

0
412

Çocuğunuzla dışarıda vakit geçirmek, ikiniz için de eğlenceli olabilir. Ancak güneşten, nemden ve böceklerden korunduğundan emin olmanız gerekir.

Dışarıda keşfedilmeyi bekleyen çok şey var ancak ufaklığınızı bir dizi yeni tehlikeye karşı korumak konusunda ekstra dikkatli olmanız gerekir. İşte izlememiz gereken bazı adımlar:

Ateşlenme:

Bebekler özellikle ısıya karşı savunmasızdır, bu nedenle çocuğunuzu serinletin ve yeteri kadar sıvı aldığına emin olun. Yüksek ateş ile kuru cilt veya yüksek ateşle nemli cilt ciddi bir ısı reaksiyonuna işaret eder. Her ikisi de çocuk doktorunu aramanız için geçerli sebepler. Çocuğunuz 40.5 dereceden daha yüksek ateşi varsa ya da güneş çarpmasından şüpheleniyorsanız, acilen sağlık hizmetlerini arayın. Giysilerini çıkartarak ve oda sıcaklığında suyla süngerle ıslatarak mümkün olduğunca çabuk soğutun.

Böcek ısırıkları:

Ormanlık bölgelerde ve çimenlik alanlarda çocuğunuza uzun kollu hafif kumaştan giysiler ve pantolon giydirerek olası böcek ısırıklarına karşı koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra pediatrik olarak onaylanmış böcek kovucu spreyleri kullanabilirsiniz. Spreyi bebeğinizi giydirmeden önce giysilere sıkın böylece çocuğunuz spreyi teneffüs etmemiş olur. Parlak, renkli baskıların ve çiçek desenlerinin arıları ve böcekleri çektiğini unutmayın. Eğer çocuğunuzu bir arı sokarsa iğneyi eliniz veya cımbızla çekerek çıkarmayın. İğnenin giriş yönünün tersine olacak şekilde kredi kartıyla hafifçe ittirin. Karbonat- su karışımı ve kremler rahatlama sağlayabilir. Arının soktuğu yerde biraz kabarma ve kaşıntı normaldir fakat çocuğunuzun nefes alıp vermesi zorlaşıyorsa veya hırıltılı nefes alıp vermeye başlamışsa,  yüz ve dudak bölgesinde şişlik varsa veya çocuğunuzun arıya alerjisi varsa acilen tıbbi desteğe ihtiyacınız var demektir.

Su tehlikeleri:

Eğer havuzunuz varsa mutlaka etrafını çitle çevirin ve komşularınızdan da aynısını isteyin. Su birikintisinin yakınında asla ve asla bebeğinizi yalnız bırakmayın. 3 santim derinliğindeki su birikintilerinde bile boğulma vakaları gözlenebilir. Ve mutlaka çocuklar için suni teneffüs kursuna başvurun.

Güneş yanığı:

Güneş yanığının üstesinden gelmenin en iyi yolu, çocuğunuzu güneşten uzak tutmaktır. Güneşe maruz kalan cilde her zaman en az 15 faktör güneş kremi uygulayın ve şemsiye, uzun kollu gevşek kıyafetler veya geniş ağızlı şapkalar ile çocuğunuzu koruyun. Güneş yanığı ortaya çıkarsa ve çocuğunuz hasta hissetmeye başlarsa, çocuk doktorunuza danışın eğer çocuğunuzun ateşi 40 derecenin üzerine çıkarsa yine mutlaka doktorunuza ulaşın.

Döküntüler:

Sıcak havalarda bebeğinizin nemli ve katmanlı bölgelerinde ter bezlerinin tıkanmasıyla meydana gelen kızarıklıklardır. Serin sabunsuz banyolar, mısır nişastası ve gereksiz giydirmeden kaçınmak gibi önlemler genelde 2 -3 gün içinde bu döküntülerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Zehirli sarmaşıklar da benzer bir duruma sebep olur. Temas durumunda temas eden bölgeyi soğuk suda bekletmek veya buz ile masaj yapmak iyi gelecektir. Bunu gün içinde bir kaç kez tekrarlamak etkili olacaktır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız