Daha önce hiç yapmamış olsanız bile diş buğdayı söylemini duymuşsunuzdur. Evet, ortada buğday var ve bir de bebek. Peki, bu ikisinin ilgisi nedir? Bu organizasyon, malzemeden çok öte bir etkinlik. Bebek ilk dişini çıkardığında bunu kutlamak için bir etkinlik düzenlenir ve bu etkinliğin ana yemeği diş buğdayıdır. Bu etkinlik dişten öte, hem şimdiye kadar gelişimini sağlıklı bir şekilde yaşayan hem bebeği için büyük çaba harcayan annenin emeklerini kutlamak için düzenlenir. Peki, diş buğdayı nasıl hazırlanır? Parti hediyeleri, ikramları ve tüm ayrıntılarıyla işte burada!

Diş Buğdayı Nedir?

Diş buğdayı, kökü çok eskilere dayanan bir Türk geleneğidir. Bebeğin dişi çıktığı zaman kutlanan bu olay diş hediği olarak da anılır. Diş buğdayı bebeğin dişlerinin kolayca çıkması, hayatının bereketli olması inanışına göre yapılır. Tabii ki sadece bir dilek ya da eğlencenin bir kılıfıdır. Asıl amaç, bebeğin şimdiye kadar gösterdiği gelişimi kutlamak ve hamilelik de dahil aylarca bebeği için uğraşan anneyi rahatlatmak olabilir. Bu parti, ayrıca eğer ihtiyaç varsa anne-babalara yapılacak olan maddi yardımların da önünü açmak için iyi bir yöntemdir.

Diş buğdayı ve baby shower’ı birbirine karıştırmayın. Baby shower, batıdan gelen bir fikirdir ve bu parti bebek doğmadan önce yapılır. Bebeğin dünyaya gelişini kutlayan bu etkinlikte annenin çevresi anneye bebeğin ihtiyaçlarını alabilmek için yardımcı olur. Diş buğdayı ise bebeğin dişleri çıktığı zaman yapılan geleneksel bir etkinliktir.

Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle rahatlayın, bu çok ayrıntı gerektirecek bir organizasyon değil. Genellikle aile arasında olan diş partisine tabii ki yakın aile dostlarınız da katılabilir. Bu anlamlı kutlama için hazırlıklarını keyifle yaparak hiç unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz. Adım adım diş partisi organizasyonunu nasıl yapabileceğinize bir bakalım.

Gelecekler Listesini Hazırlayın

Bu organizasyon genellikle aile arasında olur. Sadece kadınların değil erkeklerin de katılabildiği bu organizasyonda en yakınlarınız yanınızda olmalı. Aile dışında yakın aile dostları da çağırılır. Bu önemli partide unuttuğunuz isimlerin olmasını engellemek için bir liste yapabilirsiniz. Böylece kimse çağırılmadığı-unutulduğu için kırılmaz. Eğer diş partisi davetiyesi hazırlamak isterseniz, renkli kartonların kapak tarafına beyaz kartondan diş şekli kesip yapıştırabilir, boncuk ve kurdelelerle davetiyenizi renklendirebilirsiniz. Diş partisi için hazır davetiyelerden de yararlanabilirsiniz.

Diş Buğdayı Konsepti Konusunu Düşünün

Kusursuz diş buğdayı parti konsepti oluşturmak imkansız olabilir. Fakat yapabileceğinizin en iyisini yapmak için kendinizi yormadan ve çevrenizden yardım isteyerek iyi bir organizasyon hazırlayabilirsiniz. Diş partisi konseptlerinin sırrı detaylarda. Bu detayları bir gözden geçirelim.

Diş Buğdayı Pastası

Bu konuda şanslısınız, isterseniz muhteşem diş buğdayı pasta tasarımlarıyla pastanızı seçebilirsiniz. İster bebeğinizin fotoğrafını pastada kullanabilir, isterseniz şeker hamuruyla süslenmiş konsepte uygun pastaları tercih edebilirsiniz. Bunun için butik pastaneler size güzel pasta seçenekleri sunacak.

Diş Buğdayı Süsleri

İşte geldik en muhteşem detaya. Bir masa yapacaksanız ve diş buğdayı parti konseptini masanız tamamlayacak. Masanızda kartonlardan oluşturmuş diş partisi süsleri olabilir. Bu karton süslerin üzerinde çok tatlı mesajlar yazabilir. “Dişim çıktı.”, “Hedef 32 diş.”, “Hepinizi ısırırım.” Vb. mesajların yer aldığı küçük karton süsler, konseptinizin en tatlı ayrıntısı olabilir. Yine bu mesajların yazdığı balonlar ya da masa örtüsü ve pasta renginize uygun renkli balonlarla ortalığı hareketlendirebilirsiniz. Diş şeklinde renkli plastik/karton tabaklar, kurdeleli plastik/karton bardaklar kullanılabilir. Diş partisi masanıza bakacak olursak listenizi kabaca şöyle yapabilirsiniz.

 • Masa örtüsü, runner
 • Karton, çubuklu diş partisi mesajları
 • Pasta
 • Renkli makaronlar
 • Diş şeklinde yaptırabileceğiniz kurabiyeler
 • Diş buğdayını koyabileceğiniz ve servis edebileceğiniz karton kase ya da bardaklar.
 • Renkli balonlar
 • Hediyelikler

Diş Buğdayı Hediyelikleri

Bebeğinizin doğum sürecinde ve şimdiye kadar yanınızda olan, bu mutlu organizasyonunuza katılan dostlarınıza vereceğiniz diş buğdayı hediyeleri de çok önemli. Bu hediyeleri bir organizasyon firmasına yaptırabilirsiniz. Annelerin en çok tercih ettikleri diş partisi hediyeleri:

 • Bebek fotoğrafının bulunduğu magnetler
 • Lavanta keseleri
 • Diş şeklinde anahtarlıklar
 • Üzerinde bebeğinizin fotoğraflarının bulunduğu diş macunu ve fırça seti
 • Hediyelik sabunlar

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız