Çocuklarla Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları

0
114

Çocuklarınızın ne hissettiklerini ve düşündüklerini söyleyebilmeleri için sadece güzel şeyler ya da iyi haberler değil aynı zamanda öfke, utanç, üzüntü ve korkularını anlatmaları için de konuşmaya teşvik etmek önemlidir. Beden dili ile çocukların ne dediğini gerçekten anlayabilmeniz için odaklanmak, farklı yaştaki çocukların neleri anlayabildiklerini ve konuşmada ne kadar dikkat gösterebileceklerini öğrenmek gerekir. Çocuklarla iyi iletişim kurmak, onlarla bağınızı geliştirir ve sizi dinlemelerini teşvik eder.

Bazı çocuklar konuşabilmek için cesaretlendirilmeye ve olumlu geri bildirimlere ihtiyaç duymaktadır. Başkalarıyla ya da bir şeyle meşgul olduğunuzda sizinle konuşmak onlar için zor olacaktır. Bu anlamda onları dinlemek için meşgul olduğunuz konuya ara vermeniz gerekmektedir.

Çocuğunuzla iletişiminizi geliştirmek için en iyi ipuçları:

Çocuğunuzla iletişiminizi, düşüncelerine ve duygularına değer verdiğinizi göstererek ve onların kendilerini ifade etmesine yardımcı olarak geliştirebilirsiniz. Örneğin; onlarla sohbet etmek için zaman ayırın ve sizinle iletişim kurmasına izin verin. Bunu yapmak için aile yemekleri harika bir zaman olabilir. Gündelik şeyler hakkında konuşun. Çocuğunuzla iletişim halinde olmanız büyük veya zor sorunlar ortaya çıktığında üstesinden gelmek kolaylaşabilir.

Öfke, neşe, hayal kırıklığı, korku ve endişe dâhil olmak üzere her türlü duygu hakkında konuşmaya, iletişime açık olun. Bu, çocuğunuzun duyguları isimlendirmesine yardımcı olur. Öfke hakkında konuşmak, öfkeden farklıdır. Aradaki farkı öğrenmek, iletişim kurmayı öğrenen bir çocuk için önemli bir adımdır.

Çocuğunuzun beden dilinden hareketle size söylediklerini anlamaya çalışın ve sözsüz mesajlara da cevap vermeye çalışın. Problemleri çözmek için birlikte çalışın ve bir sorunu her zaman hemen çözemeyeceğinizi unutmayın.

Çocuğunuzu gerçeği söylemesi için cesaretlendirerek ve destekleyerek ve bunu yaparken onu överek dürüstlüğün önemini vurgulayın.

Dinlemeye istekli olun. Genelde, çocuğunuzun kendisi için önemli bir şey hakkında konuşmaya ne zaman başlayacağını tahmin edemezsiniz.

Çocuklarınızın en çok konuşabilecekleri, sizinle iletişim kurmak isteyebilecekleri zamanlara dikkat edin. Örneğin yatma vakti, akşam yemeğinden önce, arabada. Sohbeti siz başlatın; bu çocuklarınızın yaşamlarında neler olup bittiğini umursadığınızı anlamalarını sağlar. Her çocuğa birebir zaman ayırın ve bu süre zarfında başka şeyler planlamaktan kaçının. Çocuğunuzun ilgi alanlarını öğrenin ve bunlara ilgi gösterin. Bir soruyla sohbete başlamak yerine ne düşündüğünüzü paylaşarak sohbete başlayın.

Çocuklarınız endişelerinden bahsederken, ne yapıyorsanız onu bırakın ve dinleyin. Onların bakış açısını dinleyin. Cevap vermeden önce konuyu toparlamalarına izin verin. Onları doğru anladığınızdan emin olmak için söylediklerini tekrarlayın.

Çocuğunuza, önerilerini, neye ihtiyaç duyabileceğini, karmaşık duygularla başa çıkmasına yardım etmek veya bir problemi çözmesine yardımcı olmak için sorun. Çocuklar taklit ederek öğrenirler. Çoğu zaman öfkeyle başa çıkmada, sorunları çözmekte ve duygusal çatışmalarda liderliğinizi takip edeceklerdir. Çocuklarınızla konuşun. Çocuklar kendi seçimlerinden öğrenirler. Sonuçlar tehlikeli olmadığı sürece, adım atmayın. Çocuğunuzun sizi rahatsız eden şeyin küçük bir kısmını söyleyerek sizi test edebileceğini unutmayın. Söylediklerini dikkatlice dinleyin,  onları konuşmaya teşvik edin. Böylece hikâyenin geri kalanını paylaşabilirler.

Çocuğunuzla konuşurken onu nasıl dinlemelisiniz?

Çocuğunuzun söyleyecek önemli bir şeyi olduğunda veya bir problem yaşadığında, onu gerçekten dinlediğinizi hissetmesi iletişim adına çok önemlidir.

Sağlıklı dinleme için şunları deneyin:

  • Net kelimeler kullanarak ve sözünü bölmeden ilginizi gösterin
  • Çocuğunuzun yüz ifadelerini ve beden dilini izleyin. Sizinle nasıl iletişim kurmaya çalıştığına dikkat edin. Dinlemek sadece kelimeleri duymakla sınırlı değildir. Aynı zamanda bu kelimelerin ardında ne olduğunu anlamaya çalışmakla da ilgilidir.
  • Çocuğunuzun onu dinlediğinizi bilmesi ve size söylediği önemli mesajları gerçekten anladığınızdan emin olması için çocuğunuzun söylediklerini tekrarlayın ve göz teması kurun.
  • Lafına atlamamaya, çocuğunuzun konuşmasını kesmemeye veya kelimeleri düzeltmemeye özen gösterin.
  • Problem çözme konusunda acele etmeyin. Çocuğunuz o an sadece dinlemenizi ve hislerinin ve bakış açısının önemli olduğunu anlamanızı isteyebilir.
  • Çocuğunuza nasıl iyi bir dinleyici olunacağını gösterdiğinizde, onun dinleme becerilerini de geliştirmesine yardımcı olursunuz.

Çocuğunuzu dinlemeye nasıl teşvik edersiniz?

Çocuklar genellikle dinlemeyi öğrenmenin yanısıra diğer insanların konuşmasını bölmemekle ilgili bazı basit hatırlatıcılara ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun iyi bir dinleyici olmasını sağlamak için;

  • Çocuğunuzun konuşmasını bitirip sonra cevap verin. Bu durum çocuğunuza dinlemenin iyi bir örneğini oluşturur.
  • Çocuğunuzun anlayacağı bir dil ve düşünceleri kullanın. Çocuğunuzun neden bahsettiğinizi anlayamaması durumunda dikkatini çekmeniz zor olabilir.
  • Eleştiri ve suçlamadan kaçının. Çocuğunuzun yaptığı bir şeye kızıyorsanız, neden tekrar yapmaması gerektiğini açıklamaya çalışın.
  • İyi bir rol model olun. Çocuğunuz sizi izleyerek nasıl iletişim kuracağını öğrenir. Çocuğunuzla (ve çevrenizdeki diğer insanlarla) saygılı bir şekilde konuştuğunuzda, bu olumlu iletişim hakkında ona güçlü bir mesaj verir.

Boşanma Sonrası Çocuklarla İletişim Nasıl Olmalıdır başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız