Çocuklarla Doğru İletişim Sırrı: Çocuklaşın!

0
365

Çocuklar ve yetişkinlerin ruh dünyası çok farklıdır. Yetişkinler; yarınlar için kaygılanır, öfke duyar, plan yapar, belki de geçmişe takılır… Fakat çocuğun dünyasında yetişkinlerin ön plana aldığı hiçbir madde gündeme gelmez. Çocuklar için ne geçmişin ne geleceğin herhangi bir önemi yoktur. Aslında çocuklar mutluluğun sırrını biliyor diyebiliriz.

Bu iki dünya birbirine çok uzakken çocuklarınızla iletişim kurmakta oldukça zorlanıyor olabilirsiniz. Çocukla iletişime geçerken ve eğitimini sağlamak isterken önce onun dünyasına girmeniz gerekiyor. Onu kendi dünyanıza çekmeniz ve sizin gibi düşünmesini istemeniz muhtemelen onu mutsuz edecektir. Bunun için çocuklarla iletişim kurmanın en güçlü yolu kesinlikle onun dünyasına misafir olmak yani çocuklaşmak! Bir ebeveyn ancak çocuklaşabilirse onun dünyasını, yaşadıklarını ve düşüncelerini anlar. Çocukla iletişim kurmanın en güçlü yolu budur. Peki nasıl çocuklaşabiliriz?

Heyecanlarını Önemseyin

Çocuklarla iletişim kurmanın en iyi yollarından biri tam olarak bu. Olayları çocukların gözüyle görebilmek için onun heyecanına ortak olmalısınız. Çocuklar heyecanlandıkları, ilk defa tanıdık oldukları her şeyi anne ve babalarıyla paylaşmak isterler. Onun heyecanla anlattığı şeyleri ilgiyle dinlemeli ve heyecanını paylaşmalısınız. Mesela, “Anne kocaman bir dozer gördüm çok büyüktü!” diye size heyecanla koştuğunda ona, “Ne kadar büyüktü? Dinozorlardan bile mi büyüktü?” tarzında sorular sorabilir, o dozeri çok merak ettiğinizi vurgulayabilirsiniz. Aksi halde onun anlattıklarına cevap vermezseniz onunla ilgilenmediğinizi düşünecek ve heyecanının önemsiz olduğunu kabul edecektir. Bu durum da iletişim kopukluklarınıza ve çocuğun kendini ifade etme isteksizliğine yol açacaktır.

Ona da İhtiyacınız Olduğunu Belirtin

Sizin çocuklaşmanız onun olgunlaşmasını sağlayabilir. Bunun için ona bazı küçük sorumluluklar verebilirsiniz. O sizin birçok şeyi bildiğinizi tahmin ediyor fakat bazen ondan yardım isteyerek kendini kanıtlamasına imkan vermelisiniz. Mesela ona renkleri sorabilir, ne kadar çok renk bildiğine şaşırabilir ve ondan size bazı renkleri öğretmesini isteyebilirsiniz. Oyuncaklarını toplarken çok yorulduğunuzu söyleyerek ondan yardım rica edebilir, oyuncakları topladıktan sonra ona kocaman teşekkür öpücüğü verebilirsiniz.

İyi Bir Oyun Arkadaşı Olun

Onun şarkılarına eşlik etmek, birlikte dans etmek, sabah uyanır uyanmaz yatakta oyunlar oynamak, hikayeler anlatmak, oyuncaklarıyla vakit geçirmek… Yorulduğunuzu ve sıkıldığınızı hissedip bunları yapmayı ihmal ediyor olabilirsiniz fakat onu en iyi oyunlarda tanıyabilirsiniz. Birlikte eğlenceli zamanlar geçirmek bir yana onunla oyun heyecanını paylaşmak iletişiminizi güçlendirecek ve ona oyun kurgulamasına yardımcı olacak.

Şakalarına Gülün

Mizah anlayışını oluşturma adımlarında ona destek olabilirsiniz. Size şakalar yapmak istediğinde ona gülümseyebilir, onun şakalarına karşılık verebilirsiniz. Güldüğü şeyleri küçümsemeden, kayıtsız kalmadan onunla ilgilenmelisiniz. Eğer kötü bir şeye gülüyorsa ve kendine ya da çevresine zarar verecek şakalar yapıyorsa ona kızmamalısınız. “Evet biraz komik olabilir ama…” ile başlayan açıklamalar yapmak durumu çözecektir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız