Çocuklarda Yabancı Dil Eğitiminin Önemi

0
140

Dil nedir?

Birçok insan bu soruya net ve özlü bir tanım bulmakta zorlanır. Çünkü dil gerçekten birçok şeydir. Dil, cümlelerle birleştirilen sözcüklerden oluşur. Dil konuşma, okuma ve yazma için kullanılır. Genellikle farklı ülkelerle ilişkilendirilen birçok farklı dil vardır. Yine de bu, dil kavramını tam olarak açıklamaz. Örneğin, aynı kelime, konuşurken ses tonuna ve hatta yüz ifadelerine bağlı olarak çok farklı bir etki için kullanılabilir. Birçok insan ikinci bir dil öğrenebiliyor mu? İnsanlarla kendi dillerinde konuşabildiğiniz zaman, onlarla ilişkinizi derinleştirirsiniz. Bir çocuk olarak yabancı bir dil öğrenmek; kültürler arası arkadaşlıklar, daha geniş kariyer fırsatları, seyahat, başka kültürlerin dünyayı nasıl gördüklerine dair derinlemesine bilgi edinmek için bir fırsattır.

Araştırmlara göre;

Araştırmalar, iki dili konuşan kişilerin çoklu görev ve odaklanmayı gerektiren işlerde daha iyi olduğunu göstermiştir. Yeni araştırmalar, birden fazla dile maruz kalan bir yaşından küçük bebeklerin bile, tek dilli olanlara kıyasla beyninde farklı bilişsel kalıplar oluştuğunu gösteriyor.

Hepimiz dil öğrenmede sünger olarak tabir edilen bebekleri duymuşuzdur. Araştırmalar, öğrenmenin erken dönemini dil edinimi için “kritik bir dönem” olarak gösterir. Belli bir yaştan sonra ikinci dil öğrenme kabiliyetimiz azalır.

Bir yabancı dili öğrendikten sonra başkalarını öğrenmek her zaman daha kolay hale gelir.

Bu nedenle, çocuğunuzun yabancı bir dil öğrenmesini istiyorsanız, olabildiğince genç yaşta başlamasını sağlayın. Yabancı bir dil öğrenmek daha güçlü bir bakış açısı geliştirir. Dil ve kültür o kadar iç içedir ki yabancı bir dil öğrenmek hem kültürel bir anlayışı geliştirir hem de başkalarının dünyayı nasıl gördükleri hakkında derin bilgiler sağlar.

Farklı diller beynimizi farklı şekillerde geliştirebilir. Bazı dillerde coğrafi koordinatlar  (kuzey, güney, doğu ve batı) bir şeyin konumunu tanımlamak için kullanılır. Asla sol ve sağ gibi öznel terimler kullanılmaz. Birçok meslek, ikinci bir dil gerektirir bu da ikinci bir dil bilenlere fırsat sağlar ve yabancı bir dili konuşmak, diğer ülkelerdeki işlere, uygun olmanızı kolaylaştırabilir. (özel becerileriniz varsa)

Uluslararası seyahat, çocukların bakış açılarını genişletmenin ve dünyadaki çeşitliliği ve güzelliği ilk elden tecrübe etmelerine yardımcı olmak için harika bir yoldur. Ziyaret ettikleri ülkenin dilini konuşabilmek, daha derin bağlantı ve kavrayış imkânını ortaya çıkarır. Ve yabancıların çoğu,  konuşmaları akıcı olmasa bile çocuklarınızın gösterdiği çabayı takdir edecektir.

Yabancı dil öğrenmek, çocukların dünyayı farklı pencerelerden görmesine yardımcı olur. Bir problem için çoklu bakış açısıyla düşünebilme yeteneği, problem çözmenin temel taşıdır.

Dilin gelişimi, çocuğunuzun beyin ve bilişsel gelişimi ile yakından ilişkilidir. Araştırmalar, büyük bir kelime haznesine sahip olmanın yaratıcılığı artırdığını ve insanların yeni fikirler üretmelerine yardımcı olduğunu göstermiştir. Birden fazla dil öğrenmenin de birçok yararı vardır. Başka bir deyişle, dilin gelişimi belirgin olarak görülemez ancak çocuğunuzun yaşamın ilk yıllarındaki genel gelişimi için güçlü bir şekilde bağlantılıdır ve büyük önem taşır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız