Çocuklarda Uyku Sorununa Çözümler

0
53

Çocuklar bazen uyumakta zorluk çekebilir. Bazı uyku problemleri, çocukların yatma zamanlarındaki düzensizlik ve uyku ortamları ile ilgilidir. Bu uyku problemlerini uyuma alışkanlıklarını teşvik ederek yönetebilirsiniz.

Bazı uyku problemleri sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite eksikliği gibi şeylerden kaynaklanabilir. Birtakım basit değişiklikler yaparak bu problemleri çözebilirsiniz. Bazı uyku davranışları ise bir problem gibi görünebilir ancak aslında oldukça tipiktir. Buna gece korkuları, kâbus ve uyurgezerlik dâhildir. Ayrıca altını ıslatma ve tuvalet sorununu da içerebilir. Diğer uyku problemleri, hastalıklardan, sağlık koşullarından veya endişeden kaynaklanır. Bu tür uyuma sorunları hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Uyuma sorunları genellikle doğru uyku alışkanlıkları kazanmanın ilk haftasından sonra düzelmeye başlar. Herhangi bir gelişme görmüyorsanız, çocuğunuzun tıbbi veya psikolojik sorunları olabilir. Bu durumda da bir uzmanla konuşmalısınız.

Uyku öncesi davranışlar

Uyku öncesi aşırı gürültü ve hareket olması, çocukları heyecanlandırabilir ve uykuya yatmalarını zorlaştırabilir. Bu konuda, çocuğunuzun uyuması için bir saat kadar sessiz ve rahat bir ortam sağlamalısınız. Bazen çocukların normal yatma zamanlarında yapılan bazı değişiklikler, örneğin gün ışığından yararlanma, gecikme veya yeni bir yatak odası gibi durumlar uyumalarını etkileyebilir. Bu uyku problemleri genellikle çocuğunuzun uyku döngüsünün yeni bir düzene uyum sağlamasıyla bir hafta kadar sonra düzelir.

Uyku ortamı

Bazı ortamlar, çocukların uyumasını zorlaştırabilir. Çocuğunuzun uyku alanının sessiz, aydınlatmasının az ve ortamın ılık olduğundan emin olun.

Beslenme alışkanlıkları

Çocuğunuz yemek alışkanlığı, geceleri rahat uyumasını etkileyebilir. Çocuğunuzun gün içindeki yemek düzeninin uyku sorunlarına neden olabileceğini düşünüyorsanız, çocuğunuzun, özellikle öğleden sonra veya akşamları, aşırı enerji veren içeceklerden uzak durduğundan emin olun. Akşam yemeğini, çocuğunuzda aşırı mide doluluğu yapmayacak bir şekilde düzenleyin.

Çocuğunuz gün boyunca yeterince hareket etmiyorsa, geceleri uyumak için yorgun hissetmeyebilir. Çocuğunuzun gün boyunca daha aktif olmasını sağlamak gerekir. Çocuğunuzun dışarıda olması çok iyidir, çünkü gün boyunca bol miktarda alınan gün ışığı uyumaya yardımcı olur.

Kâbus ve uyurgezerlik

Çocuğunuz bazen çığlık atarak veya ağlayarak uyanıyorsa, kâbus görüyor olabilir. Bazı çocuklar da uyurgezerlik görülebilir. Kâbuslar ve uyurgezerlik normal olsa da sizde endişe yaratıyorsa veya çocuğunuzun davranışları aşırılaştıysa, bir uzman ile konuşmak en iyisidir.

Yatak ıslatma ve tuvalet

Çocuğunuz gece yatağını ıslattığı için uyanabilir. Ya da tuvalete gitmek için uyanır ve sonra uyumakta zorlanır.

Yaygın çocukluk hastalıkları

Soğuk algınlığı veya kulak enfeksiyonları gibi yaygın çocukluk hastalıkları bazen çocukların uyumasını zorlaştırabilir. Çocuğunuz hastalandıysa, onu rahatlatmak ve sakinleştirmek için geceleri yanında olursunuz. İyileştikten sonra, geceleri uyandığında da yanında olmanızı isteyebilir. Bu durumda çocuğunuzun normal yatma alışkanlığına geri dönmesi konusunda sabırlı olmanız gerekir.

Kronik sağlık sorunları

Astım veya epilepsi gibi kronik sağlık sorunları da çocukların uykusunu etkileyebilir. Uyku sorunu ve kronik bir rahatsızlığı varsa, çocuğunuzun doktoru ile konuşmanız gerekir. Bazı çocuklar horlar. Çocuğunuz sürekli horluyorsa, yine çocuğunuzun doktoruyla konuşmanızda fayda var. Horlama uyku apnesinin bir işareti olabilir.

Endişe ve kaygı

Çocuğunuz bir şeyden endişe duyuyorsa, uyumakta zorlanabilir ve gece uyandığında uyumakta zorlanabilir. Ona endişesini giderecek sözlerle yardımcı olabilirsiniz. Bu bazı endişelerini gidermesine yardımcı olabilir. Endişeleri için çocuğunuzun duygularını kabul etmelisiniz ve nazikçe onu sabah konuşmaya ikna etmelisiniz.

Zorbalık gibi büyük sorunlar çocuğunuzun endişesini arttırabilir ve daha uzun bir süre boyunca uyku sorunu yaşamasına neden olabilir. Çocuğunuz bu sorun üzerinde yardımcı olmaya çalıştığınızı biliyorsa, rahat uyuyabilir. Anksiyete çocukların uykularını olumsuz etkileyebilir. Çocuğunuzun kaygısı alışılmadık derecede şiddetliyse doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışınız.

Çocuklar uyuyamadığında, ebeveynler de uykusunu alamayacaktır, aşırı stres ve depresyon geçirmesi de muhtemeldir. Bu nedenle, çocuğunuzun uyuma alışkanlıkları ve uyku problemleri üzerinde düşünmeniz ve sorunu çözmek için ona yardımcı olmanız en doğrusudur.

Çocuğunuzun ihtiyacı olan uyuma süresini ve kalitesini arttırmasına yardımcı olabilecek yöntemler;

Işıkları kısın.

Güneş ışığı, floresan ampuller, televizyon ve bilgisayar ve akıllı telefon ekranlarının yaydığı ışınlar, beynimizde uyanma tepkisini tetikleyen mavi dalga boyları içerir. Çocuğunuzun yatmadan önceki bir saat boyunca bu yapay ışık kaynaklarına maruz kalması uykuya dalmasını zorlaştırabilir ve uyku hormonu olan melatonin üretimini azaltarak uyku kalitesini düşürebilir. Floresan olmayan ışıklar bile kaynak tepedeyken bu etkiyi arttırabilir, tavan lambaları ve uzun lambaların kullanımından kaçınmaya özen gösterin. Gece çocuğunuza masal okuyun. Okuyacak havada değilseniz, elektronik bir kitap ya da yumuşak bir müzik deneyin. Ev ödevi için gece bilgisayar veya başka elektronik kullanan daha büyük çocuklar için günbatımında işleri bittiğinde ekranlarını kapatmalarını sağlayın.

Sakin bir ortam sağlayın.

Sakinleştirici, yatıştırıcı bir yatak odası ortamı çocuğunuzun uykuya dalmasına yardım etmede oldukça etkili olabilir. Huzurlu bir ortam yaratmak için görsel uyaranları azaltın. Yatağın uyuma ile eşleştirilmesi, çocuğunuzun yatağını sadece uyumak için kullanması gerektiği anlamına gelir ki televizyon izlemek, yemek yemek ve hatta oynama alanı değildir. Bu şekilde yatağın uyku için olduğunu bilecektir.

Bir düzen oluşturun ve ona bağlı kalın.

Yatma vakti düzeni, aynı saatte her gece aynı işlemleri sürekli olarak yapmak anlamına gelir. Rutini sağlamak için diş fırçalama ve pijama giymek gibi aktiviteler yapılabilir. Uyuma düzeni ayrıca çocuğunuzun beynindeki sirkadiyen (gündelik vücut ritmi) saati de destekler. Bunun nedeni, zamanla çocuğunuzun beyninin, gündüz ve yatmadan önce hazırlık aktivitelerini uyuma ile ilişkilendirmesidir. Ortalama bir rutin, uykuya yatmadan 30 ila 60 dakika önce başlar. Zamanlama rutinler için temeldir ve bazı esneklikler olsa da akşam 9 veya daha erken saatler 12 yaş ve altı çocuklar için özellikle tavsiye edilir. Diğer yandan çocuğunuza vücudunu anlamasını öğretin. Sağlıklı bir vücut sağlıklı uykuyu destekler, sağlıklı bir uyku da sağlıklı bir vücudu.

Çocuğunuza kendini nasıl rahatlatabileceğini öğretin.

Endişe ve gerginlik derin düşüncelere neden olabilir. Stres, kortizol seviyesini yükseltmesi ile ilişkili olarak uykuyu da engelleyebilir. Bununla birlikte, çocuğunuz rahat bir uykuya geçtiğinde kortizol seviyeleri azalır. Yatmadan önce banyo yapmanın faydası vardır. Sadece çocuğunuzu temiz ve rahat tutmanın bir yolu değildir. Banyo yapmak çekirdek vücut sıcaklığında bir düşüş yaratır ve bu durum uyuma döngüsünün başlamasına yardımcı olur. En ideal banyo zamanı yatmadan en az bir saat öncedir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız