Çocuklarda Tırnak Yeme Sorununa Çözümler

0
186

Çocuklar neden tırnaklarını yer?

Çocuğunuz merak, can sıkıntısı, stresi hafifletme, alışkanlık veya taklit gibi birçok nedenden dolayı tırnaklarını yiyebilir. Tırnak yeme, parmak emme, burun çekme, saç bükme veya çekme ve diş gıcırdatma gibi hareketleri “sinir alışkanlıkları” nın en yaygın olanıdır . Aynı zamanda yetişkinlikte de devam etmesi en muhtemel olanlardır.

Büyümek çocukları endişelendirebilir ve bunun yarattığı gerilim ve baskıları çoğu ebeveynler fark etmezler. Çocuğunuz orta derecede kemiriyorsa (kendini incitmiyorsa) ve bilinçsizce (örneğin televizyon izlerken) ya da belirli durumlara (örneğin performans ödevleri veya test çözme gibi) tepki olarak ısırmaya meyilliyse, bu küçük sorunlarla başa çıkma şeklidir. Telaşa ve endişelenmeye gerek yoktur. Her ihtimalde, çocuğunuz sonunda kendi başına duracaktır ancak tırnak ısırmak istediğinizden daha uzun sürerse ya da dayanılamayacak derecede bir alışkanlıksa, bırakması için basit yollar vardır.

Tırnak yeme alışkanlığına karşı neler yapmalıdır?

Endişelerini giderin.

Çocuklar bizi endişelendiren bir şey yaptığında ilk tepkimiz, davranışı durdurmaya çalışmaktır ve bu uzun vadeli bir amaç için iyidir. Ancak bunu yapmadan önce, davranışın altında yatan nedenlerle ilgilenmeniz ve çocuğunuzun hayatında ele almanız gereken bir sorun olup olmadığını düşünmeniz çok önemlidir.

Çocuğunuzu neyin endişelendirebileceği hakkında bir fikriniz varsa; baskı, ailede boşanma, yeni bir okul veya yaklaşmakta olan bir okul gösterisi, endişelerini anlatmasına yardımcı olmak için özel bir çaba gösterin. Elbette çoğu çocuk için yapılması kolay gibi gelse de tırnak kemirme karşısında basit ya da onun mantığına uymayan bir neden önermeniz, onu gerçekten neyin rahatsız ettiğini söylemesine engel olabilir.

Dürtme ya da cezalandırma.

Çocuğunuz tırnaklarını kemirmeyi gerçekten durdurmak istemiyorsa, muhtemelen bu konuda çok fazla şey yapamazsınız. Diğer psikolojik sıkıntılar gibi tırnak ısırma da bilinç dışı bir durumdur. Çocuğunuz ne yaptığının farkında değilse, onu dürtmek ve cezalandırmak işe yaramaz bir yöntemdir. Eğer bu alışkanlık sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, sınırları belirlemeyi deneyin.  En önemli şey, temelde rahatsız edici olanı, artan bir sorun haline dönüştürmekten ya da duygularını hafife almaktan kaçınmaktır. Öfkenizi mümkün olduğunca bastırın ve ‘Tırnaklarını kemirmeyi bırak!’ gibi uzun ve yorucu cümleler kurarak çatışma yaratmaktan kaçının.

Genel olarak, çocuğunuz kendine zarar vermediği ve aşırı gergin görünmediği sürece, en iyi çözüm tırnaklarını düzgün bir şekilde kesmek, ellerini sık sık yıkamasını hatırlatmak ve dikkatinin başka bir yere odaklanmasını sağlamaktır. Ona durması için baskı yaparsanız, sadece gerginleşmesine ve tırnak yemeye yönelmesine neden olursunuz. Dahası, sizin yapacağınız herhangi bir doğrudan müdahale; tırnaklarının üzerinde acı tatlandırıcılar sürmek, boyamak gibi, onun canını yakmak değil yardımcı olduğunuzu ifade etseniz de ona bir ceza gibi gelecektir. Alışkanlık için her kadar az telaşa kapılırsa, hazır olduğunda kendi başına durması o kadar muhtemeldir ve sizden yardım istemek için kendisini rahat hissetme olasılığı o kadar artar.

Tırnak yemeyi bırakma isteğine yardımcı olun.

Çocuğunuzun arkadaşları veya kardeşleri onunla dalga geçiyorsa, tırnak yeme sorununu bitirmeye hazır olabilir ve bu süreçte sizin yardımınıza ihtiyacı olacaktır. İlk önce, onunla alaya maruz kalma hakkında konuşun ve nasıl hissettiğini anlatması için teşvik edin.  Ardından olası çözümlere geçin.

Alışkanlıkları kırma hakkında konuşun.

Çocuğunuzla bu tip alışkanlıklarının neler olduğu ve bunları kırmanın nasıl mümkün olduğu hakkında bir tartışma başlatın. Birlikte okumak için bu konuda kitaplar bulun ve beraber okuyun. Sonrasında, onun bu alışkanlığı bırakma planına ne kadar dahil olacağınıza karar verin. Kestiği zaman ona hatırlatılmasını mı istiyor, yoksa bu onu rahatsız edecek mi? Genellikle daha büyük çocuklar, daha az ebeveyn katılımını tercih ederler.

Alışkanlığının farkında olmasına yardımcı olun.

Çocuğunuzu ne zaman ve nerede tırnaklarını ısırdığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya teşvik edin. Unuttuğu zamanlar için sessiz, gizli bir hatırlatma üzerinde anlaşmaya varın. Hafif bir dokunuş, göz kırpma veya belirlediğiniz kod sözcük gibi.

Çocuklar, parmak uçlarına yapışkanlı bandaj takmayı ya da daha fazla ısırmayı zorlaştırmak için tırnaklarını birkaç kat oje ile boyamayı yararlı bulabilir. Çocuğunuz tırnaklarını acı tırnak boyası boyamayı denemek isterse sorun değildir, ancak mutlaka etiketini kontrol edin. Bazı çözeltiler, bir çocuğun gözlerine zarar verecek bileşenler içerebilir. Mutlaka bir alternatif önerin. Bir ya da iki tane etkinlik önerin. Örneğin, okurken elinde tutması için yumuşak, küçük bir nesne verin. Çocuğunuza bu alternatif alışkanlığı okuldan önce veya yatmadan önce birkaç dakika uygulamasını önerin.

Egzersizlere alıştırın.

Sevgili ebeveynler çocuğunuz ısırma ihtiyacı hissettiğinde derin derin nefes alma ya da yumruklarını sıkıp açma gibi egzersizler öğretin. Yeterince büyükse, ona bir tırnak törpüsünün nasıl kullanılacağını ve komodinin üstünde veya banyoda kullanışlı bir yerde tutmasını öğretin. Gerilim ve stresini atmak için mümkünse dışarıda koşma ve oynama şansı olduğundan emin olun. Bazı çocuklar sanat ve projelerini, ellerini meşgul tutmak ve rahatlamak için iyi bir olarak kabul edebilirler. Diğer çocuklar için bir müzik aleti çalmayı öğrenmek katkı sağlayabilir.

Çözüm için tekrar deneyin.

Çocuğunuza, farklı kişilerin farklı yöntemlere cevap verdiğini açıklayın ve ilki işe yaramazsa, onun değişik çözümler denemesi için teşvik edin. Genel olarak, büyüdükçe, bu konuda daha fazla sorumluluk alacaktır. Sonunda, ona ve kendinize, alışkanlıkların kırılmasının çoğu zaman zor olduğunu ve ikinizin de aynı tarafta olduğunu, sürekli hatırlatın. Gerekirse ara verin ve alışkanlıklarını kırmakta ne kadar başarılı olursa olsun, çocuğunuzun büyük bir ilgi ve çaba gösterdiğinden emin olun. Sonunda sabrınızın karşılığını alacaksınız.

Aşırı tırnak kemirme kaygı nedenidir. Kemirme sonucu parmak uçları ağrıyorsa veya kanama oluyorsa, başka endişe verici davranışlarda bulunuyorsa (derisini kazımak veya kirpiklerini veya saçını yolmak gibi) veya uyku düzensizliği baş gösterdiyse, mutlaka bir uzmana danışın. Çocuğunuzda tırnak ısırma alışkanlığı aniden nüksettiyse ve hızlı bir şekilde çoğaldıysa bir uzmana danışın.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız