Çocuklarda Sık Görülen Göz Hastalığı Türleri Nelerdir?

0
102

Sevgili Annebibak ebeveynleri çocuklarda göz hastalığı çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. En sık görülen göz hastalıkları arasında en çok görülenler şaşılık,  göz kapağında sarkma, göz tembelliği yani ambliyopidir.

Şaşılık

Şaşılık, açık göz kapağı, göz bebeklerinde çaprazlık veya gözlerde tembellik olarak bilinir. Çocuklarsa sık sık bu göz hastalığı görülür.Şaşılık gözler farklı yöne baktığında oluşur. Bir göz düzken diğeri içeri, dışarı, yukarı veya aşağıya gelebilir. Bu fark edilebilir düzeyde olabilir veya zaman zaman ortaya çıkabilir. Doğumda veya sonrasında ortaya çıkabilir. Şaşılık yaşayan ya da açık göz kapağı olan çocuklarda, görme normal şekilde gelişmeyecektir. Tedavi, erken yaşta başlarsa etkili olur. Tedavi gözlük, egzersiz veya ameliyatı içerebilir ve genellikle bunların tümü bir arada uygulanabilir. Çocuklarda şaşılık, göz tembelliğine (ambliyopi) neden olabilir ve tedavisi gecikirse kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. Yetişkinler genellikle çift görme (diplopi) yaşar. Şaşılık türüne ve nedenine bağlı olarak, tedavi; gözlük, cerrahi müdahale, botoks ve göz düzeltme olabilir.

Tedavi göz doktoru ve ortoptist (göz sorunlarının değerlendirilmesi, tanı ve tedavisi uzmanı) tarafından gerçekleştirilir.

Şaşılık tedavisinin amaçları:

  • Her iki gözde de iyi görüş
  • Görünüşte düzelme
  • Derinlik algısını iyileştirme

Ambliyopi

Ambliyopi göz tembelliğidir. Ambliyopi oluşan göz diğeri kadar net bir resim alamaz. Ambliyopinin en yaygın nedenleri şaşılık, kırılma (odaklanmada zorluk), sarkık göz kapağı ve lenste bulanıklık veya opaklık yani katarakttır. Eğer tedavi edilmezse, uzun vadede ciddi görme sorunlarına yol açabilir.

Salazyon

Salazyon, üst veya alt göz kapak bezlerindeki tıkanmadan dolayı oluşan şişmedir. Göz kapağında şişme ve kızarıklık olabilir ve bazen sarımsı bir sızıntı oluşur. Bu göz hastalığı aynı anda iki göz kapağı üzerinde veya sadece bir gözünde oluşabilir. Salazyon çok büyükse, çocuğunuzun göz bebeğinin merkezini kapatıyorsa, çocuğunuzun ciddi bir görüş sorunu yaşayabilir. Bir göz doktoruna başvurmanız gerekir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanması (Epifora)

Epifora veya aşırı göz sulanması, gözyaşı kanallarının tıkanmasından meydana gelebilir. Çoğu zaman, tıkalı gözyaşı kanalları kendiliğinden normale döner ancak bu bir yıl içinde gerçekleşmezse veya sık sık enfeksiyon görülürse, bu göz hastalığı için küçük bir cerrahi müdahale  gerekebilir. Gözyaşı kanallarının tıkalı olması sadece göz sulanmasına neden olmaz, bu yüzden göz muayenesi yaptırmak en doğrusudur. Epifora, bebeklikte genellikle gözyaşı kanallarının tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Bu tür bir yırtılma, genellikle 6-12 aylıkken kendiliğinden düzelir. Tıbbi tedavi masaj ve göz damlalarını içerir, ancak yırtılmanın devam ettiği durumlarda,  cerrahi operasyon gerekebilir. Diğer nadir görülen nedenler arasında pediatrik glokom ve oküler yüzey hastalığı bulunur.

Astigmat

Astigmat, hem uzak hem de yakını görmede bulanıklıktır. Astigmat sıklıkla miyop veya hipermetropla ortaya çıkar. Bu göz hastalığı kimi zaman küçük çocuklarda da kendini gösterir.

Kortikal Bozukluk

Kortikal görme bozukluğu, beyindeki görme merkezinde oluşan herhangi bir anormallik nedeniyle yaşanan görme kaybıdır.

Gelişimsel Anomaliler

Anne rahminde gözlerde hasar meydana gelebilir ve çocuğunuz doğuştan göz hastalığı ile dünyaya gelebilir. Bazı gelişimsel anormallikler arasında koloboma, mikroftalmi (küçük göz) ve optik sinir hipoplazisi bulunur. Bunlar genellikle görme kaybına neden olur.

Genetik Sorunlar

Birçok göz hastalığı genetik bir nedene dayanır. Ailede kalıtsal göz hastalığı tepiş edilen durumlarda erken tanı önemlidir.

Glokom

Optik sinire zarar veren bir hastalıktır. Yüksek göz tansiyonu en yaygın risk faktörüdür. Glokom, gözdeki tansiyonla ilişkili bir durumdur. Bu basınç, optik sinire zarar verebilir ve bu da kalıcı görme kaybına neden olabilir. Yeni doğan çocuklarda veya çocukluk döneminde nadir görülür. Belirti ve semptomları arasında, korneada bulutlanma, yırtılma, sık sık göz kırpma, ışığa duyarlılık ve gözde kırmızılık vardır.

Hipermetrop

Hipermetrop, bir kişinin uzaktaki nesneleri daha net görebilmesi durumudur. Tipik olarak hipermetrop olan göz normalden daha küçüktür. Işık gözdeki retinaya düzgün şekilde odaklanmaz ve bulanıklığa neden olur. Hipermetrop genetik olabilir. Bebekler ve küçük çocuklar genelde hipermetroptur ancak göz büyüdükçe bu azalır. Bazı çocukların bir veya her iki gözünde bulanıklığa neden olabilen ve normal görsel gelişimi önleyebilecek hipermetrop olabilir. Erken fark edilmezse, bu kalıcı görme bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca, çocuklardaki normalden fazla hipermetrop olması gözlerin içeriye bükülmesine neden olabilir (tipik olarak 2-7 yaş arası) ve gözlük tedavisiyle hiza bozukluğu düzeltilebilir (şaşılık).

Miyop

Miyop, bir kişinin nesnelerin yakındaki nesneleri daha net görebilmesidir. Bu göz hastalığı çocuklarda aşırı miyop göz tembelliğine (ambliyopi) neden olabilir.

Nystagmus

Nystagmus, gözlerin istemsiz salınımıdır. Göz hareketleri yana, yukarı, aşağı veya dairesel olabilir. Nystagmus, doğumda veya daha sonra da oluşabilir. Erken yaşlarda anormal binoküler fiksasyondan kaynaklanabilir.

Pediatrik Katarakt

Katarakt, normalde gözdeki lensin bulanıklaşması veya opaklaşmasıdır. Katarakt retinaya geçen ışığı engelleyip bulanık görmeye neden olabilir. Katarakt tipik olarak yaşlılarla ilişkilendirilir, ancak doğumda veya çocukluk döneminde de katarakt oluşabilir. Katarakta erken tanı koymak ve tedavi, bebeklerde ve küçük çocuklarda kritik öneme sahiptir. Pediatrik katarakt ameliyat gerektirir.

Pediatrik Pitoz (Göz Kapağında Sarkma)

Hem çocuklar hem de yetişkinlerde üst göz kapaklarında sarkmayaşanması sık görülen göz hastalığı türlerindendir. Çocuklarda doğuştan olabilir veya çocukluk döneminde oluşabilir. Göz kapağı kasındaki zayıflıktan kaynaklanır. Sarkık göz kapağı, retinaya geçen ışığı engelleyebilir ve / veya etkilenen gözde bulanıklık yaparak  astigmata neden olabilir. Bu durumlar göz tembelliğine  (ambliyopi) neden olur ve tedavi edilmezse kalıcı görme kaybıyla sonuçlanabilir. Eğer pitoz önemliyse, cerrahi müdahale gerekebilir.

Prematüre Retinopatisi

Prematüre retinopatisi, bazı prematüre bebeklerde görülen göz hastalığı türlerindendir. Retinadaki kan damarlarının anormal gelişiminden dolayıdır. Hafif değişikliklerle başlar ve bazen görmeyi tehdit eden ciddi değişikliklere doğru ilerler. Bebeklerin çoğunda kendiliğinden düzelir ancak bazılarında lazer tedavisi gerektiren ciddi sorunlar gelişir. Komplikasyonları şaşılık, miyopi, katarakt ve daha ileri durumlarda körlüğe kadar gidebilir.

Bebeğinizin gözleri ile ilgili endişeleriniz varsa, öncelikle doktorunuzla görüşün:

  • Çocuğunuzun gözlerinde sürekli sulanma veya akıntı varsa
  • Bir göz sık sık dönüyor veya gözlerde hareket eksikliği varsa
  • Işığa aşırı duyarlılık varsa
  • Çocuğunuzun kafasını daima bir tarafa yatırır / döndürürse
  • Televizyona yakın oturuyor ve çok yakın mesafeden okuma yapıyorsa
  • Çocuğunuzun gözlerinin boyutları aynı gözükmüyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız