Çocuklarda Öfke Nöbeti

0
238

Öfke normal, anlaşılabilir; çoğu zaman işe yarar ve kullanışlı bir duygudur. Şöyle ki; çocukların kendilerine göre işlerin yolunda gitmediği zamanda veya bir şeylerin doğru olmadığını düşündükleri zamanda onların ruh halini anlamanıza yardımcı olabilir. Ancak bir çocuğun öfkesi kontrol edilemez bir hale geldiğinde veya aşırı saldırgan davranışlar sergilendiğinde, öfke ciddi bir problem haline gelebilir.

Çocuğunuzun öfkeli olmasının nedenleri nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil, çocuğunuzun diğer çocuklardan daha öfkeli olmasının birçok nedeni vardır.

 • Diğer aile üyelerinin birbirleriyle sürekli tartıştığını veya birbirlerine öfkeli davranışlar sergilediğini görmek
 • Arkadaşlarıyla yaşadığı problemler
 • Zorbalığa maruz kalmak
 • Okuldaki birçok sorun veya sınav stresiyle mücadele
 • Sürekli stresli, endişeli hissetmek veya bir şeyden ya da bireylerden korkma
 • Büyümenin getirdiği bedensel değişiklikleri, hormonal dengenin farklılaşmasını hissederek panikleme ve bu durumla başa çıkmaya çalışmak

Çocuklar, size veya ailenin diğer bireylerine neden kızdıklarını açık bir şekilde ifade edemeyebilirler. Bu durumda, öfkelerine neyin yol açabileceğini anlamalarına yardımcı olmak önemlidir.

Öfkeyle mücadele ettiğinde yanında olmak.

Öfkeleriyle başetmesini sağlamak için çocuğunuzla beraber olun. Bu şekilde, çocuğunuza öfkenin bir sorun değil, sorunların sonucu olduğunu ve buna devam ederse başka sorunlara neden olabileceğini anlatın. Mesela öfkeye bir lakap takın ve resmetmeyi deneyin. (Öfke sonunda patlayan bir volkan) Küçük çocuklarda, bu etkinlik eğlenceli ve yaratıcı olabilir. Sizin nasıl tepki vereceğiniz, sizi örnek alacağından çocuğunuzun öfkeye nasıl tepki vereceğini etkileyebilir. Beraber ele aldığınız bir sorunu çözmeye çalışmak ikinize de yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun içinde bulunduğu öfke nöbetinin nedenlerini ve belirtilerini anlamasına yardımcı olun.

Öfke belirtilerini önceden fark etmek, çocuğunuzun bununla başa çıkmak için daha tutarlı kararlar almasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzla böyle durumlarda neler hissettiği hakkında konuşun. Bazı şeyleri fark etmelerine yardımcı olabilir.

Örneğin:

 • Kalp atışlarının hızlanması
 • Kol ve bacaklarda ya da diğer kaslarda gerginlik
 • Dişlerini sıkmak
 • Yumruklarını sıkmak
 • Midelerinde kasılma ya da yanma

Çocuğunuzun öfkenin ne olduğunu anlaması için bazı ipuçları:

Öfkeyi nelerin neden olduğunu bulmak için onunla beraber çalışın. Öfkeyi yönetmek için yararlı olabilecek yöntemler hakkında konuşun. Çocuğunuzu şunları yapması için motive edebilirsiniz:

 • 10’a kadar say
 • İçinde bulunduğun durumdan uzaklaşmaya çalış
 • Yavaş ve derin derin nefes al
 • Gerginliği azaltmak için yumruklarını iyice sık
 • Güvenebileceğin bir kişiyle konuş
 • Sakinleşmek için özel kendini rahat hissettiğin bir yere git

Çocuğunuzda öfke öncesi belirtileri fark ettiğinizde ona mutlaka söyleyin. Bu çocuğunuza öfkesiyle başa çıkma yöntemlerini deneme fırsatı verir.

Olumlu ol.

Olumlu geribildirim çok önemlidir. Yaşı ne kadar küçük olursa olsun, çocuğunuzun gösterdiği çabayı övün. Bu, çocuğunuzun öfkesini yönetebileceğine duyduğu inancı artıracaktır. Ayrıca, bunları onunla beraber sizin de öğrendiğinizi hissetmesine yardımcı olacaktır. Bir aile çocuğa, geliştirdiği davranışlarla, mutluluk, üzüntü, korku ve hatta öfke gibi duygularını nasıl ifade edeceğini öğretir. Aile üyeleri kendi öfkelerini uygun bir şekilde ele almazsa (sıkça sözlü ve /veya fiziksel öfke patlamaları), çocuğun aynı davranışı göstermesi olasıdır. Unutmayın, çocuk tüm davranışsal örneklerini sizinle geliştirir.

Aile bireyleri kızdığında, onlarla bunlara neden olan şeyler hakkında konuşmak önemlidir. Unutmayın ki öfke asla duygularımızın temeli değildir. Öfkeye neden olan şeyler; depresyon, üzüntü, korku, endişe ve birçok başka duyguların neden olduğu duygusal çalkantı olabilir. Tüm üyelerin olumsuz tepkiler almadan, duyguları hakkında özgürce konuşabilecekleri bir aile ortamının varlığı çok önemlidir. Olumlu davranışları ödüllendirmek ve öfkeyi kontrolündeki başarıları takdir etmek, bir aileyi huzur ve güven içinde bir arada tutmanın en güzel yoludur. Bir çocuğun öfkeyle başa çıkmaya çalışması yapıcı ya da yıkıcı olabilir. Bir ebeveyn olarak, öfkeliyken çocuğun oynaması için odasına bir başka çocuk göndermek veya onun öfkesiyle başa çıkmak için ona bağırmak normal gelebilir. Ancak çocuğunuzun o ruh haliyle başa çıkma becerisini geliştirmesine yardımcı olmanız daha iyidir.

İşte kullanılabilecek bazı yöntemler;

Sorunu konuşun: Çocuğunuzdan, öfkelenmesine neyin sebep olduğunu açıklamasını isteyin. Konuşmak, bazı çocukların öfkeyi fark etmelerine ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuz sizinle konuşmak istemiyorsa, evcil bir hayvan, oyuncak veya hayali bir arkadaşla dertleşmek onu rahat hissettirebilir.

Onunla beraber hareket edin: Çocuklar ayaklarını sabitleyerek, bir yastığa yumruk atmayı veya çamurla oynayarak, bir şeylere çarparak toz çıkartmayı ya da su birikintisinde su üzerinde sıçramayı severler. Beraber dans etmek veya yürüyüş yapmak da yardımcı olabilir. Onu sevdiği şeyleri yapmada özgür bırakarak cesaretlendirme, örneğin çizim yapmak, köpeği gezdirmek, okuma gibi etkinlikler düşüncelerini öfkeden uzaklaştırmasına da yardımcı olabilir.

Rahatlık ve sevgi verin: Çocuğunuza, onu ve duygularını gerçekten önemsemediğinizi hissettirin. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok fazla engelleyici  durumla karşı karşıya kalabildiğinden, sizin fiziksel varlığınızla rahatlayabilir. Bir çocuğun sevildiğini ve kabul edildiğini hissettirebilecek davranışlardan birinin ona sarılmak olduğunu unutmayın.

İyi bir örnek olun: Çocuklar her zaman çevrelerindeki yetişkinleri taklit ederler. Bu yüzden kendi öfke ve hayal kırıklığı gibi duygularınızı kontrol şeklinizin çocuğunuza örnek teşkil edeceğini unutmayın. Olumlu başa çıkma yöntemlerini örnekleyin. Çocuğunuzun da aynı yöntemleri kullanması kuvvetle muhtemeldir.

Taktir ve olumlu davranış: Çocuğunuza, öfkesini ne zaman fark ettiğini, başarılı bir şekilde ne zaman ve nasıl başa çıktığını bildirmeniz, farkındalık kazanmasını sağlayacaktır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız