Çocuklarda Korku ve Kaygı Bozukluğu Belirtileri

0
119

Birçok anne-baba, stres ve kaygının çocuklarının yaşamlarında yer almasından korkar. Ancak ılımlı kaygının da kimi zaman çocukların kendilerini evde ve okulda başarılı olmaları için zorlamalarına yardımcı olduğu durumlar da vardır. Bir sınava girerken ya da okulda oyun oynarken çocuğunuzun kendisini endişeli hissetmesi normaldir. Çocuklar kimi zaman öğretmenleri, doktorlarıyla karşılaştıkların da ya da yeni bir durum ile karşı karşıya kaldıklarında gergin olabilirler. Ancak çocuklar her endişelendiklerinde veya kaygılandıklarında orantısız, kontrol edilemeyen tepkiler veriyorlarsa kaygı bozukluğu yaşıyor olabilirler.

Çoğu insan kaygıdan bahsettiğinde, aşağıda daha derinlemesine ele aldığımız Genel Anksiyete Bozukluğu’na atıfta bulunur. Çocuklarda anksiyete belirtileri birçok şekilde görülür ve diğer çeşitli anksiyete bozuklukları da çocukları etkiler.

Beden Odaklı Tekrarlayan Davranışlar: Kaygı yönetimi veya duyusal stimülasyonla ilgilidir. En sık rastlanan beden odaklı tekrarlayan davranışlar saç çekme, cilde hasar verme, tırnak ısırmadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk: Çocukların yaygın, istenmeyen saplantılar veya endişeler yaşamalarına neden olur. Bu endişeyi zorlama denilen tekrarlayan fiziksel veya zihinsel davranışlarla giderilmeye çalışırlar.

Obsesif kompulsif bozukluk bulunan çocuklar ve gençler arasında ortak saplantılar şunlardır:

 1. Kir, mikrop veya kirlenme korkusu
 2. Simetri ve düzen
 3. Dini saplantılar
 4. Şanslı ve şanssız numaralar belirleme
 5. Cinsel ya da agresif düşünceler
 6. Kendine ya da aileye gelme ihtimali olan zarar korkusu
 7. Müdahaleci sesler veya kelimeler
 8. Sık sık el yıkama, duş alma ve diş fırçalama
 9. Bir cihazın kapalı olduğundan veya bir kapının kilitli olduğundan emin olmak için tekrar tekrar kontrol

Panik Bozukluğu: Panik atak olarak adlandırılan ani şiddetli korku başlangıcı ile karakterize edilir, ardından benzer bir atak geçirme konusunda haftalarca endişe duyulur. Belirtileri arasında solunum güçlüğü, hızlı kap atışı, terleme, kaçma ihtiyacı duyma, tehlike veya kıyamet duygusu ve göğüs ağrısı sayılabilir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu: Korkutucu, travmatik bir olaya karıştıktan veya maruz kaldıktan sonra gelişebilecek endişe rahatsızlığıdır. Belirtiler arasında sürekli rahatsız edici hatıralar, kabuslar, geri dönüşler, aşırı gergin veya huzursuz hissetme ve olayın hatırlatmalarından kaçınma yer alır.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Çocukların ve gençlerin sosyal veya performans durumlarından korkmasına neden olur; çünkü utanç verici bir şey yapmaktan veya başkaları tarafından olumsuz olarak yargılanmaktan endişe ederler.

Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu: Çocukların anne ve babalarından veya evden ayrılma konusunda aşırı derecede endişelenmelerine neden olur.

Spesifik Fobiler: Çocuğun kontrolünün ötesinde olan ve hayatı önemli ölçüde etkileyen bir nesnenin veya durumun ısrarlı, üst düzey korkularını içerir. Yaygın fobiler böcekleri, yükseklikleri, köpekleri ve yüksek sesleri içerir.

Çocuklarda Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Ortak Belirtileri

 • Uykuya dalmakta sorun
 • Yalnız olma korkusu
 • Israrlı deri kaşıma
 • Tırnak yemek
 • Güçlü irkilme tepkisi
 • Aşırı derecede öz kritik olmak
 • Obsesif kompulsif bozukluk davranışları
 • Birdenbire sosyal temastan kaçınma
 • Sık idrara çıkma

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Okuldaki Çocuklar İçin Sık Görülen Belirtileri

 • Çocuk Zihin Enstitüsü’ne göre, çocuğunuzun endişesi okulda çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.
 • Okula gitmeyi reddetmek veya okul terklerinde zor anlar yaşama
 • Derse katılma ve arkadaşları ile etkileşimde zorluk yaşama
 • Gündelik şeyler için aşırı endişe
 • Öğretmen tarafından çağrıldığında soruları cevaplama sorunu
 • Yıkıcı davranış
 • Baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı ve hatta kusma şikayetleri
 • Sosyalleşmekten veya grup çalışmasından kaçınma
 • Ödev yapmama/yapamama

Yukarıdaki maddelerin birkaçını fark ederseniz, çocuğunuzun doktorundan ruh hali bozukluğunu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu veya hepsi bir arada olan belirli bir fobiyi ekarte etmek için zihinsel ve fiziksel sağlığını derinlemesine taramasını isteyin.

Tiroid bozuklukları veya kalp rahatsızlıkları gibi bazı fiziksel durumlar da anksiyete benzeri semptomları taklit edebilir. Doktorunuz bunlardan çoğunu basit kan ve idrar testleriyle teşhis edebilir. Bununla birlikte daha karmaşık koşullar için röntgen veya fiziksel stres testleri gerekebilir.

Çocuklarda ve gençlerde obsesif kompulsif bozukluk detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivit bozukluğu detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız