Çocuklarda Korkular ve Yapmanız Gerekenler

0
474

Dünyaya geldiğinden beri yaşamı keşfetmeye çalışan çocuklar gelişimleri boyunca sürekli kendileri için farklı olan şeylerle karşılaşırlar. Gelişim süreci boyunca birçok duyguyu geliştiren çocuklar, korkularını da geliştirirler.

Kendini tehdit altında ve güvensiz bir durumda hisseden çocuklar yaşa bağlı olarak korkularını çeşitlendirirler. Çocuklarda korku, normal bir durum olsa da bu duygunun hissedilme şiddeti ve tekrarı, göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklar Neden Korkar?

Koku da bir duygudur ve bunun öğrenilmesi gerekir. Fakat bu durumun bir sendrom halini almaması için korku nedenlerini ve korku ölçütünü izlemeniz gerekir. Çocukların korku nedenleri genellikle tecrübelere dayanır.

 • Anne ve babanın korktuğu şeyleri tespit edip onları taklit etmek. (Çocuk, yükseklikten korkan bir baba, köpekten korkan bir anneyi taklit edebilir.)
 • İzlenilen bir video, boşluk anında duyulan bir ses, anlatılan bir hikaye onların korkularını perçinler.
 • Anlık yaşanan durumlarla nesneleri birleştirmek de bir korku sebebidir. Örneğin; çocuk oyuncak bebeğini severken ışıkların kapanması ve aniden korkması artık o bebekten de korkmasına sebep olabilir.
 • Hayal ettikleri canavar ya da vahşi hayvanları en korunmasız olduklarını düşündükleri zaman yani geceleri düşünerek korkabilirler.
 • Anne babaların uyarıları da korkulara sebep olabilir. Örneğin, “Yiyeceklerine sahip çık arkadaşların onları alabilir.” dediğinizde çocuğunuz, insanların yiyeceklerini her an alabileceğini düşünüp istemsizce bir korku geliştirebilir.

Korkan Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuklarda korku çeşitleri oldukça fazladır. O yeni tanıdığı nesnelerden, seslerden, odada yalnız olmaktan ya da hayal ettiklerinden kolaylıkla korkabilir. Çocukların korkularını yenmesi, anne baba desteğiyle mümkün olabilir. Bunun için korkan çocuğa korkularını yenmesi için yapmanız ve asla yapmamanız gerekenleri bilmelisiniz.

 • Çocuğunuzun korkuları ne kadar önemsiz bir şeyden kaynaklanıyor olursa olsun onunla alay etmeyin ve korkularını görmezden gelmeyin. Onun korkularına saygı duyun.
 • Kendi korkularınızı onun yanında direkt olarak belirtmeyin ve korku anlarında tepkilerinize sahip çıkın. Sizin korkularınız onların korkuları olmasın.
 • Çocuğunuzun korku kaynaklarını araştırın. Verdiği tepkilere göre korkularını analiz edebilir, o sakinleştikten sonra onu korkutanın ne olduğunu sorabilirsiniz.
 • Ona güven verin ve korkularında yanında olun. Örneğin, gece ışıklar kapandığında perdenin bir hayalete dönüştüğünü düşünüyorsa onun yanında olun, ışığı birlikte kapatın ve elinden tutun. Öyle bir şeyin olmayacağını birlikte deneyimleyin. Dolapta bir şeyin olduğunu düşünüyorsa, dolabı birlikte açın ve hiçbir şeyin olmadığını ona kanıtlayın.
 • Eğer o korkularında haklıysa, gerçekten korkulacak bir durum varsa onu dinlerken aşırı tepki göstermeyin. Bu korkuyu onu dinledikten sonra ebeveynler olarak önce birlikte çözmeye çalışın. Sizin de bu durumdan korktuğunuzu görmek onu bu konuda daha da ürkütecektir.
 • Yalnız yatmaktan korkan çocuk anne-baba yanında yatmak isteyebilir. Çok sert tutumlarla bunu reddetmeyin fakat korkuyu bir alışkanlık haline gelmesine izin vermeyin.
 • Çocuğun korkuları varsa, buna adapte olma olasılığı oldukça yüksektir. Bu konuda kafasını dağıtmak için ona yardımcı olabilirsiniz. Kafasını meşgul edecek bir hobi, farklı bir sosyal ortam ona iyi gelebilir.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız